Architektura MuratorStudenciWyniki konkursu studenckiego na modernizację fontanny w Sandomierzu

Wyniki konkursu studenckiego na modernizację fontanny w Sandomierzu

Poznaliśmy wyniki realizacyjnego konkursu studenckiego na opracowanie koncepcji architektonicznej modernizacji fontanny na Małym Rynku w Sandomierzu. Głowna nagroda przypadła Natalii Szymańskiej z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

Wyniki konkursu studenckiego na modernizację fontanny w Sandomierzu
Modernizacja fontanny na Małym Rynku w Sandomierzu, proj. Natalia Szymańska z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie

W marcu 2021 roku Pilkington Polska oraz Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie podpisały porozumienie, które stało się podstawą do ogłoszenia konkursu architektonicznego na rewitalizację fontanny na sandomierskim Małym Rynku. Konkurs skierowany był do studentów architektury, którzy w ten sposób mogli zdobyć doświadczenie w projektowaniu.

Fontanna na Małym Rynku to jego centralny punkt, miejsce spotkań wielu osób. Opracowanie koncepcji jej modernizacji pozwoli rozpocząć prace zmierzające do zmiany wizerunku tej przestrzeni. Cieszymy się, że możemy brać udział w projektach, które wpływają na rzeczywistość oraz umożliwiają wdrożenie odważnych i nowoczesnych wizji studentów architektury. To jedno z wielu działań, które realizujemy wspólnie z miastem Sandomierz. Zwycięski projekt zostanie wykonany w przyszłym roku, z zastosowaniem szkła Pilkington OptiShower™, które powlekane jest trwałą powłoką pirolityczną zapobiegającą korozji w wyniku długotrwałego działania wilgoci – mówi Mariusz Kołodziej, dyrektor sprzedaży Pionu Szkła Architektonicznego NSG Group w Europie Wschodniej.

Oceny prac konkursowych dokonywała komisja, w której skład weszli architekci Piotr Gastman i Maciej Wyszogrodzki, burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, Leszek Polanowski, reprezentujący Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach oraz  przedstawiciele NSG Group w Polsce Mariusz Kołodziej, Monika Kuczyńska i Ryszard Jania.

W ramach zajęć z projektowania architektonicznego studenci Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie zmierzyli się z tematem przebudowy istniejącej fontanny usytuowanej w eksponowanej lokalizacji – centralnym miejscu Małego Rynku w Sandomierzu. Jednym z założeń było wykorzystanie w projekcie szkła budowlanego. Konkurs jest dobrym przykładem, że kooperacja jest korzystna dla wszystkich zaangażowanych stron – miasto otrzymało ciekawe pomysły, a studenci możliwość odpowiedzi na rzeczywiste potrzeby w istniejącej lokalizacji – mówi architekt Piotr Gastman z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania.

Nadesłane prace prezentowały zupełnie różne podejście do przestrzeni miejskiej i do tematu fontanny. Wybór zwycięzcy był zatem nie tylko wyborem najciekawszej propozycji, ale również całościowej koncepcji, w jakim kierunku powinny podążyć zmiany na Małym Rynku. Pierwszą nagrodę w kwocie 3000 zł przyznano Natalii Szymańskiej. Zwycięska praca to kompozycja szklanych prostopadłościanów rozstawionych w istniejącym basenie fontanny. Nagrodzona forma wzmacnia wyraz plastyczny obiektu, do którego mieszkańcy zdążyli się już przyzwyczaić a jednocześnie stwarza nowy kontekst dla obserwacji wody o różnych porach dnia – czytamy w informacji prasowej. Jury przyznało także trzy wyróżnienia po 1000 zł każde. Otrzymały je projekty Anny Panfilovej, Tarasa Polnyuka i Leny Olszewskiej.

Wyniki konkursu studenckiego na modernizację fontanny w Sandomierzu
Modernizacja fontanny na Małym Rynku w Sandomierzu, proj. Natalia Szymańska z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie

Nowa oferta programowa na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej Trwa rekrutacja na studia magisterskie 2021/2022. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom studentów, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej przygotował zupełnie nową ofertę programową kierunków i specjalności na II stopniu studiów! Zapowiada m.in. więcej zajęć warsztatowych, szereg kursów wybieralnych i bardziej interdyscyplinarne podejście w realizowaniu tematów.
Absolwentki Architektury Politechniki Rzeszowskiej nagrodzone w konkursie Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia Aneta Czekaj i Urszula Król zostały nagrodzone w konkursie Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia organizowanym przez samorząd województwa.
Studentki architektury Politechniki Rzeszowskiej opracowały dokumentację XIX-wiecznej willi Potockich Na początku grudnia do miejscowości Antoniny na Ukrainie została przekazana dokumentacja architektoniczno-konserwatorska XIX-wiecznej willi Potockich. Autorkami opracowania są studentki Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.
Polacy docenieni w międzynarodowym konkursie na projekt wertykalnego miasta Polscy studenci Natalia Tadla, Karolina Słomiany i Kamil Wróbel z Politechniki Śląskiej zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na projekt wertykalnego miasta.
25 lat Programu Tennessee Konferencję Współczesna praktyka i badania w pracach studentów zorganizowano w Krakowie z okazji trwającego już 25 lat programu wymiany studentów między uczelniami College of Architecture & Design University of Tennessee w Knoxville a Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej. Oprócz podsumowania dotychczasowej współpracy ustalono, że Program Tennessee zostanie rozbudowany o kolejne elementy.
OSSA Łódź 2018 – relacja z Ogólnopolskiego Spotkania Studentów Architektury Prezentujemy relację z warsztatów studenckich OSSA, które odbyły się w dniach 13-21 października 2018 roku w Łodzi pod hasłem Widzenie. Wydarzenie podsumowuje współorganizator – Filip Zamiatnin.