Architektura MuratorStudenciO wolności w czasach izolacji - relacja z warsztatów studenckich Think Freedom

O wolności w czasach izolacji - relacja z warsztatów studenckich Think Freedom

Godziny spędzone na telekonferencjach, mnóstwo zdjęć, skanów, rozmów i e-maili. Tak wyglądały warsztaty, które odbyły się w po ogłoszeniu zawieszenia zajęć na uczelniach wyższych. Planowane były spotkania w Muzeum Żydowskim i synagodze w Oświęcimiu, jednak dynamiczna sytuacja epidemiczna w kraju zmusiła do zmiany formy warsztatów na zdalną.

O wolności w czasach izolacji - relacja z warsztatów studenckich Think Freedom
Freedom Gate, autorzy: K. Krasny, M. Waszczyszyn, A. Wójcik, W. Żuławska, A. Życińska

Podczas prawie dwumiesięcznej pracy, od 12 marca do 29 kwietnia, uczestnicy warsztatów, czyli studenci Politechniki Krakowskiej, z grup projektowych dr inż. arch. Krystyny Paprzycy, prof. PK, dr. inż. arch. Krzysztofa Kwiatkowskiego i  dr inż. arch. Justyny Kobylarczyk, prof. PK, zastanawiali się nad rzeźbiarską formą wyrażenia wolności. Inicjatorką wydarzenia jest artystka Edina Seleskovic, autorka wielu instalacji i rzeźb. Patronat objęło miasto Oświęcim. Tematem przewodnim warsztatów było wywołanie dyskusji na temat wolności i skonfrontowanie wizji młodych ludzi z wielu krajów świata. W każdym z miejsc, do których podróżuje Edina, wybierana jest lokalizacja przeznaczona na projekt. Studenci mają za zadanie w tym miejscu stworzyć własną artystyczną wizję wyrażającą ich rozumienie wolności. Za inspirację służy instalacja artystki, która składa się z tysiąca małych, metalowych ptaszków, zawieszonych w powietrzu tak, jakby chciały zaraz odlecieć

O wolności w czasach izolacji - relacja z warsztatów studenckich Think Freedom
Wind of freedom, autorzy: P. Hauryshuk, W. Krupa, A. Kuźbida, Y. Miatselitsa, J. Nalepa, K. SawickaStudenci podzieleni na grupy przedstawili swoje własne interpretacje idei wolności. Prace były na bieżąco konsultowane w formie zdalnych spotkań oraz przeglądów. W wyniku warsztatów powstało kilka zróżnicowanych, niezwykle ciekawych prac. Wolność była interpretowana na różne sposoby, jako droga, jako siatka połączeń czy wariacja na temat instalacji z metalowych ptaków Ediny. Wszystkie te pomysły są dobre, gdyż każdy z nas, o czym przekonaliśmy się, dyskutując w naszej grupie, pojmuje wolność w indywidualny i właściwy dla siebie sposób. Doświadczenie to było dla mnie niezwykle ciekawe i pouczające. Jako studenci architektury, na co dzień zajmujący się projektami praktycznymi, zderzyliśmy się z zupełnie abstrakcyjnym tworzeniem, które wyzwoliło w nas pokłady kreatywności. Praca zdalna wymusiła w nas adaptację do nowej rzeczywistości i stała się cenną lekcją słuchania innych. Moje zdanie podziela Alicja Wójcik: Praca nad tym projektem, jako że przybrała formę zdalnych konsultacji nauczyła nas wielu umiejętności. Dyskusje przez Skype'a stały się dla nas normalnością. Nauczyłyśmy się słuchać dokładnie siebie nawzajem. (…) Pandemia koronawirusa pokazała, że dla ludzi chcących współpracować, odległość nie jest żadną barierą.

Wszyscy uczestnicy zgodnie twierdzą, że warsztaty poszerzyły nasze artystyczne horyzonty. Udział w projekcie Freedom był dla mnie bardzo interesującym doświadczeniem. Szczególnie mam tutaj na myśli współprace  z tak  dużą grupą, poznanie różnych perspektyw, próba dotarcia się oraz stworzenia czegoś razem - mówi Marta Gaweł.

Studenci czuli, że ten projekt jest wyjątkowy, a idea wolności, zwłaszcza w sytuacji izolacji społecznej, staje się tematem bardzo aktualnym. Zamknięci w swoich domach, szukaliśmy rozwiązań na swobodną pracę twórczą w grupie. Odnośnie samych warsztatów, na pewno było to pewne wyzwanie i coś zupełnie nowego niż to, czym zajmujemy się na studiach, ale sam projekt odznacza się piękną oraz moim zdaniem ważną ideą jaką jest wolność. To na pewno motywowało nas do szukania jak najlepszych pomysłów, które uhonorowałyby ten temat - tłumaczy Jadwiga Nalepa.

