Architektura MuratorSzkoła ArchitekturyArchitektura w laboratorium

Architektura w laboratorium

Edukacja architektoniczna częścią programu nauczania wczesnoszkolnego? Edukatorki z wrocławskiego Muzeum Architektury przekonują, że to możliwe i uruchamiają pierwsze, prawdziwe laboratorium, w którym architektury się słucha, waży ją, a nawet wącha!

Architektura w laboratorium
Fragment identyfikacji wizualnej Laboratorium architektury, proj. Paweł Mildner

Jeśli do tej pory słowo laboratorium kojarzyło Wam się z niedostępnym i sterylnym miejscem badań i analiz naukowych to mamy dla Was niespodziankę! Wrocławskie laboratorium architektury to przestrzeń dla eksperymentów i zabaw z architekturą: konstrukcją, materiałem, fakturą i skalą.

Laboratorium architektury to pilotażowy, dwuletni program edukacyjny, którego celem jest uwrażliwienie dzieci, także z niepełnosprawnościami intelektualnymi, wzroku i słuchu, na przestrzeń, w której żyją. Podczas cotygodniowych warsztatów staramy się pokazać, że architektura to nie tylko wznoszenie konstrukcji, ale i oprawa codziennego życia, wywierająca ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Jak to robimy? Warsztaty podzieliliśmy na bloki tematyczne i zaplanowaliśmy według zasady „zobacz-pomyśl-zadziałaj”. Towarzyszą nam – jak to w laboratorium! – przeróżne, zaprojektowane specjalnie dla tego programu makiety, sprzęty, narzędzia i pomoce naukowe – mówi Agnieszka Gola, współinicjatorka projektu.

Zajęcia prowadzone w ramach laboratorium architektury mają charakter interdyscyplinarny i multisensoryczny. Rozpisany na dwa lata cykl warsztatów architektonicznych podzielony został na trzy bloki tematyczne: „Architektura i zmysły”, „Jak działa architektura?” oraz „Ja i architektura”, które są realizowane odpowiednio w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie szkoły podstawowej.

Architektura w laboratorium
Warsztaty Usłysz w ramach Laboratorium architektury; fot. dzięki uprzejmości Muzeum Architektury we Wrocławiu

Chcemy przełamać sposób myślenia o architekturze wyłącznie pod kątem wznoszenia konstrukcji czy zestawiania określonych stylem epoki brył. Chcemy, aby drogą eksperymentu dzieci zaczęły postrzegać architekturę nie tylko przy użyciu wzroku, ale również pozostałych zmysłów: węchu, słuchu oraz dotyku. Podczas zajęć używamy na przykład próbek materiałów budowlanych, w tym tych naturalnych, jak drewno czy glina, uwalniamy zapachy miejsc zamknięte w słoikach oraz badamy właściwości dźwiękowe i temperaturę drewna, cegły i metalu. Podczas specjalnych zajęć jogi będziemy również próbowali odkryć w swym ciele prawdziwe siły architektury: statykę, dynamikę, balans, czy rozkład łuków – tłumaczy Patrycja Mazurek, edukatorka z Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Efektem warsztatów będzie książka – podsumowanie ćwiczeń i doświadczeń, które mogą służyć nauczycielom do tworzenia własnych programów edukacji artystycznej. Wszystkie materiały zostaną również bezpłatnie udostępnione na stronach internetowych projektu.

Architektura w laboratorium
Architektoniczna joga w ramach Laboratorium architektury; fot. dzięki uprzejmości Muzeum Architektury we Wrocławiu

Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do profilu Laboratorium architektury na Facebooku, gdzie znajdziecie relacje z bieżących zajęć
i ciekawostki tematyczne.

Zachęcamy też do posłuchania podcastu „Czy dzieci architektów rysują domy z płaskimi dachami?”, w którym o edukacji architektonicznej najmłodszych rozmawiają: Natalia Paszkowska, architektka i współzałożycielka biura projektowego WWAA, autorka publikacji „Szkoła dobrze zaprojektowana”, oraz Patrycja Mazurek, współinicjatorka projektu edukacyjnego Laboratorium Architektury. https://spoti.fi/37j5i2D

Koordynatorki projektu: Agnieszka Gola, Patrycja Mazurek – Muzeum Architektury we Wrocławiu
Identyfikacja wizualna: Paweł Mildner
Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Architektura w laboratorium
Warsztaty Dotknij w ramach Laboratorium architektury; fot. dzięki uprzejmości Muzeum Architektury we Wrocławiu
Architektura? Także dla małych studentów! Warsztaty Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego Łódzki Uniwersytet Dziecięcy (ŁUD) działa przy Politechnice Łódzkiej od 2008 roku, oferując dzieciom w wieku 7-12 lat oraz młodzieży do lat 16 liczne, różnorodne zajęcia propagujące naukę oraz wiedzę z dziedzin, w których kształci Politechnika. W ofercie ŁUD znajdują się wykłady prowadzone przez wybitne postacie ze świata nauki i kultury oraz liczne warsztaty o mocno praktycznym charakterze.
Studio Zoochitecture: Iza Rutkowska przekształca kolejne przestrzenie publiczne według pomysłu dzieci Najpierw był Madryt, teraz Wilno, wkrótce będzie Warszawa. Artystka Iza Rutkowska wraz ze studiem Zoochitecture przeprojektowuje przestrzenie publiczne według pomysłów najmłodszych. 15 października ruszają w Warszawie warsztaty dla dzieci. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy!
Zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu dostępne on-line! Szkice, rysunki architektoniczne, modele i teksty m.in. Bohdana Lacherta, Macieja Nowickiego, Jerzego Sołtana czy Heleny i Szymona Syrkusów to tylko część z bogatych zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, które możecie znaleźć w wirtualnym archiwum placówki.
Archiwum Przyszłości – od Müllera i Koolhaasa do Laurino i Fink Najnowsza wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentuje różne scenariusze przyszłości, powstałe w latach 70. XX wieku i dziś. Zestawione ze sobą opowiadają historię myślenia o jutrze, łącząc radykalizm konceptualnych eksperymentów z potrzebą powrotu do źródeł. prezentuje i sławi innowacje, eksperymenty i idee pokolenia, które będzie zajmować się projektowaniem architektury i budową miast Europy w nadchodzących latach
Otwarcie Obiektu Niemożliwego we Wrocławiu [GALERIA] Przed Muzeum Architektury we Wrocławiu stanęła papierowa konstrukcja projektu Jerzego Łątki. Obiekt zrealizowany ze studentami z Koła Naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej powstał z okazji jubileuszu miesięcznika „Architektura-murator”.
Dzieła mistrzów renesansu w Muzeum Architektury we Wrocławiu Do 9 czerwca w Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę grafik z XVI, XVII i XVIII wieku. Na ekspozycji prace m.in. Michała Anioła, Rafaela czy Bramantego.
Trzy początki. 1918, 1945, 1989 – od portu w Gdyni do Solpolu Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Wrocław uczci przekrojową wystawą poświęconą kolejnym próbom kreowania wspólnoty i poczucia narodowej tożsamości z wykorzystaniem architektury – po roku 1918, 1945 i 1989.
Międzywojenny modernizm Europy Środkowo-Wschodniej: sympozjum we Wrocławiu Z początkiem września dobiega końca wystawa poświęcona międzywojennej architekturze Kowna. Z tej okazji w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się sympozjum z udziałem badaczy z Litwy, Czech i Polski. Dyskusję na temat modernistycznego dziedzictwa naszego regionu poprowadzi profesor Małgorzata Omilanowska.