xoco

i

Autor: Field Condition Widok od strony ulicy West Broadway – nowy obiekt stanął w miejscu dawnej fabryki czekolady pomiędzy dwoma istniejącymi budynkami

Apartamentowiec XOCO 325 w Nowym Jorku

2018-05-30 14:00

Zespół XIX-wiecznej fabryki czekolady na terenie SoHo przebudowano na apartamentowiec według projektu biura DDG, które pełniło tu również funkcję dewelopera i generalnego wykonawcy. Elewację obiektu tworzą dwa niezależne ustroje konstrukcyjne: przeszklona elewacja w systemie okiennym oraz zewnętrzny parawan o formie płaskiej kratownicy, wykonany z powtarzalnych odlewów aluminiowych, stanowiących reinterpretację żelaznych konstrukcji industrialnych. Ich formę określono na szkicach, a następnie rozwijano przy użyciu zaawansowanych technik modelowania 3D – pisze Maciej Lewandowski.

Elewację XOCO 325 tworzą dwa niezależne ustroje konstrukcyjne: przeszklona elewacja w systemie okiennym (o wysokości kondygnacji) oraz zewnętrzny parawan o formie płaskiej kratownicy, wykonany z powtarzalnych odlewów aluminiowych zbudowany z 12 typów, wyprowadzonych z dwóch podstawowych elementów – słupa i rygla. Ich formę określono najpierw na szkicach koncepcyjnych, następnie rozwijano ją przy użyciu zaawansowanych technik modelowania 3D. Po zamontowaniu konstrukcji wsporczej, dokonano precyzyjnych pomiarów w celu dokładnego zwymiarowania elementów składowych w odniesieniu do rzeczywistych wymiarów uzyskanych na budowie. Techniki modelowania cyfrowego pozwoliły na dokładne zwymiarowanie form do odlewów, z uwzględnieniem współczynników skurczu materiału, oraz naniesienie na ich skomplikowaną geometrię delikatnej tekstury przypominającej jutę. W efekcie powstał plik cyfrowy, na podstawie którego odlewnia wyrobów artystycznych wyprodukowała formy za pomocą nowoczesnego sprzętu CNC. Tekstura była nanoszona ręcznie na powierzchnię wyciętych mechanicznie form piaskowych przed ich zalaniem ciekłym metalem. Połączenie produkcji form odlewniczych za pomocą maszyn cyfrowych z ręcznym modelowaniem powierzchni było dla projektantów symbolicznym powiązaniem możliwości współczesnych technologii z tradycyjnym rzemiosłem. Konstrukcję nośną parawanu zamontowano do czoła żelbetowych stropów, na dystansie około 60 cm od lica przeszklonej ściany. W powstałej w ten sposób szczelinie przewidziano możliwość rozwoju roślin. Szklana ściana składa się z nieotwieranych bezramowych elementów okiennych oraz rozwieranych skrzydeł o wysokości kondygnacji, których rozmiary zapewniają pomieszczeniom głęboką penetrację światła dziennego.

xoco

i

Autor: Robert Granoff dzięki uprzejmości pracowni DDG Na 9 kondygnacjach zaprojektowano 21 mieszkań jedno-, dwu-, trzyi czteropokojowych. Każde wyposażono w taras lub balkon

Apartamentowiec 325 West Broadway, zwany XOCO 325, co po katalońsku oznacza czekoladę, usytuowano u zbiegu ulic West Broadway i Grand, w jednej z najbardziej rozpoznawalnych lokalizacji na światowym rynku nieruchomości, na terenie SoHo, w Nowym Jorku. Biuro architektoniczne DDG zaprojektowało przekształcenie zespołu budynków XIX-wiecznej fabryki czekolady na certyfikowany w systemie LEED obiekt mieszczący 21 obszernych, lecz jednocześnie kameralnych mieszkań własnościowych o strukturze od jedno- do czteropokojowych. Zespół DDG pełnił w tym projekcie funkcję projektanta, dewelopera i generalnego wykonawcy. Projekt przywołuje skojarzenia z dawną przemysłową dzielnicą Manhattanu i jej przekształceniem w znaną na całym świecie dzielnicę mieszkaniowo-handlową. 10-kondygnacyjny budynek nie jest podpiwniczony, jego parter stanowią lokale handlowe, a na piętrach zaaranżowano mieszkania. Wykonana z aluminiowych odlewów elewacja stanowi reinterpretację historycznych, żelaznych konstrukcji budynków fabrycznych. Górne trzy kondygnacje wycofano i obłożono łupkiem, nawiązując do mansard, będących charakterystycznym elementem historycznej zabudowy. Od strony wschodniej i zachodniej penetrację światła dziennego zapewniają przeszklone ściany pełnej wysokości. W każdym z apartamentów zaprojektowano rzeźbiarskie elementy dekoracyjne, wykonane w tynku zarówno na ścianach, jak i na sufitach. Wysokości pomieszczeń w części dziennej wynoszą 3 metry. Większość mieszkań ma własny taras lub balkon. Funkcje przeznaczone dla mieszkańców obejmują usługi konsjerża, studio fitness, prywatny ogród, komórki lokatorskie i boksy na rowery.