Meducus_Wroclaw_GLOWNE (Copy)

i

Autor: Archiwum Architektury

Wrocławskie Centrum Laryngologii Medicus

2018-07-18 20:20

Budynek zaprojektowany przez studio JSK Architekci łączy funkcję usługową, medyczną i biurową. Obiekt powstał między kwartałem zabytkowych kamienic a terenami elektrociepłowni we Wrocławiu.

Trójkątny układ działki miał istotny wpływ na decyzje architektów. Budynek zaprojektowano na planie trójkąta z zaokrąglonymi narożnikami. Centrum Medyczne Medicus tworzy zamknięcie pierzei ulicy Kurkowej i placu Strzeleckiego. Ma on cztery kondygnacje nadziemne. Na parterze umieszczono strefę wejściową z barem bistro oraz klinikę medycyny estetycznej, a na pierwszym piętrze przychodnię laryngologiczną. Oddział szpitalny z blokiem operacyjnymi mieści się na drugim piętrze, a biura zaprojektowano na trzecim.

Dwie fasady mają wertykalny układ elementów, co tworzy element zamykający skrzyżowanie ulic. Natomiast trzecia fasada, od strony placu Strzeleckiego, jest transparentna. Według projektantów stanowi ona naturalne otwarcie w kierunku starego miasta i zabytkowej zabudowy Nadodrza, a jednocześnie pełni rolę zapraszającą do budynku.

W projekcie wnętrz kierowano się zasadą, aby użyte materiały ułatwiały orientację i rozpoznanie poszczególnych  funkcji na kolejnych kondygnacjach. Funkcja ambulatoryjna podkreślona jest przez użycie okładziny z białego, lakierowanego szkła. W strefie biurowej biel została urozmaicona okładzinami z forniru. warto dodać, że projekt posadzek zlecono artystce Jeanet Hönig.

Projekt Centrum Laryngologii Medicus powstał w latach 2014-2015. Jego budowa rozpoczęła się w 2016 roku, a obiekt oddano do użytku jesienią 2017 roku. Wykonawcą jest firma Alfa-Dach.