Architektura MuratorStudenciPolacy wyróżnieni w międzynarodowym konkursie na projekt kościoła w Norwegii

Polacy wyróżnieni w międzynarodowym konkursie na projekt kościoła w Norwegii

Dominik Paździor, student Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, oraz Martyna Słowińska, Katarzyna Golec i Paweł Pacak z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zdobyli wyróżnienia w międzynarodowym konkursie na projekt kościoła na klifie Preikestolen.

Polacy wyróżnieni w międzynarodowym konkursie na projekt kościoła w Norwegii
Ścieżka Światła, projekt kościoła na klifie Preikestolen autorstwa Dominika Paździora

Organizatorem konkursu był portal AWR, specjalizujący się w prowadzeniu międzynarodowych konkursów ideowych dla młodych architektów, projektantów wnętrz i urbanistów. Tym razem przed uczestnikami postawiono zadanie zaprojektowania tymczasowej świątyni na klifie Preikestolen, zwanym też Pulpit Rock, wznoszącym się na 604 metry ponad malowniczym fiordem w gminie Forsand w południowo-zachodniej Norwegii. Płaska platforma skalna o wymiarach 25 na 25 metrów, z której roztacza się widok na panoramę Lysefjorden, płaskowyż Kjerag i okoliczne góry jest jedną z najsłynniejszych atrakcji turystycznych regionu.

W konkursie przyznano dwie nagrody oraz pięć wyróżnień. Pierwsze miejsce zdobył zespół z Wietnamu, drugie z Włoch, a wśród wyróżnionych projektów znalazły się aż dwie prace z Polski. Jedną z nich przygotował Dominik Paździor, student piątego roku Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Podobnie jak kilku innych uczestników nie zaproponował on wymaganego regulaminem obiektu kubaturowego, ale symboliczną instalację, która w dyskretny sposób sugeruje nową funkcję i podkreśla charakter miejsca. Jego projekt, pn. Ścieżka Światła, zakłada realizację jedynie kilku niewielkich, przenośnych obiektów mieszczących m.in. zakrystię z dzwonnicą oraz „suchą” toaletę o lustrzanej, neutralnej dla otoczenia elewacji (powierzchnia użytkowa każdego z nich wynosi ok. 2,5 m2). Główną rolę w koncepcji odgrywa światło – to ono kreuje nastrój sacrum i prowadzi wiernych od podnóża skały na sam szczyt, gdzie zlokalizowano ołtarz. Światło jako idea uniwersalna, multiwymiarowa, niematerialna i metafizyczna stanowi doskonałe dopełnienie duchowego miejsca, jakim jest Preikestolen. Niezwykle ważnym jest też motyw wędrówki – pielgrzymki, która ma swój początek w Preikestolhytta. Stanowi on narteks – przedsionek kościoła, miejsce spotkań i wspólnoty. W nocy pielgrzymi  wkraczają do nawy – szlaku prowadzącego na Preikestolen. Droga oznacza wysiłek, zmęczenie, ale także doświadczenie. Światło z ułożonego wzdłuż drogi światłowodu prowadzi i wskazuje im drogę. W końcu docierają na szczyt klifu – do ołtarza. Słupy światła flankujące rozświetlony ołtarz kierują ich wzrok ku gwiazdom – opisuje swój pomysł Dominik Paździor. Elementy kubaturowe wyposażone byłyby w ogniwa fotowoltaiczne, zasilające całą instalację świetlną.

Przestrzeń wspólna jest wartością – Nagroda NIAiU Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki ogłosił trzecią edycję konkursu na najlepsze prace magisterskie dotyczące przestrzeni wspólnych i budynków użyteczności publicznej. Zgłoszenia do 7 września.
Polski pojazd elektryczny: zaprojektuj nowe nadwozie dla Triggo. Konkurs na projekt polskiego pojazdu elektrycznego Firma Triggo ogłasza konkurs na projekt nadwozia nowego polskiego pojazdu elektrycznego. Organizatorzy czekają między innymi na koncepcje Triggo w wersjach cabrio, cargo bądź kombi.
Antalis Interior Design Award 2019: wyniki konkursu na projekty i realizacje wnętrzarskie Znamy zwycięzców konkursu Antalis Interior Design Award. Wśród laureatów z całej Europy znalazły się dwie pracownie z Polski.
Muzeum Fotografii: konkurs na projekt wystawy w Muzeum Fotografii w Krakowie Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy głównej w swojej nowej siedzibie.
CLIMATE CHANGE Travel Grants 2020 Berlińskie studio architektoniczne GRAFT we współpracy z niemiecką polityk Marianne Birthler ogłosiło konkurs o dwa granty na podróż studialną lub badania dotyczące zmian klimatu i ich konsekwencji dla środowiska zbudowanego.
Pomnik Bitwy Warszawskiej: konkurs architektoniczny Władze stolicy ogłosiły konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Wyboru laureata dokona 20-osobowe jury, w którego skład weszli m.in. architekci, historycy i artyści, a także przedstawiciele rządu i władz miasta. Składanie wniosków do 31 grudnia.