Nazwa obiektu | Wnętrze domu w Katowicach |
Autorzy | biuro projektowe 8486, architekci Anna Struska, Henryk Struski |
Powierzchnia użytkowa | 180.0 m² |
Projekt | 2018-2019 |
Data realizacji (początek) | 2019 |
Data realizacji (koniec) | 2020 |
Zadanie, jakie postawiono przed pracownią 8486 to gruntowna przebudowa domu kostki z lat 70. Architekci nie tylko pogłębili parter i wyburzyli część ścian, ale również powiększyli przestrzeń o jednokondygnacyjną bryłę o powierzchni 38 m², w której zamontowano świetlik stropowy. Pierwotnie parter miał wysokość 2,2 m. Znajdowały się tu wyłącznie pomieszczenia techniczne, w tym garaż. Zdecydowaliśmy się przeznaczyć go w całości na strefę dzienną z bezpośrednim wyjście na ogród. Na tym etapie najtrudniejsze było rozwiązanie kwestii związanej z różnicą poziomów. Ostatecznie strefa wejścia pozostała na pierwotnej wysokości, a do nowo projektowanej przestrzeni wprowadzono dwa stopnie – tłumaczą autorzy. Parter zaprojektowali w nowym, otwartym układzie, łącząc salon ze strefą jadalni oraz kuchni. Architekci opracowali też nową aranżację całego wnętrza. Od wejścia przykuwa wzrok charakterystyczny boks meblowy w kolorze butelkowej zieleni. Ukryto w nim zespół pomieszczeń pomocniczych – mniejszą łazienkę, kotłownię i spiżarnię. Jednocześnie, w zieloną ścianę wkomponowano garderobę, zabudowę mebli kuchennych, szafę oraz regał salonu.
W kuchni uwagę zwraca wyspa w złotym kolorze oraz wykonany na zamówienie, według autorskiego projektu architektów, stalowy okap w odcieniu jasnego różu. Efektownie prezentują się na tle białej posadzki i ściany pokrytej kwadratowymi płytkami ceramicznymi o wymiarze 10 na 10 cm. Całość uzupełniają tu minimalistyczne czarne akcenty w postaci liniowej oprawy oświetleniowej, kratki wentylacyjnej czy baterii.Wiele z zaprojektowanych we wnętrzu elementów zostało wykonanych ze stali. Górny bieg schodów powstał z blachy, dolny ma formę postumentu z otwartymi półkami. Pochwyty zrobiono z kolei z płaskowników, a regał w salonie – podobnie jak dolny bieg schodów –z blach stalowych o grubości 2 mm. Jadalnię usytuowano przy wyjściu na taras, z widokiem wprost na ogród. Ciekawostką jest wymiar stołu w relacji do świetlika. Oba elementy mają tożsame gabaryty – 100 x 200 cm.
Architekci wykorzystali w projekcie także elementy pierwotnego domu. Zachowali skośnie usytuowaną ścianę przy drzwiach wejściowych. Po skuciu tynków pozostawili też odkrytą cegłę i strop z pustaków Akerman. Jak mówią, zależało im bowiem na zaznaczeniu różnicy między istniejącą a nowo powstałą częścią domu. Wiele uwagi poświecili ponadto na aranżację łazienek. Choć każda zaprojektowana została w nieco odmiennym stylu, w obu wykorzystano nawiązania do wystroju głównych pomieszczeń domu, by wymienić tylko okrągłe lustra tej samej średnicy co dekoracyjny motyw na jednej ze ścian przy schodach, stalowe stelaże pod umywalki czy odcienie różu i złota na okładzinach ściennych. Realizacja zdobyła główną nagrodę w kategorii projekt wnętrz w ostatniej edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego. Nagrodę przyznano za plastyczne ujęcie przebudowy domu jednorodzinnego przełamujące kolorem i kompozycją indywidualnych rozwiązań dotychczas stosowane schematy – uzasadniali sędziowie.
Czytaj też: Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 – wyniki konkursu |
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!