Architektura MuratorStudenciCo po studiach - Archiczwartki inspiracją dla młodych architektów

Co po studiach - Archiczwartki inspiracją dla młodych architektów

ARCHIczwartki to spotkania wiodących pracowni architektonicznych w kraju ze studentami, absolwentami i pasjonatami architektury. Podczas takich wydarzeń przedstawiciele biur opowiadają o swojej pracy w zawodzie, doświadczeniu i realizacjach od kulis.

Co po studiach - Archiczwartki inspiracją dla młodych architektów
Pracowania BOAA, oragnizatorzy- KNSA, fot. Michał Pęczak, ARCHIczwartek - Bałtyk, Poznań, kwiecień 2019
Fot.: Michał Pęczak

Zastanawiałeś się kiedyś czy studenci mają okazję poznać realia swojej branży jeszcze podczas studiowania? Chcesz poznać tajemnice największych pracowni architektonicznych w Polsce?

Wracając w czwartek po zajęciach do domu, wiesz, że dziś jest dokładnie ten dzień w miesiącu, w którym odbędzie się Archiczwartek. Wydarzenie organizowane przez Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej. Oczywiście nie możesz się już doczekać, przecież to spotkania z osobami prowadzącymi prestiżowe pracownie architektoniczne z najróżniejszych zakątków Polski. Do tej pory mieliśmy zaszczyt gościć biura z Poznania, Wrocławia, Warszawy, Katowic, Opola, Łodzi i Koszalina. Każde studio projektowe ma za sobą bagaż doświadczeń i przygód związanych z tą branżą. Chętnie dzielą się z nami - studentami - historiami i inspiracjami. Opowiadają o swojej pracy w zawodzie, doświadczeniu i realizacjach. Warto zastanowić się dzięki komu mamy okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu. To inicjatywna KNSA - najstarszego koła naukowego na wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Dzięki ich zaangażowaniu słuchacze mogą porozmawiać z  największymi miłośnikami architektury, z którymi łączą ich te same zainteresowania. Całość przebiega w swobodnej atmosferze. Często po wysłuchaniu prezentacji wywiązują się ciekawe dyskusje ukazujące realia tego zawodu, które studenci dopiero zaczną odkrywać. Goście posiadający bagaż projektów i realizacji zdradzają techniki podejścia do architektury, nawołują do niesztampowego projektowania, wskazując istotę przestrzeni, funkcji i estetyki.

Sale zawsze zapełnione są po brzegi studentami, absolwentami i miłośnikami architektury. Wchodząc do pomieszczenia na ostatnią chwilę zapewne nie zastaniesz już wolnych miejsc siedzących, mimo to z chęcią zostaniesz i wysłuchasz prezentacji. W trakcie przemowy, biura opowiadają o najróżniejszych realizacjach - tych, które były dla nich wyzwaniem, z których są dumni, do głowy nasuwa Ci się wiele pytań. W końcu nie często masz okazję dowiedzieć się, jak w rzeczywistości wygląda praca architekta za kulisami. Projektanci zawsze chętnie odpowiadają na wszelkie pytania. Czas ten bardzo szybko mija i niemalże zawsze ciężko zmieścić się w określonych ramach czasowych. Niekiedy członkowie koła rozmawiają z gośćmi jeszcze  chwilę dłużej.

Co po studiach - Archiczwartki inspiracją dla młodych architektów
Pracownia PL.architekci, organizatorzy- KNSA, fot. Katarzyna Ciesielska, ARCHIczwartek - SPOT, Poznań, marzec 2018

