Architektura MuratorStudenciRound – szkoła średnia w Kafountine w Senegalu

Round – szkoła średnia w Kafountine w Senegalu

Projekt szkoły w Kafountine w Senegalu autorstwa Justyny Matyski, Pauliny Wrąbel, Aleksandry Tarnowskiej i Wiktorii Zarębskiej został zakwalifikowany do trzeciego etapu międzynarodowego konkursu organizowanego przez platformę Archstorming. Autorki zaproponowały budynek oparty na siatce modułowej o wymiarach 3 x 3 metry i zadaszenia o kształcie ułatwiającym naprowadzanie wody deszczowej do podziemnego zbiornika.

Round – szkoła średnia w Kafountine w Senegalu
Round – Secondary School in Kafountine, Senegal
Autorki:
Justyna Matyska, Paulina Wrąbel, Aleksandra Tarnowska, Wiktoria Zarębska
Nazwa uczelni: Wydział Architektury Politechnika Wrocławska
Rok studiów: 4
Rok rozpoczęcia studiów: 2018

Projekt powstał w ramach Earth School Competition organizowanego przez platformę Archstorming, która w swoich działaniach dąży do poprawy sytuacji humanitarnej w krajach trzeciego świata i regionach dotkniętych katastrofami naturalnymi czy konfliktami zbrojnymi. Tegoroczna edycja poświęcona była stworzeniu koncepcji szkoły dla sześciuset dzieci.

Działka pod nową szkołę znajduje się w północnych obrzeżach Kafountine w Senegalu. Miasto ze względu na zlokalizowany w nim port rybacki przeżywa szybki wzrost populacji. Mimo że ma 17 tys. mieszkańców, w tej chwili znajduje się tam tylko jedna szkoła średnia. Odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na edukację jest projekt szkoły. Ważnym aspektem było wykorzystanie lokalnych materiałów i łatwych do nauczenia technik budowlanych oraz uwzględnienie kosztów realizacji.

Round – szkoła średnia w Kafountine w Senegalu
Round – szkoła średnia w Kafountine w Senegalu, proj. Justyna Matyska, Paulina Wrąbel, Aleksandra Tarnowska, Wiktoria Zarębska

System funkcjonalny projektowanego budynku został oparty na siatce modułowej o wymiarach 3 x 3 metry. Przewidziano 5 etapów budowy, tak aby po każdym z nich obiekt sprawiał wrażenie kompletnego. Pierwsza faza obejmuje część administracyjną wraz z salą wielofunkcyjną i dwiema salami do nauki, a każda kolejna rozbudowuje założenie o dwie dodatkowe sale. Ze względu na lokalizację projektowanej działki oraz panujący klimat typu sudano-sahelijski, charakteryzujący się porą suchą od listopada do maja na przemian z porą deszczową od czerwca do października, zaprojektowano dach o kształcie ułatwiającym naprowadzanie wody deszczowej do podziemnego zbiornika, znajdującego się w sercu założenia.

Elewacja budynku została zaprojektowana z cegły. Dominantę bryły stanowi wielofunkcyjna sala podkreślona zaokrąglonym narożnikiem, dzięki czemu budynek otwiera się na mieszkańców wioski. Sale lekcyjne otwarte są na wewnętrzne atrium. W otworach okiennych zaprojektowano drewniane przysłony, które zacieniają sale lekcyjne, umożliwiając jednocześnie stałą wymianę powietrza.

Istotnym elementem projektu było wykorzystanie zrównoważonych rozwiązań. Energia potrzebna do oświetlenia  budynku i zasilania pompy zostanie wygenerowana przez panele fotowoltaiczne. Tereny wokół szkoły zagospodarowane zostały pod uprawę roślin, z których dochód miałby być w połowie przeznaczony na utrzymanie ośrodka. Dodatkowo w ogrodzie zlokalizowano wieże ciśnień gromadzącą wodę opadową potrzebną do nawadniania papai, bananów, marakui i mango.

Round – szkoła średnia w Kafountine w Senegalu
Round – szkoła średnia w Kafountine w Senegalu, proj. Justyna Matyska, Paulina Wrąbel, Aleksandra Tarnowska, Wiktoria Zarębska
Round – szkoła średnia w Kafountine w Senegalu
Round – szkoła średnia w Kafountine w Senegalu, proj. Justyna Matyska, Paulina Wrąbel, Aleksandra Tarnowska, Wiktoria Zarębska
Round – szkoła średnia w Kafountine w Senegalu
Round – szkoła średnia w Kafountine w Senegalu, proj. Justyna Matyska, Paulina Wrąbel, Aleksandra Tarnowska, Wiktoria Zarębska
Dom Kobiet w Senegalu Projekt Weroniki Piotrowskiej, Agnieszki Laski, Victori Gnot, Roksany Gleizner, Magdaleny Banasik powstał w ramach  konkursu  – Kaira Looro 2021 - Dom Kobiet. Wyzwaniem tegorocznej edycji było zaprojektowanie domu dla kobiet, który ma na celu promowanie równości płci jako kluczowego czynnika w rozwoju obszarów wiejskich.    
Centrum Zarządzania Kryzysowego w Afryce: Grand Prix dla Polaków Aleksandra Wróbel, Kamil Owczarek i Agnieszka Witaszek zdobyli pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie Kaira Looro na projekt Centrum Zarządzania Kryzysowego dla Afryki Subsaharyjskiej. Praca młodych architektów pokonała ponad 450 projektów z całego świata i ma szansę na realizację.
Entonnoir - Dom dziecka w Senegalu Prezentujemy projekt Entonnoir, który powstał w ramach tegorocznej edycji konkursu Kaira Looro. Dom dziecka w Senegalu zaprojektowali Justyna Matyska, Aleksandra Tarnowska, Paulina Wrąbel i Wiktoria Zarębska z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Biblioteka Politechniki Białostockiej zyska strefę coworkingową projektu studentki! Karolina Kuźma zwyciężyła w konkursie na projekt strefy coworkingowej w Bibliotece Politechniki Białostockiej. Władze uczelni zapowiadają realizację już w przyszłym roku.
Studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej z Grand Prix w International VELUX Award 2022 Studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka zdobyły Grand Prix w International VELUX Award 2022 w kategorii Światło naturalne w budynkach. Zwycięski projekt „TIP – Time Indicate Protection” to modułowy system zacieniający, który można zastosować w obiektach mieszkalnych.
Kurs na Wawel Konrad Grabowiecki i Maciej Kaufman o ćwiczeniach projektowych dla studentów X semestru Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Konkurs „Architektura Betonowa – Gra Brył – Dom w Krajobrazie Miejskim” 2022 Poznaliśmy wyniki 22. edycji konkursu dla studentów II roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej: Architektura Betonowa – Gra Brył – Dom W Krajobrazie Miejskim. Laureatkami zostały Małgorzata Maślanka, Kinga Niebieszczańska oraz Magdalena Konik.
Rollercoaster, czyli praca zarobkowa studentów architektury Jak studentom architektury w Polsce udaje się łączyć studia dzienne z pracą zawodową i czy grozi to wypaleniem zawodowym, zanim skończą 25 lat – pytamy wykładowców, pracodawców, psychologów i samych zainteresowanych.