Spis treści
- W Belgradzie powstanie nowoczesne Muzeum
- Biuro Zahy Hadid zaprojektuje Muzeum Tesli
- WXCA ze specjalnym wyróżnieniem
W Belgradzie powstanie nowoczesne Muzeum
4 października rozpoczął się konkurs na architektoniczno-urbanistyczną koncepcję nowego Muzeum Nikoli Tesli w budynku dawnej papierni Milana Vapy w Belgradzie. Konkurs miał charakter otwarty, międzynarodowy, jednoetapowy i anonimowy. Zgłoszenia przyjmowano do 17 grudnia, a oficjalne wyniki ogłoszono na początku lutego. Na konkurs wpłynęło 46 zgłoszeń, zarówno z Serbii i zagranicy.
Czytaj także: „Brutal East” - architektoniczna wycinanka inspirowana brutalizmem
Jury konkursowe nagrodziło te projekty, który odznaczały się "bogactwem pomysłów, wysokim poziomem designu i zaangażowaniem w zrównoważony rozwój".
Biuro Zahy Hadid zaprojektuje Muzeum Tesli
Pierwszą nagrodę w konkursie (60 000 EUR) zdobył projekt brytyjskiego studia architektonicznego Zaha Hadid Architects we współpracy z serbskim biurem Bureau Cube Partners. Zdaniem jury, zwycięska koncepcja "w najbardziej oryginalny i przemyślany sposób połączyła bogate dziedzictwo Nikoli Tesli i historyczną architekturę Belgradu z nowoczesnym wizerunkiem miasta".
Fabryka, zbudowana w 1924 roku jako pierwsza po I wojnie światowej w Serbii, pozostanie zabytkiem chronionym przez Instytut Ochrony Zabytków Belgradu. Po planowanej rekonstrukcji, finansowanej przez Belgrade Waterfront, zostanie przekształcona w muzeum, gdzie prezentowane będzie dziedzictwo jednego z najwybitniejszych umysłów w historii.
Czytaj także: Stół Zahy Hadid za ponad 2 mln zł?
Drugą nagrodę (40 000 EUR) otrzymali Zoran Šobić, Marko Filipović i Srđan Stojanović. Trzecia nagroda (20 000 EUR) przypadła zespołowi: William Poole, Jim Richards, Benjamin Walker, Ivan Janković, Saša Popović i Milutin Folić.

i
WXCA ze specjalnym wyróżnieniem
Jury jednogłośnie przyznało także nagrodę specjalną (15 000 EUR) zespołowi z biura WXCA. W skład zespołu weszli: Szczepan Wroński, Andrzej Bulanda, Ewekina Szeląg, Paweł Wolanin, Małgorzata Bonowicz, Mateusz Sokołowski, Krystian Tomczyk, Jakub Hlebowicz i Łukasz Rakowski. Jak piszą w uzasadnieniu jurorzy:
Projekt ten wyróżnia się nie tylko funkcjonalnością, ale też oddziałuje na płaszczyźnie emocjonalnej i intelektualnej, umożliwiając zwiedzającym głębsze połączenie z Teslą. Układ przestrzenny zachęca do eksploracji idei wielkiego wynalazcy, czyniąc muzeum żywym, dynamicznym ośrodkiem nauki i innowacji
Tak o projekcie wypowiadają się autorzy projektu:
Naszej koncepcji przyświecała idea, że przebywanie w przestrzeni muzeum samo w sobie powinno być przeżyciem duchowym. W naszym projekcie ukryta pod wieloma nawarstwieniami, oryginalna struktura staje się nie tylko tłem dla ekspozycji, ale współnarratorem opowieści o wielkim wynalazcy. Fasady fabryki pozostają nietknięte, nie tylko eksponując industrialny, autentyczny charakter jej architektury, ale też podkreślają metafizyczny status ceglanych murów jako medium pamięci.

i
