Każdy innowacyjny projekt potrzebuje indywidualnie dostosowanych rozwiązań. Eksperci Reynaers Aluminium doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego oferują wsparcie techniczne na każdym etapie projektowania. Architekci mają do dyspozycji pokój wirtualnej rzeczywistości AVALON, który umożliwia weryfikację ich zastosowań z możliwością bieżącego wprowadzania zmian on-line w projekcie. Program pozwala na odbycie wirtualnej wizyty w projektowanym budynku. Poniżej znajdują się trzy przykłady obiektów korzystających z możliwości programu AVALON z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań systemów okienno-drzwiowych Reynaers Aluminium.
Varso 1 i 2 w Warszawie
Budynki Varso 1 i Varso 2 to część kompleksu biurowo-usługowego Varso Place, powstającego przy ulicy Chmielnej w centrum Warszawy. Stanowią one funkcjonalną i estetyczną całość wraz z ponad 50-piętrową wieżą Varso Tower, którą zaprojektował zespół Foster + Partners. Za projekt Varso 1 i Varso 2 odpowiada pracownia HRA Architekci. To obiekty o szklanych fasadach wpuszczających do wnętrza maksimum światła dziennego. Mają one odpowiednio 19 i 21 kondygnacji i są połączone przeszklonym łącznikiem.
Dzięki rozwiązaniom Reynaers Aluminium udało się zarówno zrealizować część projektu dotyczącą strefy komfortu, jak i tą dotyczącą estetyki projektu. Przykładem jest kamienna fasada podium, której górna część jest pokryta szklaną ścianą osłonową, wizualnie dopasowaną do sąsiedniego wieżowca. Ten element fasady został opracowany z wykorzystaniem rozwiązania. Concept Wall 50 firmy Reynaers Aluminium, systemu strukturalnie przeszklonych ściany i dachu, który wykorzystuje innowacyjne mocowanie w postaci zacisków i płytek dociskowych, aby rozłożyć ciężar i podparcia ściany osłonowej w dwóch płaszczyznach. Jego zastosowanie pozwala na uzyskanie nowoczesnego i opływowego wyglądu budynków poprzez wyeliminowanie grubych i ciężkich szyb oraz zintegrowanie i ukrycie elementów konstrukcyjnych.Poza estetyczną swobodą twórczą CW 50 optymalizuje również wydajność energetyczną poprzez regulację termiczną. Rozwiązanie to zostało połączone z systemem Masterline 8 od Reynaers Aluminium, aby połączyć funkcje izolacji i wentylacji z maksymalizacją szczelności powietrznej/wodnej/wiatrowej oraz zapewnić mniejsze straty energii w całym okresie eksploatacji budynków.
Główną ideą projektu jest przywrócenie należytej rangi zachodniej części ulicy Chmielnej i nadanie miastotwórczej roli zespołowi Varso Place. Parter został otwarty dla wszystkich – na tym poziomie zaplanowano ciąg wewnętrznych ogólnodostępnych dziedzińców. Nad jednym z nich, od strony zachodniej, znalazł się spektakularny świetlik wytworzony ze szkła i aluminium. Podobnie jak fasady, został on skonstruowany w oparciu o systemy Reynaers Aluminium. Efektywność energetyczna budynków Varso 1 i Varso 2, w połączeniu z dbałością o komfort i zdrowie użytkowników, przełożyła się na najwyższe z możliwych oceny: „Outstanding” w certyfikacji BREEAM oraz WELL Core&Shell na poziomie „Gold”.
Biurowiec The Nest w Warszawie
The Nest stoi na skrzyżowaniu ulic Pięknej i Koszykowej, tuż przy placu Konstytucji, w pobliżu XVIII-wiecznej Osi Stanisławowskiej. W trakcie fazy projektowej Stołeczny Konserwator Zabytków określił, że bryła nowego biurowca w tej historycznej lokalizacji powinna być maksymalnie lekka optycznie i przeszklona. Kształt działki, o szerokości jedynie 3 metrów w najwęższym miejscu, mocno zdeterminował formę budynku.
Rozmowy z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków doprowadziły do propozycji nadwieszenia konstrukcji nad otaczającymi ulicami. Takie rozwiązanie dawało możliwość zwiększenia powierzchni użytkowej i jednocześnie było stylistycznym nawiązaniem do otaczających biurowiec kamienic z wnękami i balkonami. Ograniczenia związane z istniejącą infrastrukturą spowodowały, że frontową ścianę na parterze budynku należało dodatkowo przesunąć o 6 metrów w kierunku skrzyżowania, dlatego front The Nest jest wysunięty nie o 1,5 metra, jak pierwotnie zakładano, a o 7,5 metra.Przeszklone nadwieszenia podzielone są na trzy kompozycyjne segmenty. Jako konstrukcję ściany osłonowej architekci wybrali system CW 50-HI Reynaers Aluminium. W budynku zastosowano także rozwiązania okienne CW 50-HI oraz system drzwi przesuwnych CP 155 tego samego producenta.Początkowe ograniczenia stały się ostatecznie siłą projektu. Biurowiec przy ulicy Pięknej 49 to dynamiczna, nowoczesna i lekka bryła, perfekcyjnie dopasowana do objętego ochroną konserwatorską otoczenia.
Siedziba Pivexin Technology
Zaprojektowany przez pracownię MUS Architects budynek firmy Pivexin Technology jest spójny i prosty, choć jednocześnie efektownie łączący różne funkcje i skale. Kluczowa w nim pozostaje wyrazista, ciemna fasada, zbudowana w oparciu o kontrast pomiędzy elementami przeszklonymi i pełnymi.W obiekcie uwzględniono różne funkcje, wynikające ze zróżnicowanej aktywności przedsiębiorstwa. Części biurowa i magazynowa odgrywają zupełnie inne role, jednak ze względu na specyfikę firmy konieczne było ich ścisłe połączenie. Architektoniczne rozwiązania sprawiają, że całość tworzy jedną funkcjonalną bryłę.
Fasada jest czarna w obu częściach obiektu, ale dwie sekcje – mimo jednolitego koloru – różnią się pod względem wizualnym. Część biurowa jest przeszklona, otwarta i zaprojektowana tak, aby stworzyć wrażenie trójwymiarowości. Pionowe pilastry oraz poziome gzymsy podkreślają reprezentacyjny charakter frontu budynku. Dla kontrastu, elewacja części przemysłowej jest bardziej zamknięta, prosta i skromna, by wyeksponować industrialne oblicze i funkcję tej sekcji obiektu.W projekcie wnętrz zastosowano indywidualne rozwiązania, konsultowane z ekspertami Reynaers Aluminium. Najbardziej widoczną innowacją jest wykorzystanie systemu CI45 bez pionowych profili. Ich eliminację umożliwia instalacja obustronnych wypełnień. W przypadku kilku trudno dostępnych miejsc okazało się to niezbędne do kompleksowej realizacji obiektu.Wybrane systemy fasadowe zapewniły nie tylko maksymalny dostęp naturalnego światła do wnętrz, lecz także przekroczyły postawione wymagania projektowe . Dla większości fasad słupowo-ryglowych udało się uzyskać parametr Ucw=0,6 W/m2K przy zastosowaniu szyb Ug=0,5 W/m2K.Siedziba Pivexin Technology, spójna dzięki wyrazistej fasadzie, jest przykładem holistycznego podejścia do wyzwania projektowego. Architekci połączyli dwa obiekty o różnych przeznaczeniach i odmiennych wymaganiach, w efekcie stworzyli funkcjonalny i spójny design całości.