Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają studentów do udziału w konkursie na temat ekobudownictwa.
il. GettyImages
Zadaniem konkursowym jest przedstawienie w formie infografiki, krótkiego filmu lub eseju zagadnienia, które w kontekście ekobudownictwa wydaje się uczestnikom szczególnie ważne i przyszłościowe, a wiedza o nim warta rozpowszechnienia i stosowania.
Celem konkursu jest zachęcenie studentów do zmierzenia się z tematyką ekobudownictwa i ideą zrównoważonej architektury. Młodzi ludzie poprzez wykonanie zadania poznają rozwiązania, które bazują na odnawialnych źródłach energii i sprzyjają efektywności energetycznej budynków.
W 4-osobowym jury zasiadają architekci Anna Tofiluk (przewodnicząca), Jan Dowgiałło i Mateusz Płoszaj-Mazurek, a także Iwona Staruchowicz z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Funkcję sekretarza pełni Paula Wasiak.
Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe: rower, hulajnoga elektryczna, smartwatch. Najlepsze prace będą ponadto zaprezentowane w specjalnej publikacji pokonkursowej. Miesięcznik „Architektura-murator” jest partnerem medialnym inicjatywy. Termin nadsyłania prac upływa 14 marca 2022 roku. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: www.domzklimatem.gov.pl.
Specjalny NEWSLETTER STUDENCKI „Architektury-murator” co miesiąc nowa porcja architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
Naukowcy z Politechniki Krakowskiej zakończyli prace nad dokumentem „Standard klimatyczny dla nowych i istniejących miejskich budynków użyteczności publicznej w Krakowie”. To przystępna i przejrzysta instrukcja dla projektantów, wykonawców i zarządców budynków publicznych w stolicy Małopolski.
Dyson uwielbia wyzwania, które inni boją się podejmować. Rozwiązywanie problemów i odwaga wybiegania w przyszłość są wpisane w DNA marki. Więcej za mniej, jak najwydajniej w możliwie najprostszy sposób, a wszystko to przy racjonalnym gospodarowaniu materiałami i energią – to idee, które przyświecają naszym inżynierom, i cechy, z których słyną nasze produkty.
Czym jest wbudowany ślad węglowy i jak go skutecznie ograniczać. Rozmawiamy z twórcami nowej przestrzeni biurowej firmy Ten Square Games. Był to jeden z pierwszych w Polsce projektów, gdzie dokładnie policzone zostały emisje związane z aranżacją biura.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!
W Brnie powstanie największa pionowa farma akwaponiczna w Europie. Będzie mogła wytwarzać ponad 2 tony warzyw dziennie i 320 ton ryb rocznie. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada czeska firma Future Farming.
Do końca 2030 roku wszystkie budynki w Warszawie należące do urzędu miasta i miejskich jednostek mają zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne – zapowiada ratusz. Właśnie uruchamia szeroki program rozwoju fotowoltaiki.