Architektura MuratorStudenciWyniki konkursu studenckiego na modernizację fontanny w Sandomierzu

Wyniki konkursu studenckiego na modernizację fontanny w Sandomierzu

Poznaliśmy wyniki realizacyjnego konkursu studenckiego na opracowanie koncepcji architektonicznej modernizacji fontanny na Małym Rynku w Sandomierzu. Główna nagroda przypadła Natalii Szymańskiej z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

Wyniki konkursu studenckiego na modernizację fontanny w Sandomierzu
Modernizacja fontanny na Małym Rynku w Sandomierzu, proj. Natalia Szymańska z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie

W marcu 2021 roku Pilkington Polska oraz Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie podpisały porozumienie, które stało się podstawą do ogłoszenia konkursu architektonicznego na rewitalizację fontanny na sandomierskim Małym Rynku. Konkurs skierowany był do studentów architektury, którzy w ten sposób mogli zdobyć doświadczenie w projektowaniu.

Fontanna na Małym Rynku to jego centralny punkt, miejsce spotkań wielu osób. Opracowanie koncepcji jej modernizacji pozwoli rozpocząć prace zmierzające do zmiany wizerunku tej przestrzeni. Cieszymy się, że możemy brać udział w projektach, które wpływają na rzeczywistość oraz umożliwiają wdrożenie odważnych i nowoczesnych wizji studentów architektury. To jedno z wielu działań, które realizujemy wspólnie z miastem Sandomierz. Zwycięski projekt zostanie wykonany w przyszłym roku, z zastosowaniem szkła Pilkington OptiShower™, które powlekane jest trwałą powłoką pirolityczną zapobiegającą korozji w wyniku długotrwałego działania wilgoci – mówi Mariusz Kołodziej, dyrektor sprzedaży Pionu Szkła Architektonicznego NSG Group w Europie Wschodniej.

Oceny prac konkursowych dokonywała komisja, w której skład weszli architekci Piotr Gastman i Maciej Wyszogrodzki, burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, Leszek Polanowski, reprezentujący Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach oraz  przedstawiciele NSG Group w Polsce Mariusz Kołodziej, Monika Kuczyńska i Ryszard Jania.

W ramach zajęć z projektowania architektonicznego studenci Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie zmierzyli się z tematem przebudowy istniejącej fontanny usytuowanej w eksponowanej lokalizacji – centralnym miejscu Małego Rynku w Sandomierzu. Jednym z założeń było wykorzystanie w projekcie szkła budowlanego. Konkurs jest dobrym przykładem, że kooperacja jest korzystna dla wszystkich zaangażowanych stron – miasto otrzymało ciekawe pomysły, a studenci możliwość odpowiedzi na rzeczywiste potrzeby w istniejącej lokalizacji – mówi architekt Piotr Gastman z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania.

Nadesłane prace prezentowały zupełnie różne podejście do przestrzeni miejskiej i do tematu fontanny. Wybór zwycięzcy był zatem nie tylko wyborem najciekawszej propozycji, ale również całościowej koncepcji, w jakim kierunku powinny podążyć zmiany na Małym Rynku. Pierwszą nagrodę w kwocie 3000 zł przyznano Natalii Szymańskiej. Zwycięska praca to kompozycja szklanych prostopadłościanów rozstawionych w istniejącym basenie fontanny. Nagrodzona forma wzmacnia wyraz plastyczny obiektu, do którego mieszkańcy zdążyli się już przyzwyczaić a jednocześnie stwarza nowy kontekst dla obserwacji wody o różnych porach dnia – czytamy w informacji prasowej. Jury przyznało także trzy wyróżnienia po 1000 zł każde. Otrzymały je projekty Anny Panfilovej, Tarasa Polnyuka i Leny Olszewskiej.

Wyniki konkursu studenckiego na modernizację fontanny w Sandomierzu
Modernizacja fontanny na Małym Rynku w Sandomierzu, proj. Natalia Szymańska z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie

Konkurs „Architektura Betonowa – Gra Brył – Dom w Krajobrazie Miejskim” 2022 Poznaliśmy wyniki 22. edycji konkursu dla studentów II roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej: Architektura Betonowa – Gra Brył – Dom W Krajobrazie Miejskim. Laureatkami zostały Małgorzata Maślanka, Kinga Niebieszczańska oraz Magdalena Konik.
Rollercoaster, czyli praca zarobkowa studentów architektury Jak studentom architektury w Polsce udaje się łączyć studia dzienne z pracą zawodową i czy grozi to wypaleniem zawodowym, zanim skończą 25 lat – pytamy wykładowców, pracodawców, psychologów i samych zainteresowanych.
Round – szkoła średnia w Kafountine w Senegalu Projekt szkoły w Kafountine w Senegalu autorstwa Justyny Matyski, Pauliny Wrąbel, Aleksandry Tarnowskiej i Wiktorii Zarębskiej został zakwalifikowany do trzeciego etapu międzynarodowego konkursu organizowanego przez platformę Archstorming. Autorki zaproponowały budynek oparty na siatce modułowej o wymiarach 3 x 3 metry i zadaszenia o kształcie ułatwiającym naprowadzanie wody deszczowej do podziemnego zbiornika.
Studenci z Politechniki Wrocławskiej, Śląskiej i Uczelni Łazarskiego wśród ambasadorów ekobudownictwa Poznaliśmy wyniki konkursu o ekobudownictwie organizowanego przez Ministerstwo Klimatu wraz z warszawskim oddziałem SARP. Pierwsze miejsce zajęła Dominika Bednarek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wśród laureatów także studenci z  Politechniki Śląskiej i Uczelni Łazarskiego.
Dawniej Sopocka Szkoła Wyższa, dziś Sopocka Akademia Nauk Stosowanych: co się zmieni, a co pozostaje niezmienne Od 1 marca 2022 roku Sopocka Szkoła Wyższa ma nową rangę. Stała się Sopocką Akademią Nauk Stosowanych. O zmianach i ich konsekwencjach dla obecnych i przyszłych studentów architektury pisze nasza Ambasadorka Agnieszka Przybylska z Wydziału Architektury, Inżynierii i Sztuki.
Projektu Klubu 77 inspirowany twórczością Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego Projekt wnętrza klubu przy ul. Piotrkowskiej 77 w Łodzi inspirowany jest twórczością Katarzyna Kobro i Władysław Strzemińskiego, którzy artystycznie bardzo często obierali zupełnie inne kierunki. Założenie to było próbą połączenia ich wyjątkowej twórczości tak, aby stworzyć wyjątkowe miejsce na mapie miasta przypominające o jego tożsamości.