Architektura MuratorStudenciPolski projekt zwycięża w konkursie Architecture at Zero

Polski projekt zwycięża w konkursie Architecture at Zero

Andrzej Kaczmarek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie Architecture at Zero.

Polski projekt zwycięża w konkursie Architecture at Zero
Projekt Atrial Creep zwycięża w konkursie Architecture at Zero

Architecture at Zero 2020

Konkurs architektoniczny Architecture at Zero to cykliczne wydarzenie skierowane zarówno do profesjonalnych biur projektowych, jak i studentów, niemniej jedynie ci ostatni nie muszą uiszczać opłaty za udział. Stanowi odpowiedź na założenie osiągnięcia przez budynki zerowej energii netto, wyznaczone w 2008 roku przez California Public Utility Commission rządową agencję odpowiadającą w stanie Kalifornia m.in. za firmy dostarczające energię elektryczną czy gaz ziemny. Nakreśla nowe standardy, zgodnie z którymi budownictwo mieszkaniowe do 2020 roku, a wszystkie obiekty komercyjne do roku 2030, mają stać się zeroenergetyczne. Konkurs organizowany jest przez prywatne przedsiębiorstwo Pacific Gas and Electric Company (PG&E), które zajmuje się zaopatrywaniem w gaz ziemny i energię elektryczną, a także kalifornijski oddział Amerykańskiego Instytutu Architektów (AIA).

Zadanie w tegorocznej, dziewiątej edycji Architecture at Zero polegało na zaprojektowaniu biblioteki dla hrabstwa San Benito w Hollister w stanie Kalifornia. Prace podlegały dwuetapowej ocenie. Pierwsza dotyczyła strony architektonicznej, druga natomiast skupiała się na zagadnieniach technicznych, przedstawieniu strategii i systemów efektywności energetycznej. W pięciosobowym jury znaleźli się architekci, badacze i wykładowcy – Gregg D. Ander, Marsha Maytum, Cole Roberts, Paul Torcellini i Allison Grace Williams.

Architecture at Zero - zwycięski projekt

Projekt Atrial Creep autorstwa Andrzeja Kaczmarka, pod opieką naukową dr. hab. inż. arch. Pawła Kirschke, zdobył ex aequo pierwszą nagrodę w kategorii studenckiej konkursu Architecture at Zero. W czasie tworzenia koncepcji kluczowa była analiza potrzeb okolicznych mieszkańców oraz tkanki miejskiej. Funkcjonalność budynku potraktowano na równi z projektowaniem zrównoważonym, przyjaznym dla środowiska. W efekcie zastosowano wiele rozwiązań ekologicznych, takich jak wykorzystanie energii słonecznej, wiatrowej, geotermalnej i ruchu, zmaksymalizowano również wykorzystanie naturalnego oświetlenia i wentylacji.

Autor rozpoczął od analizy terenu i otaczającej zabudowy. Zaproponował cofnięcie budynku w głąb działki oraz zagłębienie go na około 6 m. Zwiększenie odległości między obiektami i kontynuowanie linii zabudowy pozwoliły uzyskać lepszy układ urbanistyczny i proporcje. Ze względu na sejsmiczny charakter obszaru cała biblioteka została odizolowana od powierzchni ziemi za pomocą amortyzatorów.

Następnym krokiem było zaprojektowanie przestrzeni dla mieszkańców, w której mogliby się spotykać i spędzać czas wolny. Tak powstały dwa atria, usytuowane centralnie nad sobą, oraz amfiteatr łączący się bezpośrednio z piętrem podziemnym. W obiekcie dostępnych jest też wiele sal spotkań, w tym audytorium dla prawie 400 osób. Ważnym aspektem projektu było ponadto wykorzystanie w maksymalnym stopniu naturalnego oświetlenia. Autor zastosował więc elewację kinetyczną oraz rozsuwany dach, które – w zależności od pogody – zmieniają swoje ustawienie względem słońca.

Polski projekt zwycięża w konkursie Architecture at Zero
Polski projekt zwycięża w konkursie Architecture at Zero
Polski projekt zwycięża w konkursie Architecture at Zero
Polski projekt zwycięża w konkursie Architecture at Zero
Autor: (Red.)
Zajęcia on-line na Politechnice Wrocławskiej: rozmowa z Aleksandrą Szczębarą, nową ambasadorką „Architektury-murator” Na wykład on-line można „pójść” w piżamie i z kubkiem kawy. Aby zachować jak najlepszą jakość transmisji, sami wykładowcy proponują, aby wyłączyć kamerki i mikrofony. Nie trzeba również tracić czasu na dojazdy na uczelnię. To duża oszczędność czasu, który można spożytkować inaczej – o prowadzonej zdalnie nauce na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej rozmawiamy ze studentką Aleksandrą Szczębarą, nową ambasadorką „Architektury-murator”.
Przenośna architektura papierowa – podsumowanie warsztatów na PWr Projekty uczestników tegorocznej Letniej Szkoły Architektury po raz kolejny udowodniły, że z papieru można zbudować prawie wszystko: od systemów ekspozycyjnych, po tymczasowe schronienie dla potrzebujących. Koordynatorem warsztatów był dr Jerzy Łątka z WA PWr, a wśród zaproszonych gości znaleźli się dr Mauricio Morales-Beltram z Yaşar University w Izmirze oraz Peter Eigenraam z Uniwersytetu Technicznego w Delft.
MultiComfort House Student Contest: Polka z nagrodą za projekt zrównoważonego osiedla w Dubaju Joanna Wnuczek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej otrzymała wyróżnienie w międzynarodowym konkursie MultiComfort House Student Contest. Autorka zaproponowała zabudowę odwołujące się do architektury wernakularnej, a zarazem wykorzystującą najnowsze rozwiązania proekologiczne.
Letnia Szkoła Architektury 2016. Rozmowa z Jerzym Łątką Studenci Politechniki Wrocławskiej i holenderskiego Uniwersytetu Technicznego w Delft wspólnie zaprojektowali, wykonali i przetestowali prototypy podstawowych jednostek mieszkalnych. Konstrukcje powstały w ramach zajęć Letniej Szkoły Architektury Living Units 2016, które odbyły się na terenie Politechniki Wrocławskiej w dniach 3–21 sierpnia 2016 roku. O inicjatywie opowiada jej pomysłodawca Jerzy Łątka.
Studenci Politechniki Wrocławskiej zaprojektowali ogród na EXPO 2016 w Turcji Studenci Politechniki Wrocławskiej - Marta Matynia oraz Paweł Gałeczka zdobyli drugą nagrodę w międzynarodowym konkursie studenckim organizowanym przez LE:NOTRE Institute oraz EXPO 2016 w Antalyi. Zadaniem było wykonanie projektu nowoczesnego ogrodu tematycznego na EXPO 2016.
Erasmus w Brazylii – studia na wydziale architektury uniwersytetu w Rio de Janeiro Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej Przemysław Witkowski pisze o swoich studiach na uczelni w Rio de Janeiro, które odbył w ramach wymiany studenckiej Erasmus Mundus.