Mobilność osób z niepełnosprawnością

W takich wagonach będziemy podróżować w przyszłości

2023-07-31 13:39

Minimalizm, naturalne materiały, stonowane kolory. Dwuosobowe kuszetki z osobną łazienką i miejscem do pracy lub nowoczesne kapsuły, w których można się schować i wygodnie przespać podróż. Takie przedziały kolejowe zaprojektowali studenci i studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

Ściany obite beżową tkaniną i drewnem, dwa łóżka rozmieszczone piętrowo, osobna toaleta. Delikatne oświetlenie, które dają ledowe listwy. Ekrany przy każdym łóżku, wyświetlające informacje o podróży i pogodzie. Możliwość sterowania przez pasażera temperaturą, natężeniem i kolorystyką światła oraz poziomem nawilżenia powietrza. Wnętrze zaprojektowane tak, by podróżny bez wstawania z miejsca mógł sięgnąć po torbę, butelkę wody czy podładować sprzęt elektroniczny. Tak wygląda wagon zaprojektowany przez Piotra Karola Marciniaka i Ninę Olgę Zdanowicz. Ich praca zdobyła pierwsze miejsce w konkursie na koncepcję wnętrz dwóch przedziałów wagonu osobowego, z których jeden miał być przystosowany dla osób z niepełnosprawnością. Konkurs ten został zorganizowany przez Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny przy współudziale Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

Ideę konkursu tłumaczy Piotr Tarnawski, dyrektor Centrum Pojazdów Szynowych w Łukasiewicz – PIT:

Szukamy odważnych projektów. Dlatego daliśmy studentom wolną rękę. Nie musieli brać pod uwagę normatywów i kwestii technicznych, o których muszą pamiętać nasi konstruktorzy. Chodziło nam o kreatywne rozwiązania, które my postaramy się dostosować do wymogów technicznych.

Kolejne, drugie miejsce w konkursie zajęły Aleksandra Jabłońskia i Zofia Jurkiewicz, które zaproponowali przedział z fotelami przy jednej ścianie, a dwoma łóżkami na drugiej. Przedział jest na tyle szeroki, że może w nim obrócić się osoba na wózku inwalidzkim. Zieleń tapicerki wprowadza do tego projektu lekkość. Zdobywcy trzeciego miejsca, Joanna Sitak i Jakub Sokołowski zaprojektowali kuszetkę dla dwóch osób utrzymaną w biało-szarej tonacji z dodatkiem drewna, wyposażoną w stolik i fotele. Wyróżnienia honorowe otrzymały prace Pauliny Pluto-Prądzińskiej, Weroniki Zielińskiej i Michała Zdunka oraz Weroniki Pilarczyk i Kornelii Pańczyk.

Profesor Agata Bonenberg z Wydziału Architektury PP podkreśla:

Nadesłane na konkurs prace wpisują się w najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz. Mamy dosyć rewolucyjne rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne związane z użytkownikami wózków inwalidzkich. Przede wszystkim chciałabym jednak podkreślić, że jeżeli chodzi o trendy, kwestie kompozycyjne czy wzornicze – te prace są naprawdę na wysokim poziomie.

Na konkurs „Innowacyjne rozwiązania wnętrz wagonów kolejowych wspierające mobilność osób niepełnosprawnych” wpłynęło 71 prac studentów Wydziału Architektury PP. W nowym roku akademickim pokazane zostaną na wystawie na wydziale, a następnie w Łukasiewicz – PIT.