Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

WWAA
WWAA
WWAA
SOHO FACTORY
ul. Mińska 25/budynek 73
03-808 Warszawa
tel. 22 4356086
e-mail: pracownia@wwaa.pl
www.wwaa.pl

WWAA zrobili najbardziej błyskotliwą karierę w polskiej architekturze ostatnich lat. W 2006 roku świeżo upieczony absolwent WA PW Marcin Mostafa oraz studiująca jeszcze Natalia Paszkowska wygrali wraz z architektem Wojciechem Kakowskim (autorem m.in. ratusza warszawskiej dzielnicy Ursynów, „A-m” 3/08) konkurs na pawilon polski na Expo 2010 w Szanghaju. W roku realizacji pawilonu, partnerem pracowni został Boris Kudlička - absolwent Wydziału Projektowania Scenografii i Kostiumów bratysławskiej Akademii Teatralnej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Groningen. Scenograf związany jest od 1999 roku jest z Operą Narodową w Warszawie, a także współpracuje z operami we Frankfurcie, Berlinie, Nowym Yorku, Brukseli, Kopenhadze. Pracownia specjalizuje się w zakresie projektowania archiektury mieszkaniowej, użyteczności publicznej, budynków biurowych, domów jednorodzinnych, ekspozycji wystawienniczych w wielu renomowanych polskich muzeach, a także wnętrz, scenografii i mebli. Głownym, przyświecajcym celem działalności WWAA jest zawsze projektowanie w konsekwentny sposób, tworzenie niepowtarzalnych struktur i eksperymentowanie z wykorzystaniem przestrzeni i materiałów. W 2009, wraz z rówieśnikiem Janem Sukiennikiem, zdobyli pierwsze miejsce w dobrze obsadzonym przez starsze i młodsze pokolenie konkursie na dom kultury na warszawskim Służewiu – kompleks ekologicznych pawilonów estetycznie nawiązujący do nie tak odległych czasów, gdy teren blokowiska był malowniczą wioską. Paszkowska, Mostafa i Kudlicka mają wyjątkowe wyczucie formy, ich projekty są stylowe, za każdym razem jednak wybór estetyki jest świadomy i uzasadniony.

Boris Kudlička

Marcin Mostafa

Natalia Paszkowska

Kolejne podejście do zabudowy fabryki Perun na warszawskim Kamionku W odpowiedzi na wytyczne mazowieckiego konserwatora zabytków oraz postulaty mieszkańców architekci z pracowni WWAA przygotowali kolejny projekt zagospodarowania fabryki Perun na warszawskim Kamionku. Zabytkowe hale mają być teraz lepiej wyeksponowane, a w miejscu zaniedbanej przestrzeni między Grochowską a Błoniami Elekcyjnymi powstać miałby atrakcyjny, ogólnodostępny skwer.
Drucianka Campus na warszawskiej Pradze: zagospodarowanie dawnej fabryki drutu przy Kijowskiej Startują prace nad zagospodarowaniem terenu dawnej Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ na warszawskiej Pradze. W ramach inwestycji pod nazwą Drucianka Campus przy ul. Kijowskiej powstanie wielofunkcyjny zespół oferujący blisko 42 tys. m² powierzchni biurowej. Koncepcję kompleksu opracował zespół Juvenes Projekt.
Pokój do słuchania: muzyczno-przestrzenna instalacja Hani Rani oraz architektów ze studia Zmir W warszawskim Zodiaku zaaranżowano Pokój do słuchania. To muzyczno-przestrzenna instalacja przygotowana przez pianistkę i kompozytorkę Hanię Rani oraz architektów Łukasza Pałczyńskiego i Jana Szeligę ze studia Zmir.
Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA Właściciel terenu po dawnej fabryce Perun przy ul. Grochowskiej w Warszawie przedstawił nową koncepcję zabudowy działki. Projekt opracowany przez biuro WWAA zakłada wzniesienie obiektów o wysokości od 3 do 6 pięter wkomponowanych w zabytkowe hale. Inwestycja miałaby być realizowana w trybie lex deweloper.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: znamy laureatów Poznaliśmy laureatów 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Grand Prix dla Browarów Warszawskich projektu Jemsów, ale wśród najlepszych stołecznych realizacji także kameralna plaża w Wawrze, targowisko Bakalarska czy Dom Ronalda McDonalda. Jury przyznało też dwie nagrody specjalne: za rozwiązania proekologiczne i zapewniające dostępność.
Srebrny medal Międzynarodowego Biura Wystaw dla polskiego pawilonu na Expo 2020 Dubai Expo 2020 Dubai dobiegło końca. Na zakończenie imprezy Międzynarodowe Biuro Wystaw  tradycyjnie przyznało medale dla najlepszych pawilonów narodowych. Polska zdobyła srebrny medal za aranżację wystawy w kategorii obiektów średniej wielkości.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: podpowiadamy, co można zgłosić Do 6 lutego można przesyłać zgłoszenia do 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Podpowiadamy, jakie realizacje ukończono i jakie wydarzenie architektoniczne miały miejsce w stolicy w 2021 roku.
W Rytmie Kabat: nowy apartamentowiec projektu WWAA Na warszawskim Ursynowie wkrótce rozpocznie się realizacja budynku mieszkalnego Rytm Kabat. Sześciokondygnacyjny obiekt z tarasem na dachu służącym międzysąsiedzkiej integracji zaprojektowała pracownia WWAA.
Z archiwum „Architektury”: pawilon Polski na Expo 1958 w Brukseli W cyklu „Z archiwum” publikujemy opracowany na Expo 1958 w Brukseli, lecz niezrealizowany projekt polskiego pawilonu oraz podsumowanie owej wystawy, wraz ze współczesnym komentarzem Natalii Paszkowskiej.
Polska na Expo 2020 / 2015 / 2010 Warszawski oddział SARP i Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na dyskusję o polskich pawilonach na światową wystawę Expo. W spotkaniu udział wezmą autorzy realizacji z Dubaju, Mediolanu oraz Szanghaju: biura WXCA, 2PM i WWAA.