Architektura MuratorStudenciPolski projekt zwycięża w konkursie Architecture at Zero

Polski projekt zwycięża w konkursie Architecture at Zero

Andrzej Kaczmarek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie Architecture at Zero.

Polski projekt zwycięża w konkursie Architecture at Zero
Projekt Atrial Creep zwycięża w konkursie Architecture at Zero

Architecture at Zero 2020

Konkurs architektoniczny Architecture at Zero to cykliczne wydarzenie skierowane zarówno do profesjonalnych biur projektowych, jak i studentów, niemniej jedynie ci ostatni nie muszą uiszczać opłaty za udział. Stanowi odpowiedź na założenie osiągnięcia przez budynki zerowej energii netto, wyznaczone w 2008 roku przez California Public Utility Commission rządową agencję odpowiadającą w stanie Kalifornia m.in. za firmy dostarczające energię elektryczną czy gaz ziemny. Nakreśla nowe standardy, zgodnie z którymi budownictwo mieszkaniowe do 2020 roku, a wszystkie obiekty komercyjne do roku 2030, mają stać się zeroenergetyczne. Konkurs organizowany jest przez prywatne przedsiębiorstwo Pacific Gas and Electric Company (PG&E), które zajmuje się zaopatrywaniem w gaz ziemny i energię elektryczną, a także kalifornijski oddział Amerykańskiego Instytutu Architektów (AIA).

Zadanie w tegorocznej, dziewiątej edycji Architecture at Zero polegało na zaprojektowaniu biblioteki dla hrabstwa San Benito w Hollister w stanie Kalifornia. Prace podlegały dwuetapowej ocenie. Pierwsza dotyczyła strony architektonicznej, druga natomiast skupiała się na zagadnieniach technicznych, przedstawieniu strategii i systemów efektywności energetycznej. W pięciosobowym jury znaleźli się architekci, badacze i wykładowcy – Gregg D. Ander, Marsha Maytum, Cole Roberts, Paul Torcellini i Allison Grace Williams.

Architecture at Zero - zwycięski projekt

Projekt Atrial Creep autorstwa Andrzeja Kaczmarka, pod opieką naukową dr. hab. inż. arch. Pawła Kirschke, zdobył ex aequo pierwszą nagrodę w kategorii studenckiej konkursu Architecture at Zero. W czasie tworzenia koncepcji kluczowa była analiza potrzeb okolicznych mieszkańców oraz tkanki miejskiej. Funkcjonalność budynku potraktowano na równi z projektowaniem zrównoważonym, przyjaznym dla środowiska. W efekcie zastosowano wiele rozwiązań ekologicznych, takich jak wykorzystanie energii słonecznej, wiatrowej, geotermalnej i ruchu, zmaksymalizowano również wykorzystanie naturalnego oświetlenia i wentylacji.

Autor rozpoczął od analizy terenu i otaczającej zabudowy. Zaproponował cofnięcie budynku w głąb działki oraz zagłębienie go na około 6 m. Zwiększenie odległości między obiektami i kontynuowanie linii zabudowy pozwoliły uzyskać lepszy układ urbanistyczny i proporcje. Ze względu na sejsmiczny charakter obszaru cała biblioteka została odizolowana od powierzchni ziemi za pomocą amortyzatorów.

Następnym krokiem było zaprojektowanie przestrzeni dla mieszkańców, w której mogliby się spotykać i spędzać czas wolny. Tak powstały dwa atria, usytuowane centralnie nad sobą, oraz amfiteatr łączący się bezpośrednio z piętrem podziemnym. W obiekcie dostępnych jest też wiele sal spotkań, w tym audytorium dla prawie 400 osób. Ważnym aspektem projektu było ponadto wykorzystanie w maksymalnym stopniu naturalnego oświetlenia. Autor zastosował więc elewację kinetyczną oraz rozsuwany dach, które – w zależności od pogody – zmieniają swoje ustawienie względem słońca.

Polski projekt zwycięża w konkursie Architecture at Zero
Polski projekt zwycięża w konkursie Architecture at Zero
Polski projekt zwycięża w konkursie Architecture at Zero
Polski projekt zwycięża w konkursie Architecture at Zero
Autor: (Red.)
Next Wave Habitat - międzynarodowe warsztaty architektoniczno-urbanistyczne Zapraszamy na międzynarodowe warsztaty architektoniczno-urbanistyczne Next Wave Habitat, które odbędą się 2-5 listopada 2021 we Wrocławiu. Gościem specjalnym będzie prof. Keesa Christiaanse. Wydarzenie organizwowane jest przez Koło Naukowe Habitat Now z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Dom Kobiet w Senegalu Projekt Weroniki Piotrowskiej, Agnieszki Laski, Victori Gnot, Roksany Gleizner, Magdaleny Banasik powstał w ramach  konkursu  – Kaira Looro 2021 - Dom Kobiet. Wyzwaniem tegorocznej edycji było zaprojektowanie domu dla kobiet, który ma na celu promowanie równości płci jako kluczowego czynnika w rozwoju obszarów wiejskich.    
Sun school we Wrocławiu Ideą projektu jest słońce, znane nam z dziecięcych rysunków. Duży środek i odchodzące od niego promienie. W każdym z nich znalazło się miejsce dla innej funkcji – administracji, bloku sportowego, oddziału dzieci młodszych. Z rozwinięcia prostego układu  powstało słońce napędzane słońcem, gospodarujące wodą deszczową i otoczone terenami zielonymi, osłoniętymi od wiatru.
Koncepcja szkoły podstawowej jako przykład obiektu, który buduje świadomość ekologiczną od najmłodszych lat Głównym założeniem naszego projektu było stworzenie obiektu proekologicznego o prostym układzie funkcjonalnym, który poprzez atrium otwiera się na sąsiednią działkę. Chcieliśmy również zwrócić uwagę na budowanie świadomości ekologicznej w uczniach od najmłodszych lat.
Koło Naukowe InStructA na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej Koło Naukowe InStructA od kilkunastu lat realizuje i bada różnorodne instalacje tymczasowe. Zmieniają się ludzie, podejmowane tematy, ale zawsze dążymy do realizacji powstałych konceptów. Ostatnią z inicjatyw jest poszukiwanie struktur, które zapewniałyby tani i szybki montaż przy możliwości wielokrotnego wykorzystania i łatwego przechowywania tymczasowego obiektu.
Rekonstrukcja średniowiecznej Bramy Mikołajskiej II we Wrocławiu Celem projektu była rekonstrukcja nieistniejącej już średniowiecznej Bramy Mikołajskiej II wchodzącej w skład Fortyfikacji Miejskich Wrocławia. Rekonstrukcja w postaci cyfrowego modelu 3D obejmuje 3 główne fazy rozwoju bramy na przestrzeni wieków.