Architektura MuratorRealizacjeŻółty blok w Szwecji

Żółty blok w Szwecji

Zespół dwóch budynków mieszkalnych Fjärilen znalazł się na krótkiej liście nagrody Stålbyggnadspriset 2017 przyznawanej co dwa lata przez Szwedzki Instytut Konstrukcji Stalowych. Projekt opracowała pracownia Belatchew Arkitekter.

Żółty blok w Szwecji
Fot. Åke Eson Lindman

Fjärilen (po szwedzku „motyl”) to nowy kompleks mieszkalny w Uppsali, zaprojektowany przez pracownię Belatchew Arkitekter. Zespół dwóch budynków powstał w nowej dzielnicy Rosendal, w miejscu, w którym spotykają się zabudowa o wysokości dochodzącej do 5 kondygnacji oraz budynki jednorodzinne. Na elewacji zastosowano stal w intensywnym żółtym odcieniu, dzięki czemu obiekt wyróżnia się wśród okolicznej zabudowy. Do zalet materiału należą podatność na obróbkę, odporność na warunki atmosferyczne i utrzymywanie koloru przez długi czas. Wyzwaniem było zaprojektowanie obiektu, który wypełni lukę pomiędzy dwoma budynkami reprezentującymi różne typologie. Ponieważ chcieliśmy stworzyć monochromatyczne bloki, wykorzystując ten sam materiał na dachu i fasadach, wybór padł na stal – mówi Rahel Belatchew, główna architektka w pracowni Belatchew Arkitekter. Dzięki wykorzystaniu tego materiału, Fjärilen znalazł się na krótkiej Stålbyggnadspriset 2017 nagrody przyznawanej co dwa lata przez Szwedzki Instytut Konstrukcji Stalowych obiektom, w których w innowacyjny, zrównoważony i architektonicznie ciekawy sposób wykorzystano stal. Celem jest zachęta dla projektantów do stosowania tego materiału, a jednocześnie dostarczenie inspiracji dla nowych pomysłów i rozwiązań.

Zespół mieszkalny Złotniki plus we Wrocławiu Trwa budowa nowego osiedla na wrocławskich Złotnikach. Za projekt zespołu odpowiada pracownia BCM Architekci.
Budynek mieszkalny przy ul. Hallera w Rybniku Miejski konkurs na projekt budynku mieszkalno-usługowego w centrum Rybnika wygrali SLAS Architekci.
BILT – dom, który zmienia się wraz z użytkownikami [WIDEO] Holenderska pracownia Sluijmer Architectuur zaprojektowała zeroenergetyczny dom modułowy, który użytkownicy sami mogą dostosowywać do zmieniających się w czasie potrzeb.
Zespół mieszkaniowy Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej Na zlecenie Międzyzakładowej Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa Biuro Projektowe Małeccy opracowało koncepcję zespołu, w którym znajdą się m.in. mieszkania dwu- i trzypoziomowe.
Osiedle Żoliborz Artystyczny w Warszawie W nawiązaniu do żoliborskich tradycji kolejne kwartały osiedla powstały wokół centralnie usytuowanej agory z charakterystyczną dominantą na zakończeniu osi widokowej – pisze Hubert Trammer.
Zespół mieszkalny Habitat’67 kończy 50 lat Jeden z najsłynniejszych zespołów mieszkalnych świata – Habitat’67 zaprojektowany przez Moshe Safdiego obchodzi 50-lecie istnienia. Z tej okazji przypominamy jego historię oraz znaczenie, jakie odegrał dla późniejszej architektury.