Architektura MuratorKonkursyPaweł Grobelny z nagrodą DNA Paris Design Awards 2020

Paweł Grobelny z nagrodą DNA Paris Design Awards 2020

Poznański skwer zaprojektowany przez Pawła Grobelnego został kolejny raz wyróżniony – tym razem w ramach DNA Paris Design Awards.

Paweł Grobelny z nagrodą DNA Paris Design Awards 2020
Nagrodzony w paryskim konkursie poznański skwer Pawła Grobelnego, fot. materiały autora

DNA Paris Design Awards – o konkursie

DNA Paris Design Awards to konkurs dla architektów i projektantów, w którym nagradzane są innowacyjne rozwiązania wpływające na poprawę jakości codziennego życia. Twórcami nagrody są firma Farmani Group, będąca organizatorem takich nagród w sektorze kreatywnym, jak Annual Lucie Award oraz paryski kolektyw twórców In Between. W tym roku w składzie międzynarodowego jury znaleźli się między innymi dyrektorka i założycielka Eye on Design Perrin Drumm, założyciel i dyrektor kreatywny Fubiz Media Romain Colin, redaktorka Wallpaper* i konsultantka Dezeen Yoko Choi oraz architekt i projektant Niels Peter Flint.

DNA Paris Design Awards – zgłoszenia

Zgłoszeń do konkursu dokonywać można za pośrednictwem strony internetowej DNA Paris Design Awards, gdzie po rejestracji i uzupełnieniu formularza należy uiścić odpowiednią opłatę wstępną. Profesjonaliści za udział w kategoriach: architektura, architektura krajobrazu, wzornictwo, projektowanie wnętrz zapłacą 300 €. Z kolei za możliwość nadesłania pracy w kategorii projektowanie graficzne 80 €. Cena dla studentów to odpowiednio: 80 € i 40 €.

DNA Paris Design Awards – nagroda dla Pawła Grobelnego

To trzecie wyróżnienie dla poznańskiego skweru. W 2018 roku przyznano mu główną nagrodę Polska Architektura XXL w kategorii Przestrzeń Publiczna, a w 2019 znalazł się w grupie pięciu laureatów najlepiej zaprojektowanych przestrzeni publicznych w duchu zrównoważonego rozwoju. Tym razem międzynarodowe jury paryskiego konkursu DNA Paris Design Awards 2020 wybrało piętnaście najlepiej zaprojektowanych przestrzeni publicznych z całego świata – wśród nich znalazł się poznański skwer Pawła Grobelnego. Jest to pierwszy taki obiekt pochodzący z Polski, który został nagrodzony w konkursie. Pozostali laureaci pochodzą między innymi z Kanady, Hong Kongu i Japonii.

DNA Paris Design Awards – nagrodzona przestrzeń

Nietypowy obiekt zaprojektowany przez Pawła Grobelnego dla firmy Nowa Sienna otrzymał nagrodę w DNA Paris Design Awards. To ogólnodostępna przestrzeń z umieszczonym centralnie okrągłym siedziskiem-platformą o średnicy 10 metrów oraz dwóch wysokościach: 45 i 90 centymetrów, która upamiętniać ma Antoniego Gąsiorowskiego, zwanego Ślepym Antkiem (stąd nazwa – Zaułek Ślepego Antka). O uczczenie tego lokalnego bohatera, jednego z głównych uczestników przeprowadzonej w 1942 roku akcji Bollwerk, podczas której podpalono niemieckie magazyny w Poznaniu, od dawna upominali się członkowie Stowarzyszenia Chwaliszewo. Nawierzchnię platformy wyłożono deskami tarasowymi z drewna bangkirai, a brzegi wykończono kortenem i podświetlono listwami ledowymi. Jest to przykład otwartej formy mebla miejskiego – nie do końca określonej, pozostawiającej różne możliwości użytkowania przez samych mieszkańców i turystów. Przecięcie okręgu było niezbędne dla zachowania komunikacji między budynkami, a jednocześnie w tym miejscu pełni ono funkcję tradycyjnej ławki miejskiej. Z kolei platforma umożliwia leżenie, organizowanie pikników – traktowanie tego miejsca, jak przydomowego tarasu, ale w przestrzeni publicznej – wyjaśnia Grobelny.

Czytaj też: Polski laureat w konkursie Architecture at Zero

Tagi:
Autor: (Red.)
Gdyński Modernizm w Obiektywie: konkurs fotograficzny Trwa 12. edycja konkursu fotograficznego Gdyński Modernizm w Obiektywie 2022. Zgłoszenia do 12 sierpnia.
Top Woman in Real Estate 2022: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu Top Woman in Real Estate 2022. Wśród nagrodzonych po raz pierwszy mężczyzna!
Konkurs na najpiękniejsze wizualizacje z drzwiami DRE Supreme by K. Miruć Jesteś projektantem, architektem, grafikiem lub designerem? Umiesz tworzyć piękne wizualizacje wnętrz? Koniecznie weź udział w konkursie organizowanym przez DRE! Stwórz wizualizację z drzwiami z linii DRE Supreme by K. Miruć i wygraj nawet 10 000 złotych. Zgłoszenia można wysyłać do 16 maja.
Ostatnie dni na zgłoszenie do konkursu o ekobudownictwie Jesteś studentem i interesujesz się ekologicznymi rozwiązaniami? Jeszcze tylko do 14 marca możesz zgłosić się do konkursu. Zadanie konkursowe polega na zaprezentowaniu ciekawego i ekologicznego rozwiązania, które może wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy.  Możesz je wykonać za pomocą infografiki, krótkiego filmu lub tekstu. Zaprezentowane przez Ciebie rozwiązanie może być zarówno Twoim autorskim pomysłem, jak i koncepcją, która jest już powszechnie stosowana. Zanim przystąpisz do pracy, zapoznaj się z krótką listą inspiracji.
9. edycja konkursu dla młodzieży w ramach programu Kształtowanie przestrzeni Organizatorzy programu edukacyjnego Kształtowanie Przestrzeni zapraszają młodzież w wieku 12-19 lat do udziału w konkursie na niezwykłe opowieści o miejscu zamieszkania.
Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021 Anna Piątek, Piotr Gajdka i Mikołaj Kociołek zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie domku na drzewie Tree house 2021. Projekt jest nie tylko spełnieniem dziecięcych marzeń, lecz także odpowiedzią na bieżące problemy, z którymi mierzy się ludzkość.