Architektura MuratorRealizacjeZabudowa dawnej dzielnicy portowej w Bordeaux

Zabudowa dawnej dzielnicy portowej w Bordeaux

W przechodzącej ogromną transformację dawnej portowej dzielnicy Bassins à flot w Bordeaux wzniesiono pierwsze budynki mieszkalne. Za projekt odpowiada francuska pracownia Agence Nicolas Michelin & Associés, która stworzyła również koncepcję zagospodarowania całego terenu.

Zabudowa dawnej dzielnicy portowej Bordeaux
Fot. Cyrille Weiner
Zabudowa mieszkaniowa Bassins à flot Bordeaux
AutorzyANMA Agence Nicolas Michelin & Associés
Program345 lokali mieszkalnych: 196 prywatnych i 149 socjalnych
Powierzchnia użytkowa27363.0 m²
Data realizacji (koniec)2014
Koszt inwestycji30.000.000 Euro

W 2007 roku cały obszar Bassins à flot został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tu obszerne przestrzenie publiczne przeznaczone do rewitalizacji oraz szereg obiektów poprzemysłowych. Wśród zabytkowych zabudowań znajdują się silos, betonowy schron dla statków podwodnych, spichlerze, magazyny, żurawie i doki.

Odpowiedzialna za projekt zagospodarowania terenu francuska pracownia Agence Nicolas Michelin & Associés wspólnie z Atelier des Bassins opracowała koncepcję pierwszych wzniesionych tu budynków mieszkalnych. Celem było stworzenie miejskiej zabudowy dostosowanej do charakteru otoczenia.

Nowe budynki mieszkalne wzniesiono tuż przy dawnych zabudowaniach portowych. Zygzakowata linia dachu przypomina tę spotykaną w halach fabrycznych. Również elewacje w widoczny sposób nawiązują do poprzemysłowego otoczenia. Budynki usytuowano prostopadle do portu, aby zapewnić widok na doki ze wszystkich mieszkań.

Dwa budynki – jeden mieszczący apartamenty prywatne, drugi mieszkania socjalne - zorganizowano wokół wspólnego ogrodu – atrium. Tu również zastosowano zygzakowaty, częściowo przeszklony dach. Na połaci skierowanej na południe zamontowano panele fotowoltaiczne, stronę skierowaną na północ przeszklono. W centralnej przestrzeni zastosowano naturalną wentylację. Pokrywający powierzchnię 1500 m2 ogród poprzecinano ścieżkami wiodącymi do apartamentów.

Żywe architektury w Montpellier Tegoroczna edycja festiwalu Żywych Architektur spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. Dwanaście efemerycznych instalacji zrealizowanych w różnych lokalizacjach we francuskim mieście Montpellier, zobaczyło 16 tys. osób.
Centrum kulturalne La Cité du Vin w Bordeaux La Cité du Vin to park tematyczny poświęcony historii wina. Ze względu na spektakularną formę obiekt doczekał się porównań do muzeum Guggenheima w Bilbao. Budynek powstał według projektu pracowni XTU architects.
Centrum sportowo-widowiskowe Le Forum Budynek mieści funkcje sportowe i kulturalne. Do zróżnicowanego kontekstu nawiązuje poprzez zróżnicowanie skali poszczególnych części – pomieszczenia biurowe, recepcyjne i szatnie znajdują się wewnątrz mniejszych brył, a przestronne sale służące organizacji imprez masowych – w większych. Obudowę obiektu – zarówno ściany, jak i połacie dachowe – zaprojektowano jako ramową konstrukcję stalową wypełnianą płytami warstwowymi i okładaną panelami z siatki cięto-ciągnionej w kolorze miedzi.
Szkoła pod Paryżem Dostosowanie do rzeźby terenu, bezpretensjonalne materiały, dbałość o rozwiązania ekologiczne - tak wygląda zespół budynków Ecole des Bartelottes w Ville-du-Bois projektu Nomade Architects pod Paryżem.
Renowacja i rozbudowa szkoły we Francji Liceum rolnicze im. Honoré de Balzaca znajduje się w Castelnau-le-Lez na południu Francji. Projekt renowacji i rozbudowy szkoły opracowała pracownia NBJ Architectes.
Muzeum Historii Naturalnej w Lyonie Budynek zlokalizowano w wyjątkowo eksponowanym miejscu – na cyplu u zbiegu Rodanu i Saony. W formie architektonicznej wyraźny jest kompozycyjny i konstrukcyjny podział na "żelbetowy piedestał”, "stalową chmurę” i "szklano-stalowy kryształ”. Pod względem technicznym do najbardziej skomplikowanych prac należało wykorzystanie szkła giętego dwukrzywiznowo na nieregularnej powierzchni zadaszenia foyer i obudowie kładki wijącej się w przestrzeni holu głównego, realizacja stalowej konstrukcji elewacji i wspornika o wysięgu 21 m.