Architektura MuratorStudenciPolka nagrodzona w konkursie proHolz Student Trophy 2020

Polka nagrodzona w konkursie proHolz Student Trophy 2020

Modulus, projekt nadbudowy na budynku mieszkaniowym z lat 60. XX wieku zlokalizowanym w Wiedniu, autorstwa Moniki Kalinowskiej i Denysa Karandiuka został nagrodzony w konkursie proHolz Student Trophy 2020.

Polka nagrodzona w konkursie proHolz Student Trophy 2020
Polka nagrodzona w konkursie proHolz Student Trophy 2020

ProHolz Student Trophy 2020 – o konkursie

Konkurs proHolz Student Trophy to otwarty, międzynarodowy konkurs studencki organizowany przez firmę proHolz we współpracy z miastem Wiedeń reprezentowanym przez Biuro Wykonawcze ds. Urbanistyki, Rozwoju i Budownictwa oraz oddziałem Wiener Wohnen. Tegoroczna edycja skupiła się na tworzeniu projektów nadbudowy dla trzech budynków z lat 60. XX wieku znajdujących się w stolicy Austrii. Celem było stworzenie rozwiązań dla wertykalnej intensyfikacji zabudowy mieszkaniowej z wykorzystaniem drewna jako głównego materiału konstrukcyjnego. Zgłoszenia do proHolz Student Trophy mogą składać studenci lub interdyscyplinarne zespoły studenckie z kierunków architektura i budownictwo. Wymagany jest status studenta na uniwersytecie w Austrii lub za granicą w semestrze zimowym w roku organizowania konkursu.

ProHolz Student Trophy 2020 – nagroda dla zespołu Moniki Kalinowskiej

Studenci architektury Monika Kalinowska i Denys Karandiuk z Uniwersytetu Sztuk Stosowanych Angewandte w Wiedniu stworzyli modułowy projekt nadbudowy wiedeńskiego budynku mieszkalnego z lat 60. XX wieku. Ich koncepcja wykorzystująca drewno jako główny materiał budowlany zdobyła I miejsce w międzynarodowym konkursie proHolz Student Trophy.

ProHolz Student Trophy 2020 – nagrodzony projekt

 

Modulus to projekt drewnianej dwupiętrowej nadbudowy na budynku mieszkaniowym z lat 60. XX wieku zlokalizowanym w Wiedniu, który zwyciężył w konkursie proHolz Student Trophy 2020. Koncepcja skupia się na stworzeniu wydajnego systemu, który znajdzie zastosowanie jako strategia zwiększania pojemności starego budownictwa i który umożliwiałby nadbudowę nie tylko na zadanej działce, ale również na innych budynkach mieszkalnych. Projekt opiera się na idei tworzenia różnorodności mieszkaniowej z równoczesnym wykorzystaniem prefabrykowanych modułów CLT, co umożliwia obniżenie kosztów i zwiększa efektywność procesu budowlanego. Ma na celu nie tylko zwiększenie powierzchni użytkowej istniejących obiektów, ale również podniesienie jakości życia  mieszkańców. Przy użyciu 3 modułów zaprojektowane zostały 4 typy mieszkań różniące się między sobą liczbą pokoi – od kawalerki do mieszkania z 3 sypialniami. Prefabrykacja daje wiele możliwości wstępnego osadzenia wszystkich niezbędnych mediów oraz pomieszczeń. W połączeniu z efektywną konstrukcją każdego modułu zmniejsza  znacząco koszty zarówno produkcji, jak i budowy.

Czytaj też: Paweł Grobelny z nagrodą DNA Paris Design Awards 2020

Koncepcja, która zdobyła uznanie w proHolz Student Trophy polega na potraktowaniu każdego mieszkania jako belki, na którą składają się podłoga wraz ze ścianami i sufitem. Pierwsza kondygnacja modułów została zaprojektowana równolegle do kierunku ścian istniejącego budynku. Komponenty leżą na betonowych wspornikach kotwionych do ścian konstrukcyjnych, wykorzystując w ten sposób strukturę obiektu. Druga kondygnacja nadbudowy została zaprojektowana poprzecznie, tworząc wzajemnie wzmacniający się system. Skonstruowanie tego typu jednorodnego układu pozwoliło na wysunięcie mieszkań poza lico budynku i stworzenie 7m nadwieszeń.

ProHolz Student Trophy 2020 – nagrodzony projekt a ekologia

W nagrodzonym w proHolz Student Trophy 2020 projekcie głównym aspektem strategii zrównoważonego rozwoju jest optymalne użycie konstrukcji istniejącego budynku, dzięki czemu redukowana jest ilość materiału potrzebnego do budowy. Poprzez użycie paneli CLT jako głównego surowca budowlanego zmniejsza się ślad węglowy obiektu, a adaptacja projektu staje się jednocześnie łatwiejsza na innych działkach. Dodatkowo jest to materiał prostszy do zrecyklingowania i utylizacji. Poprzez zastosowanie strategii wspierających wydajność energetyczną wraz ze zmianą pór roku całe założenie stało się jeszcze bardziej efektywne pod względem zużycia energii.

Tagi:
Ogólnopolski konkurs Współczesna sztuka użytkowa dla Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej Koło Naukowe Architektury Współczesnej Politechniki Lubelskiej ogłasza ogólnopolski konkurs dla uczniów i studentów „Współczesna sztuka użytkowa dla Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej”.
Trwa konkurs na najlepszy dyplom promujący zielone dachy lub ściany Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone ozaprasza do udziału w drugiej edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe dotyczące szeroko rozumianej problematyki zielonych dachów lub ścian.
Gdyński Modernizm w Obiektywie: konkurs fotograficzny Trwa 12. edycja konkursu fotograficznego Gdyński Modernizm w Obiektywie 2022. Zgłoszenia do 12 sierpnia.
Top Woman in Real Estate 2022: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu Top Woman in Real Estate 2022. Wśród nagrodzonych po raz pierwszy mężczyzna!
Konkurs na najpiękniejsze wizualizacje z drzwiami DRE Supreme by K. Miruć Jesteś projektantem, architektem, grafikiem lub designerem? Umiesz tworzyć piękne wizualizacje wnętrz? Koniecznie weź udział w konkursie organizowanym przez DRE! Stwórz wizualizację z drzwiami z linii DRE Supreme by K. Miruć i wygraj nawet 10 000 złotych. Zgłoszenia można wysyłać do 16 maja.
Ostatnie dni na zgłoszenie do konkursu o ekobudownictwie Jesteś studentem i interesujesz się ekologicznymi rozwiązaniami? Jeszcze tylko do 14 marca możesz zgłosić się do konkursu. Zadanie konkursowe polega na zaprezentowaniu ciekawego i ekologicznego rozwiązania, które może wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy.  Możesz je wykonać za pomocą infografiki, krótkiego filmu lub tekstu. Zaprezentowane przez Ciebie rozwiązanie może być zarówno Twoim autorskim pomysłem, jak i koncepcją, która jest już powszechnie stosowana. Zanim przystąpisz do pracy, zapoznaj się z krótką listą inspiracji.