Na początku gromadziliśmy się w kawiarniach, restauracjach  tj. SPOT, Tequilarania przy kawce lub herbatce, często też przy lampce wina. Zawsze towarzyszyła temu kameralna atmosfera. Gdy wiadomość o kolejnym spotkaniu docierała do coraz większej liczby studentów, kawiarnie były już za małe. Od tamtej pory widywaliśmy się w  siedzibie SARP-u, Concordii Design. Do niedawna również w Bałtyku, który jest ikonicznym budynkiem w Poznaniu. Za dnia biurowiec, wieczorem centrum designu i zgromadzenia artystów. Pandemia zmusiła nas do zmiany formy ARCHIczwartków i obecnie do konferencji masz możliwość dołączenia ze swojego domu - online. Mimo braku osobistego kontaktu z gośćmi i uczestnikami, całość nie utraciła swojego charakteru, a nawet zyskała kilka pozytywów. Coraz więcej pracowni, dla których przeszkodą do wzięcia udziału w wydarzeniu była odległość i czas poświęcony na dojazd do Poznania, teraz z chęcią zgadzają się zaprezentować swoją pracę i projekty z własnych czterech ścian. Jest to również ułatwienie dla  studentów. Nie muszą pędzić już z wielką teczką tramwajem. Wystarczy, że usiądą przed komputerem, przygotują  coś dobrego do picia i wezmą notes. Teraz mogą nawet zaprosić znajomych z innych miast do dołączenia, co wcześniej nie było możliwe. Nasi członkowie dokładają wszelkich starań, aby plakaty reprezentujące daną pracownię zachęciły do udziału jak największe grono osób. Co więcej w każdym sezonie cechują się one odmienną oprawą graficzną, spersonalizowaną dla każdego gościa. Wydarzenie stało się tradycją koła, dlatego też chcielibyśmy uwiecznić jego historię na papierze w formie albumu, który przygotowujemy w wolnym czasie. Będzie ono zwieńczeniem wszystkich sezonów. W broszurze dowiesz się o naszych gościach oraz ich realizacjach. Dodatkowo poznasz nasze spojrzenie na architekturę i będziesz mógł wrócić wspomnieniami do minionych spotkań, w których miałeś okazję uczestniczyć.
Dzisiaj mamy możliwość uczestniczyć już w 14-tym sezonie. Jesteśmy wdzięczni wszystkim biurom architektonicznym, partnerom oraz słuchaczom. Dziękujemy sponsorom SARP Poznań, Concordia Design oraz Bałtyk, którzy wspierają naszą działalność. Mamy nadzieję  na dalszą współpracę i rozwój Archiczwartków.


Dom na Dębińskiej, czyli projektowanie pod wpływem pandemii Pandemia koronawirusa pozwoliła spojrzeć na nasze mieszkania zupełnie pod innym kątem. Projekt Domu na Dębińskiej to próba stworzenia obiektu wielorodzinnego, który będzie spełniał funkcję „maszyny do mieszkania” wyklarowaną przez lockdowny.
Studia online na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej Ta z pozoru niekorzystna sytuacja spowodowana pandemią, okazała się dla nas ciekawym doświadczeniem, dającym nowe możliwości rozwoju w dziedzinie projektowania. Stając przed trudnym wyzwaniem prowadzenia nauczania na odległość, Wydział architektury PP starał się ułatwić studentom przystosowanie do tych niecodziennych warunków, uatrakcyjnić program zajęć i mobilizować do aktywności, nawet przed ekranem komputera.
Koło Naukowe ArchImpact na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej Koło naukowe ArchImpact to doskonale miejsce, by rozwijać swoje zainteresowania, ale przede wszystkim, by wraz z młodymi architektami uczyć się analizować tkankę architektoniczną i urbanistyczną oraz dyskutować na jej temat. Pozwala także w swobodnym tempie wdrażać się w tajniki przyszłego zawodu, konfrontować swoje poglądy i wiedzę pod okiem uznanego architekta.
Rytmy i światła w obiektywie - o fotografii architektury Architektura to nie tylko projekt za projektem i zmaganie się z naglącymi terminami kolejnych zleceń. Niech poniższa galeria będzie dowodem tego, że studiowanie na WA Politechniki Poznańskiej daje także możliwość realizacji własnych pasji i poszukiwania w niej związków z architekturą.
Ochrona zapomnianego dziedzictwa Waltera Gropiusa, pioniera modernizmu na ziemi Drawskiej W okolicach Drawska Pomorskiego do dzisiaj znajduje się szereg wczesnych realizacji Waltera Gropiusa. Zapomnianym budynkom grozi popadnięcie w ruinę, choć stanowią one element historii prowadzącej do stworzenia najsłynniejszej szkoły architektonicznej - Bauhausu
Stacja eksperymentalno-badawcza, pawilon naturalny Pawilon Naturalny w Dziekanowicach to obiekt o funkcjach wystawienniczej i eksperymentalno-badawczej, który powstał z inicjatywy Koła Naukowego Studentów Architektury. Ma on na celu popularyzację budownictwa ekologicznego z wykorzystaniem materiałów naturalnych, proekologicznych i recyklingowych.