Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej

i

Autor: Archiwum Architektury Studenci architektury podczas warsztatów rysunkowych, fot. WBiA PŚk

Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej

2021-11-05 13:05

O tym, dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Świętokrzyskiej pisze Weronika Adamek. W ramach cyklu Wydziały Architektury w Polsce prezentujemy kierunek architektura na Politechnice Świętokrzyskiej.

Co znajdziesz w artykule:

1. Podstawowe informacje na temat Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej2. Historia Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej3. Kampus Politechniki Świętokrzyskiej4. Dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Świętokrzyskiej?5. Dlaczego warto studiować w Kielcach?6. Kierunek architektura na WBiA Politechniki Świętokrzyskiej: przydatne informacje

Podstawowe informacje na temat Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej

Nazwa uczelni: Politechnika Świętokrzyska, uczelnia publicznaNazwa wydziału: Wydział Budownictwa i Architektury (WBiA)Rok powstania wydziału: 2012Dziekan: prof. dr hab. inż. Grzegorz ŚwitCzas trwania studiów I stopnia (inżynierskich): 8 semestrówCzas trwania studiów II stopnia (magisterskich): 3 semestryTryb studiów: stacjonarnyKoszt studiów: bezpłatneLiczba miejsc na studia I stopnia: 38 (architektura) – dane z 2021 roku (bez uwzględnienia rekrutacji dodatkowej)Liczba miejsc na studia II stopnia: 43 (architektura) – dane z 2021 rokuJęzyk wykładowy: polskiOpłata rekrutacyjna: 150 złStrona www: www.wbia.tu.kielce.pl

Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej

i

Autor: Archiwum Architektury Budynek WBiA, fot. Weronika Adamek

Historia Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej

Uczelnia powstała w 1965 roku jako Kielecko-Radomska Wieczorowa Szkoła Inżynierska, w 1974 roku została przekształcona w Politechnikę Świętokrzyską. Uczelnia nawiązuje do tradycji założonej przez Staszica w 1816 roku Szkoły Akademiczno-Górniczej – była to najstarsza uczelnia techniczna na ziemiach polskich i mieściła się w Pałacu Biskupów Krakowskich. Z biegiem lat cały czas się rozwijała – pojawiły się nowe kierunki kształcenia, a kampus był rozbudowywany. Dzisiaj jest to nowoczesna uczelnia z aparaturą pozwalającą na prowadzenie badań naukowych i realizację zadań dydaktycznych na najwyższym poziomie.

W roku 2012 na bazie Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska utworzono nowy Wydział Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki, a WBiIŚ przekształcono w Wydział Budownictwa i Architektury.

Kampus Politechniki Świętokrzyskiej

Na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej o powierzchni 22 ha znajduje się 5 budynków dydaktyczno-badawczych posiadających hale laboratoryjne, a także budynek rektoratu i biblioteki, Aula Główna, Centrum Sportu i Centrum Laserowych Technologii Metali. Uczelnia dysponuje ponad 130 wyposażonymi laboratoriami, pozwalającymi na prowadzenie badań naukowych, a także realizację zadań dydaktycznych. Każdy wydział połączony jest z innymi łącznikami ulokowanymi na pierwszym piętrze, które umożliwiają dotarcie do każdego budynku bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.

Wydział Budownictwa i Architektury mieści się w sześciokondygnacyjnym budynku „A”. Na parterze znajduje się część administracyjna – dziekanat oraz gabinet dziekana, a także szatnia i bufet. Na pierwszym piętrze ulokowane są sale wykładowe oraz hol przeznaczony dla studentów oczekujących na zajęcia lub chcących popracować. Organizowane są tutaj także wystawy prac studentów. Na wyższych piętrach znajdują się poszczególne katedry: Katedra Budownictwa Betonowego i Geotechniki, Katedra Inżynierii Komunikacyjnej, Katedra Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki, Katedra Technologii i Trwałości Betonu, Katedra Teorii i Projektowania Architektoniczno-Urbanistycznego, Katedra Wytrzymałości Materiałów i Analiz Konstrukcji Budowlanych, Wydziałowa Pracownia Komputerowa, Wydziałowe Laboratorium Języków Obcych. Na kondygnacji podziemnej znajdują się pomieszczenia techniczne oraz archiwum. W budynku znajdują się ponadto pracownie komputerowe, laboratoryjne oraz sale, w których odbywają się zajęcia z rysunku oraz projektowania. Wydział oferuje bezpłatny dostęp do internetu.

