Architektura MuratorStudenciPierwsze kroki w zawodzie zagranicą

Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą

W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.

Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą
Manhattan – kwintesencja Nowego Jorku; fot. Konrad Brzykcy

American dream – realia zawodu architekta w Nowym Jorku

Pozwólcie, że podzielę się z Wami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy architekta w Nowym Jorku. Będzie to poparte moimi doświadczeniami zbieranymi podczas pracy dla jednych z najbardziej rozpoznawanych pracowni w branży. Wszystkie zajmują wysokie pozycje w prestiżowych rankingach najlepszych praktyk architektonicznych (BIG Bjarke Ingels Group, Selldorf Architects, Fogarty Finger Architecture). Na wstępie warto zaznaczyć, iż Nowy Jork to miejsce bardzo specyficzne, różniące się od większości innych miast w Stanach Zjednoczonych. Miasto to skupia na sobie uwagę całego świata, nie tylko finansowego, i co za tym idzie, przyciąga ogromny kapitał oraz inwestycje z niemalże każdego zakątka świata. Naturalną konsekwencją jest więc napływ bardzo zdeterminowanych i do tego utalentowanych ludzi – konkurencja jest więc ogromna. To wszystko składa się na niezwykle wybuchową, ale jakże ekscytującą i ciekawą mieszankę kultur, która stanowi esencję tego miasta. Jest to na pewno bardzo wymagająca przestrzeń do funkcjonowania. W zamian oferuje jednak zarówno niewiarygodne wręcz możliwości oraz okazje do poznawania bardzo nietuzinkowych ludzi, jak i możliwość uczestniczenia w ciekawych, nieszablonowych, a nawet odważnych przedsięwzięciach. Nie bez powodu Big Apple zostało ogłoszone nieformalną stolicą świata, również w dziedzinie architektury. To tutaj są realizowane jedne z najbardziej spektakularnych i ambitnych projektów.

Wprowadzane są w życie niekonwencjonalne i niemal kosmiczne technologie (i to dosłownie, bo np. pracownia BIG zaprojektowała dla NASA bazy na Księżycu i na Marsie). Jest to olbrzymie pole do popisu dla architektów wszystkich specjalizacji. Sama struktura miasta, zwłaszcza Manhattanu, oraz zoning and building regulations, to nie lada wyzwanie do uwzględniania przy projektowaniu. Doskonałym tego przykładem są projekty wychodzące spod ręki architektów renomowanych pracowni, w których miałem przyjemność pracować lub nadal pracuję, takie jak: courtscraper VIA 57 firmy BIG – pierwszy tego typu budynek na świecie, przepiękne galerie sztuki współczesnej, np. Zwirner Gallery w Chelsea czy Manhattan, zaprojektowane przez Selldorf Architects, czy intrygujące oraz odpowiadające na potrzeby mieszkaniowe metropolii projekty Fogarty Finger Architects: The Dime lub przestrzeń dla biznesu Dock 72.

Niewątpliwie Nowy Jork pobudza wyobraźnię wielu ludzi, zwłaszcza tych najbardziej ambitnych i zdeterminowanych, oraz mobilizuje do spróbowania swoich sił na jednym z najbardziej konkurencyjnych i wymagających rynków na świecie. To nastawienie trafnie oddaje słynna i do bólu prawdziwa fraza, śpiewana przez Franka Sinatrę: If I will make it there I will make it anywhere. It’s up to you, New York, New York. W tych dwóch krótkich wersach jest zawarta kwintesencja miasta oraz emocje, jakie towarzyszą całej rzeszy ludzi, którzy podejmują próbę realizacji american dream właśnie w tym miejscu. Prawdziwym jest również stwierdzenie, że aby osiągnąć zauważalne rezultaty, trzeba zmierzyć się z wieloma problemami, które miasto generuje na dzień dobry – …it’s up to you, New York, New York. Dotyczy to w zasadzie każdej sfery życia. Zabawa zaczyna się już od znalezienia mieszkania.

Tagi:
Obrazki Dariusza Kozłowskiego Krakowski oddział StowarzyszeniaArchitektów Polskich zaprasza na wystawę rysunków profesora Dariusza Kozłowskiego. Ekspozycję pt. „Obrazki” można oglądać do 26 maja.
Podsumowanie akcji Architekci grają dla WOŚP Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!
W wieku 98 lat zmarł Witold Cęckiewicz Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
Nie żyje Krzysztof Chwalibóg W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.