Architektura MuratorStudenciCo po studiach - Archiczwartki inspiracją dla młodych architektów

Co po studiach - Archiczwartki inspiracją dla młodych architektów

ARCHIczwartki to spotkania wiodących pracowni architektonicznych w kraju ze studentami, absolwentami i pasjonatami architektury. Podczas takich wydarzeń przedstawiciele biur opowiadają o swojej pracy w zawodzie, doświadczeniu i realizacjach od kulis.

Co po studiach - Archiczwartki inspiracją dla młodych architektów
Pracowania BOAA, oragnizatorzy- KNSA, fot. Michał Pęczak, ARCHIczwartek - Bałtyk, Poznań, kwiecień 2019
Fot.: Michał Pęczak

Zastanawiałeś się kiedyś czy studenci mają okazję poznać realia swojej branży jeszcze podczas studiowania? Chcesz poznać tajemnice największych pracowni architektonicznych w Polsce?

Wracając w czwartek po zajęciach do domu, wiesz, że dziś jest dokładnie ten dzień w miesiącu, w którym odbędzie się Archiczwartek. Wydarzenie organizowane przez Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej. Oczywiście nie możesz się już doczekać, przecież to spotkania z osobami prowadzącymi prestiżowe pracownie architektoniczne z najróżniejszych zakątków Polski. Do tej pory mieliśmy zaszczyt gościć biura z Poznania, Wrocławia, Warszawy, Katowic, Opola, Łodzi i Koszalina. Każde studio projektowe ma za sobą bagaż doświadczeń i przygód związanych z tą branżą. Chętnie dzielą się z nami - studentami - historiami i inspiracjami. Opowiadają o swojej pracy w zawodzie, doświadczeniu i realizacjach. Warto zastanowić się dzięki komu mamy okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu. To inicjatywna KNSA - najstarszego koła naukowego na wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Dzięki ich zaangażowaniu słuchacze mogą porozmawiać z  największymi miłośnikami architektury, z którymi łączą ich te same zainteresowania. Całość przebiega w swobodnej atmosferze. Często po wysłuchaniu prezentacji wywiązują się ciekawe dyskusje ukazujące realia tego zawodu, które studenci dopiero zaczną odkrywać. Goście posiadający bagaż projektów i realizacji zdradzają techniki podejścia do architektury, nawołują do niesztampowego projektowania, wskazując istotę przestrzeni, funkcji i estetyki.

Sale zawsze zapełnione są po brzegi studentami, absolwentami i miłośnikami architektury. Wchodząc do pomieszczenia na ostatnią chwilę zapewne nie zastaniesz już wolnych miejsc siedzących, mimo to z chęcią zostaniesz i wysłuchasz prezentacji. W trakcie przemowy, biura opowiadają o najróżniejszych realizacjach - tych, które były dla nich wyzwaniem, z których są dumni, do głowy nasuwa Ci się wiele pytań. W końcu nie często masz okazję dowiedzieć się, jak w rzeczywistości wygląda praca architekta za kulisami. Projektanci zawsze chętnie odpowiadają na wszelkie pytania. Czas ten bardzo szybko mija i niemalże zawsze ciężko zmieścić się w określonych ramach czasowych. Niekiedy członkowie koła rozmawiają z gośćmi jeszcze  chwilę dłużej.

Co po studiach - Archiczwartki inspiracją dla młodych architektów
Pracownia PL.architekci, organizatorzy- KNSA, fot. Katarzyna Ciesielska, ARCHIczwartek - SPOT, Poznań, marzec 2018

