Projekt Praga, zadaszenie dziedzińca Zamku Sułkowskich

i

Autor: Archiwum Architektury Projekt Praga, zadaszenie dziedzińca Zamku Sułkowskich - Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Fot. Rafał Kłos

Zadaszenie dziedzińca Zamku Sułkowskich – Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej

2014-11-06 17:59

Koncepcję zadaszenia dziedzińca Zamku Sułkowskich - Muzeum Historycznego w Bielsku Białej opracowała pracownia Projekt Praga. Zadaszenie oparto na stalowych słupach i niesionym przez nie ruszcie, na którym zamocowano ażurowe moduły z blachy aluminiowej. Tworzą one półprzeźroczystą dekoracyjną strukturę filtrującą i rozpraszającą światło.

Nazwa obiektuZadaszenie dziedzińca
Adres obiektuul. Wzgórze 16, Bielsko-Biała
Zespół projektowyarchitektura / generalny projektant - Projekt Praga Sp. z o.o. Marcin Garbacki Karolina Tunajek Maciej Rąbek Marta Pawlukiewicz Jakub Tolak
KonstrukcjaKiS PROJEKT s.c.

Pracownia Projekt Praga zwyciężyła w konkursie na koncepcję zadaszenia dziedzińca Zamku Sułkowskich - Muzeum Historycznego w Bielsku Białej w grudniu 2010. Tematem zadania konkursowego było rozszerzenie przestrzeni Muzeum poprzez wykorzystanie dziedzińca: przekształcenie przestrzeni zewnętrznej w wewnętrzną. Próbą odpowiedzi na tak sformułowany temat jest dziedziniec jako nowa wielofunkcyjna „komnata”. Tworzy ją wstawiona w dziedziniec nowa struktura, przywodzącą na myśl tradycyjne elementy wystroju wnętrz – kasetonowy sufit czy baldachim. Struktura ta, składająca się z czterech stalowych słupów kilkunastometrowej wysokości i niesionego przez nie rusztu, stanowi oparcie dla zadaszenia, dzięki czemu odciąża mury zamku. Stanowi również bazę do mocowania elementów takich jak ekrany, plansze, oświetlenie, nagłośnienie, niezbędnych dla wydarzeń organizowanych przez Muzeum - wystaw, koncertów, odczytów, projekcji filmowych czy spektakli. Dzięki zaprojektowanemu systemowi montażu nie ma potrzeby wstawiania tymczasowych systemów scenicznych.

Kamienna posadzka została zaprojektowana z marmurowych płyt kamiennych, których rysunek jest wariacją na temat nieregularnego kształtu dziedzińca. W posadzce rozmieszczona jest sieć punktów elektrycznych dających możliwość różnorodnej aranżacji przestrzeni. Ażurowe moduły zamocowane w ruszcie tworzą półprzeźroczystą dekoracyjną strukturę, filtrującą i rozpraszająca światło. Moduły zostały wycięte i wygięte z blachy aluminiowej. W każdym z dwudziestu pól rusztu znajduje się dwadzieścia pięć modułów. Szklany dach, wykonany w ślusarce z profili aluminiowych, oparty jest wielopunktowo na ruszcie stalowym. Winda osobowa umieszczona w narożniku dziedzińca łączy wszystkie poziomy Zamku i pozwala na dostęp osobom niepełnosprawnym. Obudowa szybu windowego została wykonana z plecionej siatki stalowej. Zaprojektowane zostały również nowe wrota szklane oddzielające dziedziniec od przejazdów bramnych. Wrota zostały wykonane z profili stalowych z chromowanymi pochwytami. W ramach inwestycji przeprowadzono kompleksowy remont elewacji dziedzińca, wykonany zgodnie z programem konserwatorskim.