Architektura MuratorStudenciProjektu Klubu 77 inspirowany twórczością Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego

Projektu Klubu 77 inspirowany twórczością Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego

Projekt wnętrza klubu przy ul. Piotrkowskiej 77 w Łodzi inspirowany jest twórczością Katarzyna Kobro i Władysław Strzemińskiego, którzy artystycznie bardzo często obierali zupełnie inne kierunki. Założenie to było próbą połączenia ich wyjątkowej twórczości tak, aby stworzyć wyjątkowe miejsce na mapie miasta przypominające o jego tożsamości.

Projektu Klubu 77 inspirowany twórczością Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego
Projektu Klubu 77 inspirowany twórczością Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego
Autor:
Magdalena Biżek
Nazwa uczelni: Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
Wydział: Sztuk Projektowych
Rok studiów: projekt wykonany na I roku studiów II stopnia (obecnie II rok II stopnia)
Rok rozpoczęcia studiów: 2020
Opieka naukowa: dr hab. Bartosz Hunger, prof. uczelni

Projekt wnętrza klubu przy ulicy Piotrkowskiej 77 w Łodzi inspirowany jest twórczością artystów ściśle związanych z tym właśnie miastem. Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński, choć byli para w życiu prywatnym, artystycznie bardzo często obierali zupełnie inne kierunki. Obrazy Strzemińskiego zamykały się w swoich granicach – artysta zaznaczał w tekstach teoretycznych, że obraz to płaszczyzna zamknięta w konkretnych ramach i pozbawiona związku z otaczającą rzeczywistością. Kobro podkreślała dokładnie odwrotny charakter rzeźby mówiąc: „Rzeźba nie posiada żadnych granic naturalnych i z tego wynika wymaganie jej łączności z całą przestrzenią nieskończoną”. Te dwa światy zostały połączone poprzez nawiązanie elementami takimi jak bar i konstrukcje ścianek do rzeźb Kobro oraz wykorzystanie motywów zaczerpniętych z obrazu Strzemińskiego „Pejzaż miejski – park (Osiedle Montwiłła-Mireckiego)” do stworzenia elementów oświetlenia i lightboxu. Surowe wnętrze klubu miało finalnie stać się tłem dla delikatnych w swojej formie „powidoków” oraz prostych geometrycznych form, niejako wyciętych  z kompozycji przestrzennych Kobro.

Konkurs „Architektura Betonowa – Gra Brył – Dom w Krajobrazie Miejskim” 2022 Poznaliśmy wyniki 22. edycji konkursu dla studentów II roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej: Architektura Betonowa – Gra Brył – Dom W Krajobrazie Miejskim. Laureatkami zostały Małgorzata Maślanka, Kinga Niebieszczańska oraz Magdalena Konik.
Rollercoaster, czyli praca zarobkowa studentów architektury Jak studentom architektury w Polsce udaje się łączyć studia dzienne z pracą zawodową i czy grozi to wypaleniem zawodowym, zanim skończą 25 lat – pytamy wykładowców, pracodawców, psychologów i samych zainteresowanych.
Round – szkoła średnia w Kafountine w Senegalu Projekt szkoły w Kafountine w Senegalu autorstwa Justyny Matyski, Pauliny Wrąbel, Aleksandry Tarnowskiej i Wiktorii Zarębskiej został zakwalifikowany do trzeciego etapu międzynarodowego konkursu organizowanego przez platformę Archstorming. Autorki zaproponowały budynek oparty na siatce modułowej o wymiarach 3 x 3 metry i zadaszenia o kształcie ułatwiającym naprowadzanie wody deszczowej do podziemnego zbiornika.
Studenci z Politechniki Wrocławskiej, Śląskiej i Uczelni Łazarskiego wśród ambasadorów ekobudownictwa Poznaliśmy wyniki konkursu o ekobudownictwie organizowanego przez Ministerstwo Klimatu wraz z warszawskim oddziałem SARP. Pierwsze miejsce zajęła Dominika Bednarek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wśród laureatów także studenci z  Politechniki Śląskiej i Uczelni Łazarskiego.
Dawniej Sopocka Szkoła Wyższa, dziś Sopocka Akademia Nauk Stosowanych: co się zmieni, a co pozostaje niezmienne Od 1 marca 2022 roku Sopocka Szkoła Wyższa ma nową rangę. Stała się Sopocką Akademią Nauk Stosowanych. O zmianach i ich konsekwencjach dla obecnych i przyszłych studentów architektury pisze nasza Ambasadorka Agnieszka Przybylska z Wydziału Architektury, Inżynierii i Sztuki.
Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej O tym, dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Świętokrzyskiej pisze Weronika Adamek. W ramach cyklu Wydziały Architektury w Polsce prezentujemy kierunek architektura na Politechnice Świętokrzyskiej.