Zespół HOL 7.7 w Warszawie: nowa jakość kilkunastoletnich biurowców

i

Autor: Archiwum Architektury Zespół biurowy HOL 7.7 w Warszawie, projekt przebudowy: Grupa Plus Architekci

Zespół HOL 7.7 w Warszawie: nowa jakość kilkunastoletnich biurowców

2021-05-12 15:55

White Stone Development pokazuje, jaki potencjał drzemie w biurowcach z kilkunastoletnią historią. Kompleks HOL 7.7, który w 2020 roku przeszedł przemianę części wspólnych, teraz zaprasza najemców do odwiedzenia nowego showroomu. Wokół dwóch budynków przy Cybernetyki można też już korzystać z zielonego, wielofunkcyjnego patio.

Biurowiec Helion na Służewcu powstał w 2007 roku według projektu pracowni RKW Rhode Kellermann Wawrowsky. Rok później tuż obok oddano do użytku biurowiec Luminar. Oba oferowały wówczas dość nowoczesną przestrzeń, w ciągu dekady zmieniły się jednak oczekiwania najemców. Przeobrażeniom pomału ulega też biurowa monokultura Służewca, ustępując miejsca osiedlom i nowym przestrzeniom publicznym. W 2019 roku nieruchomość kupiła firma White Stone Development. Decydując się na ten krok, postanowiła nadać zespołowi zupełnie nowy charakter i zapewnić użytkownikom oraz lokalnej społeczności funkcjonalne, nowoczesne i estetyczne miejsce do pracy, spotkań i odpoczynku. Budynki, znane do tej pory jako Helion i Luminar, zostaną zmodernizowane i wzbogacone o nowe przestrzenie zewnętrzne, z dużą ilością zieleni i elementami małej architektury – zapowiadali przedstawiciele White Stone Development w 2019 roku. Projekt przebudowy obiektów powierzyli pracowni Grupa Plus Architekci. Autorzy zaproponowali m.in. odświeżenie części wspólnych oraz przebudowę patio. Przestrzenie wspólne mają zagwarantować interakcje użytkowników w obszarze nowego placu miejskiego oraz holi wejściowych, a także dać nowe miejsce do spotkań zawodowych i prywatnych czy relaksu. Koliste kształty nie tylko symbolizują powrót do przestrzeni przyjaznej człowiekowi, ale sprzyjają kontaktom międzyludzkim. W ten sposób mamy nadzieję stworzyć lokalny plac miejski, działający w sąsiedzkiej mikroskali. Równoważymy dominację biurowca miękką zielenią i urządzeniami do użytku lokalnej społeczności – tłumaczy współautor Tomasz Wuczyński, założyciel Grupy Plus Architekci.

Zespół HOL 7.7 w Warszawie: nowa jakość kilkunastoletnich biurowców

i

Autor: Archiwum Architektury Showroom w zespole biurowym HOL 7.7 w Warszawie, proj. Concept Space

Przy okazji modernizacji zespół zyskał także nową nazwę – HOL 7.7, co nawiązywać ma do rzutów obu obiektów, wybudowanych na planie liter „H” oraz „L”. Pomiędzy biurowcami architekci zaplanowali przestrzeń wspólną, która symbolizuje „O” – czytamy w komunikacie prasowym.W trakcie przebudowy, deweloper uzyskał certyfikat BREEAM In-Use, pozyskując przy tym dodatkowe punkty wynikające z przeprowadzonych prac. Była to recertyfikacja dokumentu z 2019 roku. Biurowce HOL 7.7 po modernizacji spełniają standardy wymagane dziś od nowoczesnej powierzchni do pracy. I nie chodzi tu tylko o nową recepcję, hole i przestrzeń wspólną. W jednym z budynków HOL 7.7, na wydzielonej powierzchni drugiego piętra, przygotowaliśmy showroom, który najlepiej pokazuje, jakie możliwości aranżacji biura i stworzenia dogodnych warunków do pracy daje nasz kompleks – mówi Emil Gietka, kierownik projektu w White Stone.

Biuro w sam raz do pracy

W związku z prowadzonym procesem rekomercjalizacji kompleksu, White Stone zaproponował potencjalnym najemcom gotową, funkcjonalną i estetyczną przestrzeń pokazową, która jest dopracowana tak, aby w razie potrzeby zainteresowana firma z dnia na dzień mogła się do niej wprowadzić. Showroom, poza przestrzeniami do pracy, dysponuje strefą wejściową z recepcją, a dalej przeszklonym pomieszczeniem – gabinetem, salą konferencyjną i salką spotkań oraz kuchnią. Open space pozwala na elastyczne kształtowanie przestrzeni – na środku przewidziano dodatkowe miejsce spotkań wydzielane kotarą. Projekt showroomu przygotowała pracownia Concept Space, a meble do tego pokazowego biura dostarczyła firma Las Mobili.

Zespół HOL 7.7 w Warszawie: nowa jakość kilkunastoletnich biurowców

i

Autor: Archiwum Architektury Showroom w zespole biurowym HOL 7.7 w Warszawie, proj. Concept Space

HOL 7.7 gotowy do wiosny

Jednocześnie zakończyły się prace nad przebudową i zazielenieniem patio pomiędzy biurowcami HOL 7.7. Pusty do tej pory plac zapełnił się miejscami do spotkań i odpoczynku otoczonymi roślinnością. Elementy małej architektury nadały temu miejscu spójny z częścią recepcyjną charakter.Nic nie zastąpi bezpośrednich spotkań, rozmów, relaksu na powietrzu. Po miesiącach spędzonych głównie we wnętrzach, wszyscy tęsknimy za możliwością większej swobody. Mieszkańcy Służewca Przemysłowego, jak i przyszli pracownicy, zyskali właśnie nową, przyjemną przestrzeń. Nadejście wiosny tylko podkreśla atuty nowego patio, z przygotowanymi przez nas zadaszeniami, lożami i siedziskami, zielenią oraz oświetleniem, które w godzinach nocnych nadaje miejscu niepowtarzalny klimat – dodaje Emil Gietka z White Stone.O White StoneGrupa kapitałowa White Stone znana jest w Polsce pod tą nazwą od 7 lat, ale korzenie jej działalności sięgają 1995 roku. Jako deweloper nowoczesnych nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych ma na koncie 73 zrealizowane projekty mieszkaniowe (ponad 2000 mieszkań), 8 budynków komercyjnych i 78 tys. m² powierzchni biurowej. Do realizacji deweloperskich grupy White Stone należą takie projekty jak: kompleksy apartamentowców przy ul. Biały Kamień i Chodkiewicza, Multimedialny Dom Plusa i zrewitalizowany Fort Mokotów w Warszawie. W strukturach grupy działa także firma realizująca projekty budowlane o rocznych obrotach sięgających 200 mln zł.

ZAPISZ SIĘ