Uczelnia znajduje się w centrum i jest bardzo dobrze skomunikowana z każdą częścią miasta oraz dworcem autobusowym i PKP. W okolicy znajduje się wiele punktów usługowych, w tym dwie galerie handlowe. Przy uczelni zlokalizowane są domy studenckie, w których znajduje się ponad 1000 miejsc dla studentów politechniki. Uczelnia oferuje wiele bezpłatnych miejsc parkingowych przy wydziałach oraz na terenie akademików.

Dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Świętokrzyskiej?

Studia architektoniczne są wymagające, do projektowania potrzeba nie tylko kreatywności, ale także obszernej wiedzy, systematyczności i precyzyjności. Na wydziale z dbałością podchodzi się do pobudzania kreatywności studentów. Mają oni możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań, a także pogłębiania wiedzy dzięki kursom, szkoleniom i praktykom organizowanym w trakcie trwania studiów. Wspierany jest także ich rozwój kulturalny, m.in. poprzez organizację koncertów, festiwali lub kabaretonów. Studenci zainteresowani sportem mają możliwość dołączenia do Akademickiego Związku Sportowego. Dzięki współpracy z przemysłem oraz instytucjami otoczenia gospodarczego, a także środowiskiem biznesowym absolwenci są chętnie zatrudniani przez pracodawców, a część z nich znajduje zatrudnienie już podczas trwania studiów. Dla nowych studentów, którzy w szkole średniej uczęszczali na zajęcia z matematyki, fizyki i chemii realizowanych jedynie na poziomie podstawowym, organizowane są dodatkowe zajęcia od października do grudnia w celu wyrównania poziomu wiedzy. Jest to duże wsparcie dla tych osób, które czują, że ich poziom wiedzy jest niewystarczający.

Dlaczego warto studiować w Kielcach?

Kielce, położone między dwoma korytarzami transportowymi (drogi międzynarodowe A2 i A1), są stolicą województwa świętokrzyskiego, liczącą 200 tysięcy mieszkańców, mającą duży potencjał turystyczno-rekreacyjny. Jest to miasto o ciekawej historii, położone w sercu Gór Świętokrzyskich, z pięcioma rezerwatami przyrody, m.in. „Kadzielnią”, w której odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych na skalę ogólnopolską, Wzgórzem Zamkowym, Geoparkiem Kielce, a także rynkiem z zabudową zabytkową. Przez Kielce poprowadzony jest szlak miejski, który obejmuje 32 obiekty – są one skupione w okolicy ul. Sienkiewicza, głównego deptaka, przy którym znajdują się kamienice przeplatane nowoczesną architekturą. W mieście znajdują się liczne ścieżki i szlaki rowerowe dla osób aktywnych fizycznie, a w sezonie zimowym otwartych jest kilka ośrodków dla narciarzy i snowboardzistów. W mieście odbywają się liczne festiwale, imprezy cykliczne, takie jak „Święto Kielc”, oraz inne wydarzenia, takie jak Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Boksie. Miasto wspiera instytucje kulturalno-oświatowe, m.in. Centrum Geoedukacji oraz Kielecki Teatr Tańca. Rozwija się także strefa biznesowa – Targi Kielce organizują wiele eventów, konferencji naukowych i pokazów, a taże Kielecki Park Technologiczny, miejsce otwarte na współpracę z przedsiębiorcami, oferuje nowoczesną i profesjonalnie przygotowaną infrastrukturę. Prezydentem miasta jest Bogdan Wenta, były trener KS Łomża Vive Kielce, byłego zwycięzcy Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych.

Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej

i

Autor: Archiwum Architektury Zajęcia z przedmiotu materiały budowlane odbywają się w laboratorium, fot. WBiA PŚk

Kierunek architektura na WBiA Politechniki Świętokrzyskiej: przydatne informacje

Praktyki:

Praktyka inwentaryzacyjna – architektoniczna, czas trwania: 2 tygodnie, termin: w lipcu po I roku studiów. Celem praktyki jest zapoznanie studentów z metodami i technikami sporządzania dokumentacji inwentaryzacyjnej obiektów zabytkowych oraz współczesnych. Składa się z dwóch części: geodezyjnej oraz architektonicznej.

