Architektura MuratorTechnika10 stadionów według wytycznych UEFA

10 stadionów według wytycznych UEFA

Zestawiając Stadion Narodowy z najnowocześniejszymi obiektami piłkarskimi ostatniego dziesięciolecia, wyraźnie widać, że każdy z nich odgrywa ważną, choć nieco inną rolę w kontekście swojego miasta. Wybrane stadiony to zwarte konstrukcje typowo piłkarskie, o bogatym zapleczu komercyjnym. Mają przynosić jak największe korzyści i funkcjonować cały rok, ale też integrować się z otoczeniem. Są to areny zarówno klubowe, jak i o charakterze stadionów narodowych, finansowane z różnych źródeł. Wszystkie projektowane były według tych samych wytycznych UEFA, które kwalifikują obiekt do prowadzenia na nim rozgrywek Lig Europejskich. Mają też podobną wielkość (ok. 50-60 tys. widzów), pozwalającą na organizację większości ważniejszych imprez sportowych, z wyłączeniem finałów Ligi Mistrzów i Mistrzostw Świata, gdzie wymagane jest min. 70 tys. miejsc. (Tekst i wybór obiektów: Piotr Grabowski. Rysunki: Piotr Chuchla).

10 stadionów według wytycznych UEFA
Stadion Narodowy

Estádio Sport Lisboa e Benfica (Estadio da Luz)

Lokalizacja: Portugalia, Lizbona
Projekt: Damon Lavelle
Generalny wykonawca: Somague
Liczba miejsc na trybunach: 65 647
Funkcja: stadion klubowy SL Benfica
Realizacja: 2002-2003
Koszt: 118 713 901 EUR

Estadio da Luz, czyli Stadion Światła, największy i najnowocześniejszy w Portugalii, został wybudowany częściowo w miejscu starego, wysłużonego obiektu przy dużym węźle drogowym. Nad głównym wejściem góruje potężny orzeł, symbol klubu Benfica. W projekcie ważne było zadaszenie wszystkich trybun. Wielką płaszczyznę dachu podtrzymują cztery łukowe dźwigary. Elewacje są czyste i pozbawione detalu. Widoczna z zewnątrz stalowo- żelbetowa konstrukcja profili trybun jeszcze bardziej podkreśla jego skalę, jednoznacznie wskazuje na rangę obiektu.

10 stadionów według wytycznych UEFA
Estádio Sport Lisboa e Benfica

Commerzbank Arena (Waldstadion)
Lokalizacja: Niemcy, Frankfurt nad Menem
Projekt: GMP Architekten
Generalny wykonawca: Max Boegl
Liczba miejsc na trybunach: 48 000
Funkcja: stadion klubowy Eintracht Frankfurt
Realizacja: 2002-2005
Koszt: 150 000 000 EUR

Stadion we Frankfurcie nazywany jest Leśnym, bo znajduje się w ogromnym parku. Został tak wkomponowany w otoczenie, że widać go z prawie każdego punktu miasta. W przypadku Commerzbank Areny po raz pierwszy na taką skalę zastosowano lekkie, zasuwane zadaszenie membranowo- linowe. Konstrukcja całego obiektu jest żelbetowa. Dwupoziomowe trybuny zapewniają świetną widoczność. Pojemność stadionu można modyfikować, montując dodatkowe fotele.

10 stadionów według wytycznych UEFA
Commerzbank Arena

Allianz Arena
Lokalizacja: Niemcy, Monachium
Projekt: Herzog & de Meuron
Generalny wykonawca: Alpine Bau
Liczba miejsc na trybunach: 66 000
Funkcja: stadion klubowy Bayern Monachium, TSV 1860 Monachium
Realizacja: 2002-2005
Koszt: 340 000 000 EUR

Obiekt na nowo wyznaczył definicje stadionowej elewacji, dając początek modzie na projektowanie obłych obiektów. Najbardziej charakterystyczne dla monachijskiej areny jest zastosowanie na dachu i elewacji tysięcy dmuchanych foliowych poduszek, które w zależności od imprezy podświetlane są na jeden z trzech kolorów: niebieski, biały, czerwony lub ich kombinacje. Stadion zlokalizowany przy ważnej autostradzie północ-południe, na obrzeżach miasta jest charakterystycznym punktem w jego krajobrazie.

