Architektura MuratorStudenciKoło naukowe Habitat. Alternatywne sposoby zamieszkania

Koło naukowe Habitat. Alternatywne sposoby zamieszkania

Seria „Alternatywne sposoby zamieszkania” skupia się na kluczowych aspektach wznoszenia i użytkowania typów struktur mieszkalnych subiektywnie uznanych za nieprzeciętne.  Realizacja przyjęła formę regularnie publikowanych w mediach społecznościowych zestawów grafik.


Koło naukowe Habitat
Grafika, autor: Habitat Now

Seria „Alternatywne sposoby zamieszkania” to jeden z aktualnych projektów studenckiego koła naukowego Habitat na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Jej powstanie wiąże się z przystosowaniem formy pracy naszej organizacji do realiów funkcjonowania uczelni w trybie zdalnym. Przy tworzeniu serii, wzmożone użytkowanie mediów społecznościowych obieramy za szansę na rozpowszechnienie świadomości, jak różnorodne są formy służące osiedlaniu się człowieka, a także na przedstawienie konkretnych rozwiązań architektonicznych typowych dla każdej z nich. W omawianym projekcie na temat alternatywnych sposobów zamieszkania za przedmiot badań przyjmujemy poszczególne przykłady budynków o nowatorskich formach, a także struktury odrębne ze względu na występowanie ograniczone do jednej grupy etnicznej bądź konkretnych warunków środowiska naturalnego.

Wśród ośmiu wydawanych z tygodniowym odstępem odsłon znalazły się „Na kółkach”, „W kontenerach”, „Slumsy”, „Na wodzie”, „Na drzewach”, „W skałach”, „Skłoting”, „Koczowniczo”. Jak świadczy różnorodność tematyczna serii za przedmiot zainteresowania obrane zostały zarówno decyzje wynikające z trudnej sytuacji materialnej ludności danego rejonu (kwestia struktur typowych dla slumsów i faweli), powiązanie architektury z lokalną tradycją na przykładzie jurt, całkiem współczesne trendy w mieszkalnictwie (domy mobilne, skłoting), jak i pogoń za ideami współczesnego świata przemawiająca choćby przez projekty nowatorskich osiedli z materiałów poprzemysłowych czy habitatów ulokowanych na wodzie. 


Koło naukowe Habitat
Contemporary Tiny House / Walden Studio. Autor zdjęcia: Walden Studio

Choć tak odrębne pod względem kontekstu środowiskowego, poszczególne tematy omówione zostały w oparciu o niezmienne założenia. Na przykładową realizację tematu „Na kółkach” składa się prezentacja istniejących rodzajów domu mobilnego będącego symbolem minimalizmu i ucieczki od rosnącego w naszym społeczeństwie konsumpcjonizmu. Na ograniczonej przestrzeni musimy zmieścić wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, uławić nam to mają wielofunkcyjne meble. Natomiast dzięki panelom słonecznym i toaletom kasetowym mamy zapewnioną swobodną egzystencję na z założenia niezależnej od otoczenia przestrzeni. Każdemu tematowi towarzyszy niezbędny przykład designerskiego wykonania domu o takiej formie wraz z opisem jego podstawowych cech architektonicznych. Tu został wybrany projekt Contemporary Tiny House, autorstwa holenderskiego studia Walden.
Podobnej realizacji polegają tematy „Na wodzie”, „Na drzewach”, „W skałach” oraz temat dotyczący mieszkania w kontenerach, które zawdzięczamy odkryciu uniwersalnego materiału z odzysku.  Materiał, jakiego dostarczają jest stosunkowo tani i trwały,  a fakt jego ponownego zastosowania i nadaniu mu nowego znaczenia przekonuje do niego zwolenników zielonej architektury.

Koło naukowe Habitat
Konstrukcja kontenera. Autor grafiki: Habitat Now Studenckie Koło Naukowe

W serii „Alternatywne sposoby zamieszkania”  przybliżenie technicznych aspektów struktur powstałych z powodu ubóstwa i podziałów społecznych, a więc i nimi uwarunkowanych, oparte będzie na podobnych zasadach. W odsłonie „Slumsy” , przedstawione zostaną charakterystyczne cechy takiej zabudowy, jak choćby brak spełnienia norm budowlanych oraz brak infrastruktury publicznej i planu zabudowy. Tym razem grafiki wzbogacą informacje o zagrożeniach wynikających z tego sposobu zamieszkania oraz działaniach ukierunkowanych na poprawę sytuacji mieszkańców. W miejscu omówionego przykładu nowoczesnego cenionego budownictwa znajdzie się obraz charakterystycznej z zaludnionych dzielnic nędzy.
W ten sposób obok ukazania jak inspirująca może być niekonwencjonalna twórczość architektów z całego świata, seria zmotywuje do rozważenia możliwości poprawy warunków domostw konkretnego rodzaju. Poprzez przystępną, estetyczną graficznie formę serii  i poruszenie współczesnej problematyki budownictwa mieszkalnego odsłonięte zostaną ciekawe możliwości, czekające na studentów wydziałów Architektury, nie tylko naszej uczelni, w ich dalszej drodze kariery.

Aleksandra Fijołek i Julia Myślińska
Habitat Now Studenckie Koło Naukowe

pod opieką dr inż. arch. Wojciecha Januszewskiego

Koło naukowe Habitat
Projekt Motion Onions / Habitat Now Studenckie Koło Naukowe
Nauka poprzez doświadczenie w kole naukowym Humanizacja Środowiska Miejskiego Humanizacja Środowiska Miejskiego (HŚM) to koło działające przy Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej od 2008 roku, realizując projekty z szeroko pojętego zakresu architektury. Charakter koła jest otwarty, a HŚMowa rodzina stale się powiększa.
Koło Naukowe Industria - Centrum Szermowic Koło Naukowe Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego INDUSTRIA od sześciu lat w ramach swojej działalności zajmuje się badaniami oraz popularyzacją architektury industrialnej. Obecnie realizuje warsztaty i konkurs na centrum edukacyjno-historyczne straży pożarnej śląskiej wsi. W ramach działań planuje się stworzenie projektu przestrzeni wystawienniczej dla historycznych sprzętów gaśniczych oraz miejsca wspólnego dla mieszkańców miejscowości Szemrowice
Eco_talks, wydarzenie online organizowane przez koło naukowe Habitat Koło naukowe Habitat, działające na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej zaprasza na wydarzenie online Eco_talks, które odbędzie się w dniach 21-23 kwietnia.
Bridge The Gap – centrum wielofunkcyjne w Rotterdamie Bridge The Gap to koncepcja mostu kubaturowego w Rotterdamie, której celem jest zwrócenie uwagi na powiązania architektury ze współczesnym problemami cywilizacyjnymi. Skupia się przede wszystkim na aspekcie zanikania bioróżnorodnosci w miastach oraz responsywności architektury z użytkownikiem.
Samorząd Studencki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej Studia architektoniczne to nie tylko projektowanie, czyli o tym, jak działa Samorząd Studencki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i urozmaica studiowanie na uczelni.
Spolia – co siedzi w głowie studentom z KNHA ArcHist   Historia architektury to nie tylko suche fakty, nauka kolejnych skomplikowanych nazw, dat i nazwisk, ale niezwykła przygoda – wyprawa do czasów minionych. Jako członkowie koła naukowego Archist dobrze o tym wiemy. Organizując warsztaty, wyjazdy naukowe i seminaria, staramy się odnaleźć w zabytkach inspiracje. Pragniemy czerpać z przeszłości pełnymi garściami i tworzyć lepszą przyszłość.