Plener rysunkowo-malarski, czas trwania: tydzień, termin: w lipcu po II roku studiów. W trakcie trwania praktyki studenci wykonują prace rysunkowe i malarskie.

Praktyka urbanistyczna, czas trwania: 2 tygodnie, termin: w lipcu po II roku studiów. Jest to praktyka terenowa, podczas której studenci zapoznają się z zasadami i metodami przeprowadzania inwentaryzacji urbanistycznej, będącej podstawą do wszystkich analiz z zakresu urbanistyki i planowania przestrzennego.Praktyka zawodowa, czas trwania i termin: 7. semestr studiów, miejsce praktyki: biura projektowe, pracownie projektowe, zespoły projektowania architektoniczno-budowlanego. Celem praktyki jest zaznajomienie studentów z charakterem pracy biura projektów. Zdobywają oni w jej trakcie wiedzę z zakresu sporządzania dokumentacji budowlanej, współpracy architekta z projektantami odpowiedzialnymi za poszczególne branże techniczne oraz współpracy na płaszczyźnie inwestor – projektant – wykonawca.

Wyjazdy zagraniczne:

Uczelnia realizuje program Erasmus+, w ramach którego studenci mają możliwość zrealizowania jednego semestru studiów na uczelni partnerskiej za granicą. Uczelnie współpracujące to: Haute École de la Province de Liège (Belgia), Polytechnic University of Cartagena – Universidad Politecnica de Cartagena (Hiszpania), Vilnius Gediminas Technical University – Vilniaus Gedimino technikos universitetas  (Litwa), University of Lisbon – Universidade de Lisboa (Portugalia), University of Beira Interior – Universidade de Beira Interior (Portugalia), İzmir University – İzmir Üniversitesi (Turcja). W ramach programu student może także odbyć praktykę za granicą.

Wyjazdy studyjne:

Katedra Architektury i Urbanistyki jest organizatorem plenerów malarskich, odbywających się m.in. w Kazimierzy Wielkiej, Klimontowie i Bodzentynie. Podczas wyjazdów w malownicze rejony studenci mają możliwość znalezienia inspiracji do dalszej pracy, a także rozwijania swojego warsztatu twórczego dzięki wykorzystaniu różnych technik i stylów w tworzeniu dzieł, w tym ołówka, węgla, lawowania, kredek, pasteli, akwareli oraz akryli. Tematyka prac wykonanych podczas plenerów obejmuje szkice wybranych obiektów, detale architektoniczne, wnętrza w perspektywie, obiekty małej architektury. Po zakończeniu wyjazdu organizowana jest na uczelni wystawa wyróżnionych prac.

Kursy, szkolenia:

Na wydziale prowadzone są bezpłatne szkolenia w różnym stopniu zaawansowania, m.in.: Tekla Structures, Autodesk Revit Structure, Autodesk Revit Architecture. Każde z nich kończy się uzyskaniem certyfikatu Autodesk lub Tekla Structures. W ramach jednego z programów student ma możliwość odbycia płatnego stażu w pracowni projektowej w wymiarze 160 godzin, podczas którego może poszerzyć swoją wiedzę oraz zdobyć większe doświadczenie.

Wydarzenia:

Co roku organizowane są na uczelni Akademickie Targi Pracy, podczas których kilkadziesiąt firm z różnych branż prezentuje swoje oferty pracy, propozycje praktyk lub płatnych staży. Studenci mają także możliwość skorzystania z konsultacji z doradcami zawodowymi. Politechnika organizuje corocznie dzień otwarty, podczas którego kandydaci mają możliwość obejrzenia kampusu: biblioteki, sal dydaktycznych, akademików. W tym dniu odbywają się liczne wykłady, warsztaty prezentujące uczelnię i poszczególne kierunki. Kandydaci mogą również porozmawiać z wykładowcami. Czynny udział w wydarzeniu biorą także studenci. Dla nowych studentów organizowany jest obóz szkoleniowo-adaptacyjny „Adapciak” – jest on szansą na poznanie innych studentów przed rozpoczęciem roku akademickiego. Dla uczestników przewidziane są różne atrakcje: udział w zajęciach sportowych, kulturalnych i turystycznych.