10 stadionów według wytycznych UEFA
Allianz Arena

Emirates Stadium (Ashburton Grove)
Lokalizacja: Wielka Brytania, London
Projekt: Populous (HOK Sport)
Generalny wykonawca: Sir Robert McAlpine
Liczba miejsc na trybunach: 60 361
Funkcja: stadion klubowy Arsenal FC
Realizacja: 2004-2006
Koszt: 390 000 000 GBP

Nowa świątynia Kanonierów (the Gunners) to jeden z najnowocześniejszych i najdroższych stadionów świata. Obiekt zastąpił wysłużony i ciasny Highbury. Wybudowany z dużym rozmachem, bardzo przypomina główną arenę Euro 2004, Estadio da Luz, gdyż był na nim wzorowany. Trzy poziomy falujących trybun, mnóstwo miejsc VIP, obszerny plac gry, potężne stalowe zadaszenie i bogate zaplecze to jego główne cechy. Jak każdy angielski obiekt, nie ma żadnych przegród ani barier. Kibice przeciwnych drużyn siedzą tuż obok siebie.

10 stadionów według wytycznych UEFA
Emirates Stadium

Donbas Arena
Lokalizacja: Ukraina, Donieck
Projekt: Arup Sport Company
Generalny wykonawca: ENKA
Liczba miejsc na trybunach: 51 504
Funkcja: stadion klubowy Szachtar Donieck
Realizacja: 2006-2009
Koszt: 400 000 000 USD

Stadion zrealizowano w parkowym otoczeniu niedaleko centrum miasta. Charakteryzuje się szklaną fasadą, dzięki której z daleka przypomina latający talerz. Opadający z północy na południe stalowy dach ma nadać lekkości obiektowi o tak dużych gabarytach. Jego mankamentem jest niedostateczna ilość naturalnego światła przy płycie boiska, więc murawę trzeba doświetlać specjalnymi lampami. Trójpoziomowe trybuny zapewniają doskonałą widoczność z każdego miejsca. Ma bogate zaplecze komercyjne, co lokuje go pod tym względem wśród najlepszych obiektów na świecie

10 stadionów według wytycznych UEFA
Donbas Arena

Kaapstad-stadion
Lokalizacja: Republika Południowej Afryki, Kapsztad
Projekt: GMP Architekten
Generalny wykonawca: Murray & Roberts
Liczba miejsc na trybunach: 55 000 obecnie/69 000 (mistrzostwa świata)
Funkcja: stadion klubowy Ajax Kapsztad
Realizacja: 2007–2010
Koszt: 600 000 000 USD

Projektanci mieli za zadanie stworzyć obiekt w miejscu starego stadionu. Przewidzieli dwie tymczasowe trybuny na górnym pierścieniu, dzięki którym pojemność areny można modyfikować. Takie rozwiązanie ma swoje zalety. Na co dzień ze stadionu korzystają piłkarze Ajaxu, którzy nie przyciągają niestety na trybuny tłumów kibiców. Obiekt ma efektowną, iluminowaną elewację pokrytą specjalnym płótnem. Ze względu na falującą bryłę, porównywany jest często z warszawskim.

10 stadionów według wytycznych UEFA
Kaapstad-stadion

Aviva Stadium
Lokalizacja: Irlandia, Dublin
Projekt: Populous, Scott Tallon Walker
Generalny wykonawca: SIAC
Liczba miejsc na trybunach: 51 700
Funkcja: stadion narodowy
Realizacja: 2007-2010
Koszt: 410 000 000 EUR

Nowy stadion powstał w miejscu starego, Landsowne Road, więc sąsiaduje z gęstą zabudową mieszkaniową. Obiekt zachował unikalny układ podkowy z trybuną czwartą niższą od pozostałych, dzięki czemu nie przesłania zbytnio widoku mieszkańcom. Ma żelbetowe, pojemne, trzypoziomowe trybuny i ogromną stalową konstrukcję zadaszenia. Fasady i dach pokryte zostały przeziernymi żaluzjami, które pozwalają na przenikanie światła. UEFA doceniła klasę obiektu, organizując na nim zaraz po otwarciu finał Ligi Europy.

10 stadionów według wytycznych UEFA
Aviva Stadium

Türk Telekom Arena
Lokalizacja: Turcja, Stambuł
Projekt: ‘asp’ Architekten Stuttgart, Obermeyer Planen+Beraten, Schlaich – Bergermann und Partner, Yüksel Proje, Amsterdam ArenA Advisory
Generalny wykonawca: Varyap, Uzunlar
Liczba miejsc na trybunach: 52 695
Funkcja: stadion klubowy Galatasaray SK
Realizacja: 2007–2011
Koszt: 120 000 000 EUR

Zlokalizowany na obrzeżach miasta, wzorowany był na pierwszym w Europie w pełni zadaszonym obiekcie – amsterdamskiej arenie. Możliwość bazowania na sprawdzonym projekcie miała zapewnić niskie koszty realizacji i bezproblemowe użytkowanie. Obiekt ma wielki, składający się z dwóch ruchomych elementów dach. Jest to konstrukcja innego typu od tej zastosowanej w Warszawie. Dach jest w stanie przenieść większe obciążenia, niestety stadion przypomina przez to halę sportową.

