„Źródło.Bar” w Poznaniu

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Przemek Turlej

„Źródło.Bar” w Poznaniu

2016-08-01 13:10

Głównym założeniem architekta Adama Wiercińskiego było zachowanie zastanego charakteru wnętrza, które uzupełniono indywidualnie zaprojektowanymi meblami i oświetleniem.

Nazwa obiektuŹróło.Bar
Adres obiektuPoznań
AutorzyAdam Wierciński Architekt

Lokal znajduje się w piwnicy starej kamienicy przy jednej najmodniejszych ulic z restauracjami i kawiarniami w centrum miasta – ulicy Taczaka. Miejsce nie było użytkowane przez kilka lat i znajdowało się w bardzo złym stanie. Jego potencjał dostrzegł właściciel baru – Bartek Grochowski, który przyjechał do Poznania na studia i po dwóch latach zdecydował się wykorzystać swoje wieloletnie doświadczenie barmańskie we własnym lokalu.

Po uporządkowaniu przestrzeni ukazały się nam ściany z cegły oraz wyjątkowa ceglano-drewniana podłoga. Głównym założeniem było pozostawienie pierwotnego wyglądu miejsca i dodanie do niego nowej, niezależnej tkanki. Razem z inwestorem ustaliliśmy, że każdy element wnętrza, łącznie z meblami i oświetleniem zostanie zaprojektowany indywidualnie – chcieliśmy ograniczyć stosowanie gotowych produktów – mówi autor projektu, architekt Adam Wierciński.

We wnętrzu umieszczono trzy stalowe konstrukcje - boksy, na których opierają się wszystkie elementy, takie jak siedziska i oświetlenie. Dominuje stonowana grafitowa kolorystyka z pomarańczowymi akcentami.

W sali wejściowej, na przeciwko drzwi do lokalu zaprojektowano bar wykonany ze stalowych profili, siatki, zardzewiałych blach oraz surowej płyty MDF. Po prawej stronie od wejścia mieści się druga stalowa konstrukcja, która pełni funkcję siedziska i przechowalni skrzynek z butelkami.

Siedzisko to zaprojektowany przez nas wałek z ekoskóry z oparciem. Wykonaliśmy wiele prób z tapicerem zanim otrzymaliśmy odpowiednio twardy i jednocześnie wygodny mebel – wyjaśnia architekt.

Do górnych profili ramy przykręcone zostały stalowe płaskowniki, z których zwisają żarówki oświetlające wnętrze. W drugiej sali mieści się największa konstrukcja - ramy z siedziskami połączone stalowym „mostem” z siatką i świetlówkami. Dzięki takiemu rozwiązaniu udało się uzyskać szereg miejsc siedzących nie tracąc przestrzeni lokalu. W tym pomieszczeniu znalazło się także lustro, które tworzy przestrzenną strukturę i jako jedyny element wnętrza wyróżnia się intensywnymi kolorami.

Kolejne zaprojektowane specjalnie z myślą o „Źródło.Barze” detale to obudowy na grzejniki (jedna pełni również funkcję wieszaka, a druga dodatkowego stołu) oraz szafka pod umywalkę. Wnętrze dopełniają dwie serie mebli: stołki barowe ze stolikami oraz siedziska – kozły i stoły wykonane z pręta zbrojeniowego.

W sezonie letnim część miejsc parkingowych przy ul. Taczaka zamienia się w kawiarniane ogródki. Również tutaj najważniejsze elementy, takie jak stoły oraz donice na rośliny zostały zaprojektowane indywidualnie. Na elewacji kamienicy znalazły się kraty na drzwi i okna, na których pojawia się charakterystyczne logo „Źródło.baru”.

Projekt zdobył główną nagrodę Foornifest „Wnętrza publiczne 2015”.