Wybrane przedmioty:Akustyka architektoniczna i urbanistyczna, prawo w procesie inwestycyjnym, zagadnienie estetyki i kompozycji, współczesne ustroje konstrukcyjne, etyka zawodu architekta, budownictwo podziemne, ergonomia w projektowaniu architektonicznym, projektowanie zieleni i małych form architektonicznych, projektowanie zrównoważone – uwarunkowania, teoria i zasady rewitalizacji środowiska zurbanizowanego, techniki wizualizacyjne i prezentacje pracy dyplomowej, przygotowanie opracowań naukowych, projektowanie konserwatorskie.

Student nabywa wiedzy z zakresu historii i teorii architektury oraz urbanistyki, budownictwa, technologii budowlanych, konstrukcji budowlanych, fizyki budowli, prawa budowlanego, ekonomiki, planowania przestrzennego, a także projektowania architektonicznego i urbanistycznego. W ramach toku studiów odbywają się zajęcia na poszczególnych semestrach z technik komputerowych, podczas których student zdobywa wiedzę i umiejętności obsługi takich programów, jak: Archicad, Autocad, Expert, MS Office.

Absolwenci są przygotowani do pracy w pracowniach projektowania architektonicznego i urbanistycznego, jednostkach administracji samorządowej i państwowej oraz w instytutach badawczych, a także do podjęcia pracy twórczej w zakresie projektowania architektonicznego i urbanistycznego, wykonywania samodzielnych funkcji w projektowaniu, kierowania pracami budowlanymi w specjalności architektonicznej, koordynowania prac w zespołach projektowych. Wydział posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych, a także do nadawania tytułu doktora habilitowanego.

Wybrani nauczyciele akademiccy:

W procesie dydaktycznym biorą udział twórcy, którzy swoimi osiągnięciami i dorobkiem naukowym przyczynili się do tworzenia współczesnej architektury, a także pracujący czynnie w zawodzie architekci, konstruktorzy i planiści. W tym gronie znajdują się: dr hab. inż. arch. Lucjan Wacław Kamionka (zaprojektował m.in. Centrum Handlowo-Usługowe Sienkiewicza 4 w Kielcach, a także budynek Galerii Echo w Kielcach), prof. nadzw., prof. dr hab. inż. arch. Wacław Marian Seruga, były dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (zrealizował m.in. projekty zespołów mieszkaniowych w Krakowie i Tarnowie, a także obiekty sakralne, np. Kościół św. Wojciecha w Bronowicach), mgr inż. arch. Artur Hajdorowicz, prowadzący zajęcia z planowania przestrzennego, pracujący także w urzędzie miasta, w którym pełni funkcję pełnomocnika prezydenta ds. rewitalizacji miasta. Organizowane są ponadto wykłady tematyczne, m.in. z członkami Izby Architektów RP, a także Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Koła naukowe:

Studentów pragnących rozwijać zainteresowania i pogłębiać swoją wiedzę z zakresu budownictwa i architektury zrzesza Studenckie Koło Naukowe ARCHED. Organizowane są warsztaty architektoniczne oraz wyjazdy mające na celu zapoznanie się z ciekawymi obiektami budowlanymi, a także spotkania z architektami i firmami z branży architektury i budownictwa.Z myślą o studentach zainteresowanych poszerzeniem wiedzy i umiejętności w zakresie technologii BIM (building information modeling) zostało stworzone Koło Naukowe Modelowania Informacji o Budynku BIM. Koło aktywnie uczestniczy w organizowaniu szkoleń z oprogramowania BIM na Wydziale Budownictwa i Architektury.

Stypendia:

Uczelnia oferuje pomoc materialną w formie stypendium socjalnego dla studentów w gorszej sytuacji ekonomicznej, stypendium dla osób niepełnosprawnych lub zapomogi. Student może otrzymać także stypendium rektora w przypadku wyróżniających wyników w nauce lub posiadania osiągnięć naukowych, artystycznych lub sportowych (dotyczy to m.in. laureatów olimpiad).

ZAPISZ SIĘ