O wolności w czasach izolacji - relacja z warsztatów studenckich Think Freedom
Path of Freedom, Autorzy: Kornel Kluba, Maciej Makuszewski, Zuzanna Matuszna, Kornelia Mikulska, Bartłomiej Zaucha

Sama artystka również pozytywnie opowiada o swoich doświadczeniach ze współpracy ze studentami Politechniki Krakowskiej. Nasze pomysły były dla niej rówie inspirujące, jak dla nas całe warsztaty. Również miasto Oświęcim opisuje doświadczenia zebrane w czasie warsztów. Prezydent miasta wyjaśnia, skąd pomysł na realizację projektu i jak szeroki zasięg miały te warsztaty: Pomysł na realizację projektu Think Freedom w mieście Oświęcim pojawił się w 2019 roku w Sarajewie. Odbywała się tam konferencja Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju, do którego należy Oświęcim. Miasto Oświęcim od lat prowadzi działania edukacyjne i kulturalne skierowane na promocję pokoju, dialogu międzykulturowego i tolerancji. Stąd moje zainteresowanie projektem Ediny Seleskovic, który zaprezentowała wówczas na konferencji.

Projekt Think Freedom, finansowany przez nasze miasto, obejmował organizację warsztatów pokojowych dla  dzieci i młodzieży z oświęcimskich szkół oraz warsztaty skierowane do studentów Politechniki Krakowskiej służące zaprojektowaniu wystawy w tkance miasta. Muszę zaznaczyć, że współpraca miasta Oświęcim z Politechniką Krakowską trwa od wielu lat i to za sprawą życzliwości i zaangażowaniu pani dr hab. Krystyny Paprzycy, profesor PK, z pochodzenia oświęcimianki. Studenci politechniki wielokrotnie brali udział w projektowaniu koncepcji urbanistycznych w naszym mieście.

W projekcie brało udział też Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, obchodzące 20-lecie działalności. Efektem projektu Think Freedom miała być wystawa na placu ks. Jana Skarbka w Oświęcimiu, przy którym mieści się Centrum i ostatnia ocalała w mieście synagoga.  Miejsce aranżacji wystawy miało wzmocnić jej przekaz. Niestety, plany pokrzyżowała nam pandemia Covid-19. Mam jednak nadzieję, że wystawę uda się zrealizować w Oświęcimiu w najbliższym możliwym czasie.

Projekt Think Freedom łączy wiele instytucji i ludzi, dla których wolność jest tematem ważnym i ponadczasowym. Niewątpliwie wpłynie na młodych ludzi z całego świata.

Tagi:
Autor: Zuzanna Matuszna Zuzanna Matuszna

Stypendystka Rektora Politechniki Krakowskiej, uczestniczka wielu warsztatów i konferencji takich jak "Zielona Czytelnia" czy "Biennale Architektury 2019 w Krakowie". Już na pierwszym roku jej praca została wyróżniona w ramach wystawy "Rynek Krowoderski- wizje studenckie 2018/2019

Kurs naturalnego projektowania w Gniewoszowie Są jeszcze miejsca na letni kurs naturalnego projektowania w Gniewoszowie w Kotlinie Kłodzkiej. Pięciodniowe warsztaty poprowadzą architekci Magdalena Górska z pracowni eKodama, Tomasz Mielczyński z biura TXMA oraz Ben Lazar, specjalista od permakultury.
Architektura Betonowa 2021 – Gra o tron [FOTOREALACJA] Zakończyła się 6. edycja warsztatów studenckich Architektura Betonowa 2021. 24 studentów z Krakowa, Zielonej Góry, Warszawy, Wrocławia, Lublina i Poznania projektowało, a następnie wykonało fizyczne szalunki, aby na koniec wypełnić je mieszanką betonową i stworzyć niepowtarzalne rzeźby – trony.
Warsztaty MEDS Silesia Revival 2021 Warsztaty architektoniczno-designerskie MEDS Silesia 2021 trwają od 14 do 19 sierpnia. Hasło tegorocznej edycji, odnosi się do miejskiego i architektonicznego kontekstu Górnego Śląska jako terenu kopalń, szybów i fabryk.
Studio Zoochitecture: Iza Rutkowska przekształca kolejne przestrzenie publiczne według pomysłu dzieci Najpierw był Madryt, teraz Wilno, wkrótce będzie Warszawa. Artystka Iza Rutkowska wraz ze studiem Zoochitecture przeprojektowuje przestrzenie publiczne według pomysłów najmłodszych. 15 października ruszają w Warszawie warsztaty dla dzieci. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy!
SPOT – Survival Budowlany 2020. Warsztaty studenckie Do 30 maja trwa rejestracja na Survival Budowlany SPOT 2020. Organizatorzy zapraszają studentów i absolwentów kierunków technicznych z całej Polski. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Architektura Betonowa 2020, czyli Gra o Tron: warsztaty studenckie Zakład Architektury Mieszkaniowej i Kompozycji Architektonicznej IPA WA PK, Katedra Technologii Materiałów Budowlanych WIMiC AGH, Stowarzyszenie Producentów Cementu oraz PERI Polska zapraszają  studentów wydziałów architektury oraz szkół artystycznych do udziału w warsztatach Architektura betonowa 2020. Zgłoszenia do 1 czerwca.