10 stadionów według wytycznych UEFA
Türk Telekom Arena

Arena Națională
Lokalizacja: Rumunia, Bukareszt
Projekt: GMP Architekten, SBP
Generalny wykonawca: Max Boegl, Astaldi
Liczba miejsc na trybunach: 55 600
Funkcja: stadion narodowy
Realizacja: 2008–2011
Koszt: 234 000 000 EUR

Nowy stadion powstał częściowo w niecce starego obiektu. Dziś znajduje się w rozległym parku i jest doskonale widoczny ze wszystkich stron. Ma żelbetowe dwupoziomowe trybuny dla ponad 55 tys. widzów i jest pod wieloma względami bardzo podobny do stadionów w Warszawie i Frankfurcie. Za wszystkie projekty odpowiada niemiecka pracownia GMP, toteż można się w nich doszukać wielu wspólnych cech. Najbardziej imponującym rozwiązaniem jest wiszący i zasuwany nad boiskiem linowo-membranowy dach. Spełnia przepisy, dzięki którym mogą się na nim odbywać finały Ligi Europy.

10 stadionów według wytycznych UEFA
Arena Națională

Stadion Narodowy
Lokalizacja: Polska, Warszawa
Projekt: JSK Architekci, GMP Architekten
Generalny wykonawca: Konsorcjum Hydrobudowa Polska – PBG – Alpine Bau AG
Liczba miejsc na trybunach: 58 000
Funkcja: stadion narodowy
Realizacja: 2009-2011
Koszt: 1 569 370 000 PLN (netto)

Projektanci stanęli przed dużym wyzwaniem inżynierskim, gdyż lokalizacja w miejscu starego koryta rzeki oznaczała konieczność zastosowania solidnych i głębokich fundamentów. Większość kubatury stadionu znajduje się pod ziemią. Obiekt ma dwa poziomy żelbetowych trybun przedzielonych piętrem lóż biznesowych. Największą chlubą architektów jest ogromny, wzorowany na frankfurckim dach z centralnie umiejscowioną gigantyczną iglicą, który przypomina koło rowerowe.

10 stadionów według wytycznych UEFA
Stadion Narodowy
Tagi:
Stadion Polonii od nowa – wyniki konkursu Władze m.st. Warszawy rozstrzygnęły konkurs na modernizację i rozbudowę stadionu Polonii. Główną nagrodę zdobyło biuro JSK Architekci za propozycję otwartego na miasto wielofunkcyjnego kompleksu, który odpowiada na potrzeby zarówno profesjonalnych zawodników, jak i amatorów czy kibiców.
Stadion Miejski w Szczecinie Władze Szczecina przymierzają się do budowy nowoczesnego stadionu według projektu Biura Architektonicznego Dedeco. Właśnie ogłosiły kolejny przetarg na realizację areny wraz z Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży.
Nowy Stadion Opolski – wyniki konkursu Urząd miasta we współpracy z lokalnym oddziałem SARP rozstrzygnął konkurs na projekt nowego stadionu Odry Opole. Jury pod przewodnictwem Kazimierza Łataka główną nagrodę przyznało warszawskiej pracowni 90 Architekci.
Modernizacja Skry – trwa konkurs architektoniczny Władze Warszawy ogłosiły długo wyczekiwany konkurs na modernizację stadionu Skry przy ul. Wawelskiej. Składanie wniosków do 6 lipca 2018 roku.
Stadion Śląski w Chorzowie Racjonalności formy oraz brutalistyczny charakter stalowo-żelbetowej konstrukcji wpisują stadion w tradycję śląskiej architektury. Przywołują też echa wyburzonego nie tak dawno katowickiego dworca projektu Tygrysów. O nowej realizacji gmp architekten pisze Justyna Wojtas-Swoszowska.
Zagłębiowski Park Sportowy w Sosnowcu Pracownia JSK Architekci wygrała konkurs na projekt Zagłębiowskiego Parku Sportowego w Sosnowcu. W skład zespołu wejdą stadion piłkarski, hala sportowa i stadion zimowy.