Konkurs na najlepszy dyplom poruszający kwestię zielonych dachów lub ścian

i

Autor: Archiwum Architektury il. GettyImages

Konkurs na najlepszy dyplom promujący zielone dachy lub ściany rozstrzygnięty!

2021-03-04 12:31

Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone ogłosiło wyniki pierwszej edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe dotyczące szeroko rozumianej problematyki zielonych dachów lub ścian.

Zielone dachy i żyjące ściany pełnią w miastach wiele ważnych funkcji, a ze względu na potrzebę adaptacji do zmian klimatycznych ich promocja w Polsce staje się pilnym zadaniem. Rosnące zainteresowanie tą tematyką widać również w licznych pracach dyplomowych, zarówno na poziomie inżynierskim i licencjackim, jak i magisterskim. Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone postanowiło docenić prace dotyczące tego ważnego zagadnienia, organizując pierwszą edycję konkursu na najlepsze projekty i rozwiązania w tym zakresie. Do udziału zaprasiło studentów i absolwentów polskich uczelni, którzy w swoich pracach inżynierskich/licencjackich lub magisterskich poruszyli szeroko pojętą problematykę zielonych dachów lub żyjących ścian. Jedyny warunek: prace musiały być obronione w na przestrzeni lat 2017-2020. W jury pod przewodnictwem architekt Justyny Rubaszek (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) znaleźli się: Magdalena Biela (Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach), Balbina Gryczyńska (firma Calla), Edyta Sierka (Uniwersytet Śląski w Katowicach) i Anna Sylwester-Czapla (Optigruen).

Laureaci I edycji konkursu stowarzyszenia „Dachy Zielone” (PSDZ)

Prace oceniane były w dwóch kategoriach: najlepsza praca inżynierska i najlepsza praca magisterska. W kategorii prace inżynierskie I miejsce zdobył dyplom Łukasza Modrzejewskiego „Przystań dla rowerzystów we Wrocławiu” (promotor: dr inż. arch. Tomasz Głowacki). Nagrodę przyznano za bardzo dobrą ideę i jej wzorcowe wyrażenie słowem i projektem oraz w pełni prawidłowe zastosowanie technologii zielonego dachu i uzyskaną integrację obiektu z otoczeniem. Miejsce II zajęła Marcelina Smolarczyk z pracą „Łączka Nowohucka. Projekt zagospodarowania południowego otwarcia Placu Centralnego w Nowej Hucie w Krakowie” (promotor: dr inż. arch. Izabela Styka). Nagrodę przyznano za interesujące rozwiązanie projektowe łączące technologię zielonych dachów z szacunkiem do otwartej przestrzeni w mieście. Sędziowie wyróżili też dwa projekty: Klaudii Kurzacz – „Klub Fitness” (promotor: dr inż. arch. Robert Misiuk) oraz Michała Hajdowskiego „Projekt ogrodu na dachu” (promotor: dr inż. Małgorzata Krasowska).

Czytaj też: Międzynarodowy sukces studentów z Polski w konkursie STARTforHISTORY |W kategorii prace magisterskie I miejsce zajęły Paula Karpowicz i Anna Karbowska z projektem „Po Prostu Węglówka. Rewitalizacja Terenów Poprzemysłowych i Adaptacja Magazynów na Centrum Nauki” (promotor: dr inż. arch. Barbara Zin). Nagrodę przyznano za uwzględnienie w temacie rewitalizacji dziedzictwa poprzemysłowego elementu natury oraz za dojrzałe i wyczerpujące rozwiązania projektowe i ich interesujące graficzne przedstawienie. Miejsce II zdobyła Aleksandra Irzyk za projekt „Muzeum Pamięci Wiosek Zatopionych” (promotor: dr hab. inż. Tomasz Kapecki, prof. PK). Nagrodę przyznano za oryginalność i ważność podjętego tematu oraz w pełni przemyślane, spójne i bardzo ciekawe rozwiązania projektowe uwzgledniające zielone technologie. Na miejsce III znalazła się z kolei Magdalena Bieryło z pracą „Problematyka kształtowania architektury bioklimatycznej w mieście na przykładzie budynku wielorodzinnego w Warszawie przy ul. Grzybowskiej” (promotor: dr inż. arch. Janusz Marchwiński) za wyczerpujące studia analityczne i kompleksową realizację tematu architektury bioklimatycznej.

W kategorii magisterskiej jury wyróżniło dodatkowo: Adama Wodzyńskiego za pracę „Niewidzialny zabytek – przywracanie tożsamości fragmentu śródmieścia Warszawy. Centrum kultury i sztuki” (promotor: dr inż. arch. Justyna Zdunek-Wielgołaska), Kamila Kajdasa za projekt „Architektura na styku. Centrum Badawcze Nauk Rolniczych w Zielonkach pod Krakowem” (promotor: dr inż. arch. Jan Kubec), Miłosza Mleczkę za projekt „Planetarium z zespołem domów atrialnych – zabudowa wtopiona w ekosystem Górek Czechowskich” (promotor: mgr inż. arch. Marek Bielecki), Alicję Walczak za pracę „Rewitalizacja Fortu VII ‘Zbarż’ Twierdzy Warszawa” (promotor: dr hab. inż. arch. Jadwiga Środulska-Wielgus, prof. PK) oraz Dobrochę Latę za projekt „Nowa geografia: Antropocentrum. Muzeum historii nienaturalnej w Katowicach” (promotor: dr inż. arch. Ada Kwiatkowska). Ponadto sędziowie postanowili przyznać specjalne wyróżnienie Kubie Kopeckiemu za pracę „Ma być zielono. Błękitno-zielona infrastruktura jako element adaptacji miast do kryzysu klimatycznego oraz rozwoju przestrzeni publicznej Katowic” (promotor: dr inż. arch. Agata Twardoch).

ZAPISZ SIĘ

Polecany artykuł:

Zielone maszyny przyszłości