Architektura MuratorRealizacjeŻółty blok w Szwecji

Żółty blok w Szwecji

Zespół dwóch budynków mieszkalnych Fjärilen znalazł się na krótkiej liście nagrody Stålbyggnadspriset 2017 przyznawanej co dwa lata przez Szwedzki Instytut Konstrukcji Stalowych. Projekt opracowała pracownia Belatchew Arkitekter.

Żółty blok w Szwecji
Fot. Åke Eson Lindman

Fjärilen (po szwedzku „motyl”) to nowy kompleks mieszkalny w Uppsali, zaprojektowany przez pracownię Belatchew Arkitekter. Zespół dwóch budynków powstał w nowej dzielnicy Rosendal, w miejscu, w którym spotykają się zabudowa o wysokości dochodzącej do 5 kondygnacji oraz budynki jednorodzinne. Na elewacji zastosowano stal w intensywnym żółtym odcieniu, dzięki czemu obiekt wyróżnia się wśród okolicznej zabudowy. Do zalet materiału należą podatność na obróbkę, odporność na warunki atmosferyczne i utrzymywanie koloru przez długi czas. Wyzwaniem było zaprojektowanie obiektu, który wypełni lukę pomiędzy dwoma budynkami reprezentującymi różne typologie. Ponieważ chcieliśmy stworzyć monochromatyczne bloki, wykorzystując ten sam materiał na dachu i fasadach, wybór padł na stal – mówi Rahel Belatchew, główna architektka w pracowni Belatchew Arkitekter. Dzięki wykorzystaniu tego materiału, Fjärilen znalazł się na krótkiej Stålbyggnadspriset 2017 nagrody przyznawanej co dwa lata przez Szwedzki Instytut Konstrukcji Stalowych obiektom, w których w innowacyjny, zrównoważony i architektonicznie ciekawy sposób wykorzystano stal. Celem jest zachęta dla projektantów do stosowania tego materiału, a jednocześnie dostarczenie inspiracji dla nowych pomysłów i rozwiązań.

Gardenhouse / Beverly Hills Charakterystycznym elementem budynku jest otaczająca bryłę zielona dwukondygnacyjna elewacja, na której posadzono rośliny dobrane specjalnie do klimatu południowej Kalifornii. O technicznych aspektach realizacji MAD Architects pisze Radosław Stach.
Zespół mieszkalny Złotniki plus we Wrocławiu Trwa budowa nowego osiedla na wrocławskich Złotnikach. Za projekt zespołu odpowiada pracownia BCM Architekci.
Budynek mieszkalny przy ul. Hallera w Rybniku Miejski konkurs na projekt budynku mieszkalno-usługowego w centrum Rybnika wygrali SLAS Architekci.
BILT – dom, który zmienia się wraz z użytkownikami [WIDEO] Holenderska pracownia Sluijmer Architectuur zaprojektowała zeroenergetyczny dom modułowy, który użytkownicy sami mogą dostosowywać do zmieniających się w czasie potrzeb.
Zespół mieszkaniowy Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej Na zlecenie Międzyzakładowej Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa Biuro Projektowe Małeccy opracowało koncepcję zespołu, w którym znajdą się m.in. mieszkania dwu- i trzypoziomowe.
Osiedle Żoliborz Artystyczny w Warszawie W nawiązaniu do żoliborskich tradycji kolejne kwartały osiedla powstały wokół centralnie usytuowanej agory z charakterystyczną dominantą na zakończeniu osi widokowej – pisze Hubert Trammer.