Na początku gromadziliśmy się w kawiarniach, restauracjach  tj. SPOT, Tequilarania przy kawce lub herbatce, często też przy lampce wina. Zawsze towarzyszyła temu kameralna atmosfera. Gdy wiadomość o kolejnym spotkaniu docierała do coraz większej liczby studentów, kawiarnie były już za małe. Od tamtej pory widywaliśmy się w  siedzibie SARP-u, Concordii Design. Do niedawna również w Bałtyku, który jest ikonicznym budynkiem w Poznaniu. Za dnia biurowiec, wieczorem centrum designu i zgromadzenia artystów. Pandemia zmusiła nas do zmiany formy ARCHIczwartków i obecnie do konferencji masz możliwość dołączenia ze swojego domu - online. Mimo braku osobistego kontaktu z gośćmi i uczestnikami, całość nie utraciła swojego charakteru, a nawet zyskała kilka pozytywów. Coraz więcej pracowni, dla których przeszkodą do wzięcia udziału w wydarzeniu była odległość i czas poświęcony na dojazd do Poznania, teraz z chęcią zgadzają się zaprezentować swoją pracę i projekty z własnych czterech ścian. Jest to również ułatwienie dla  studentów. Nie muszą pędzić już z wielką teczką tramwajem. Wystarczy, że usiądą przed komputerem, przygotują  coś dobrego do picia i wezmą notes. Teraz mogą nawet zaprosić znajomych z innych miast do dołączenia, co wcześniej nie było możliwe. Nasi członkowie dokładają wszelkich starań, aby plakaty reprezentujące daną pracownię zachęciły do udziału jak największe grono osób. Co więcej w każdym sezonie cechują się one odmienną oprawą graficzną, spersonalizowaną dla każdego gościa. Wydarzenie stało się tradycją koła, dlatego też chcielibyśmy uwiecznić jego historię na papierze w formie albumu, który przygotowujemy w wolnym czasie. Będzie ono zwieńczeniem wszystkich sezonów. W broszurze dowiesz się o naszych gościach oraz ich realizacjach. Dodatkowo poznasz nasze spojrzenie na architekturę i będziesz mógł wrócić wspomnieniami do minionych spotkań, w których miałeś okazję uczestniczyć.
Dzisiaj mamy możliwość uczestniczyć już w 14-tym sezonie. Jesteśmy wdzięczni wszystkim biurom architektonicznym, partnerom oraz słuchaczom. Dziękujemy sponsorom SARP Poznań, Concordia Design oraz Bałtyk, którzy wspierają naszą działalność. Mamy nadzieję  na dalszą współpracę i rozwój Archiczwartków.


Studia online na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej Ta z pozoru niekorzystna sytuacja spowodowana pandemią, okazała się dla nas ciekawym doświadczeniem, dającym nowe możliwości rozwoju w dziedzinie projektowania. Stając przed trudnym wyzwaniem prowadzenia nauczania na odległość, Wydział architektury PP starał się ułatwić studentom przystosowanie do tych niecodziennych warunków, uatrakcyjnić program zajęć i mobilizować do aktywności, nawet przed ekranem komputera.
Koło Naukowe ArchImpact na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej Koło naukowe ArchImpact to doskonale miejsce, by rozwijać swoje zainteresowania, ale przede wszystkim, by wraz z młodymi architektami uczyć się analizować tkankę architektoniczną i urbanistyczną oraz dyskutować na jej temat. Pozwala także w swobodnym tempie wdrażać się w tajniki przyszłego zawodu, konfrontować swoje poglądy i wiedzę pod okiem uznanego architekta.
Rytmy i światła w obiektywie - o fotografii architektury Architektura to nie tylko projekt za projektem i zmaganie się z naglącymi terminami kolejnych zleceń. Niech poniższa galeria będzie dowodem tego, że studiowanie na WA Politechniki Poznańskiej daje także możliwość realizacji własnych pasji i poszukiwania w niej związków z architekturą.
Ochrona zapomnianego dziedzictwa Waltera Gropiusa, pioniera modernizmu na ziemi Drawskiej W okolicach Drawska Pomorskiego do dzisiaj znajduje się szereg wczesnych realizacji Waltera Gropiusa. Zapomnianym budynkom grozi popadnięcie w ruinę, choć stanowią one element historii prowadzącej do stworzenia najsłynniejszej szkoły architektonicznej - Bauhausu
Stacja eksperymentalno-badawcza, pawilon naturalny Pawilon Naturalny w Dziekanowicach to obiekt o funkcjach wystawienniczej i eksperymentalno-badawczej, który powstał z inicjatywy Koła Naukowego Studentów Architektury. Ma on na celu popularyzację budownictwa ekologicznego z wykorzystaniem materiałów naturalnych, proekologicznych i recyklingowych.
Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej Dzięki laboratoriom diagnostyczno-pomiarowym i systemowi BMS budynek Wydziału Architektury stanowi swego rodzaju obiekt badawczy, w którym studenci mają okazję doświadczać, jak funkcjonują najnowocześniejsze systemy technologiczne – o tym, dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Poznańskiej pisze Klaudia Grześkowiak. W ramach cyklu Wydziały Architektury w Polsce prezentujemy Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej.