Architektura MuratorTechnikaArchitektura współczesna kontra upał. Domy na upały i mieszkania na pustyni

Architektura współczesna kontra upał. Domy na upały i mieszkania na pustyni

Jak przetrwać falę upałów? Jak przyjemnie żyć na pustyni? Współczesna architektura pomaga znaleźć rozwiązanie

Steven Holl, Turbulence House. Więcej informacji: www.stevenholl.com
Steven Holl, Turbulence House. Więcej informacji: www.stevenholl.com

Upał. Może schować się pod ziemię?
To zupełnie dobre rozwiązanie; masa gruntu dookoła budynku zapewnia przyjemny chłód i osłonę przed słońcem. W ten sposób budowane, czy raczej drążone w miękkiej skale były tradycyjne domy Berberów zamieszkujących środkową Tunezję. Na granicy Sahary ulewy są na tyle rzadkie, że nie grożą ukrytym pod ziemią wioskom. Ten sam pomysł wykorzystywany jest we współczesnej architekturze; meksykańska pracownia architektoniczna Productora zaprojektowała dom w Chihuahua – centralna bryła domu częściowo zagłębiona została w ziemi. Mieszkańcy USA mogą zdecydować się na zakup bardzo solidnego podziemnego domu  z drugiej ręki – na nowych właścicieli czekają podziemne bazy, mieszczące dawniej sprzęt wojskowy, w tym międzykontynentalne rakiety. Na stronie missilebases.com znaleźć można zarówno wystawione na sprzedaż podziemne nieruchomości, jak i porady właściciela jednej z byłych baz rakietowych. Jak wygląda mieszkanie w podziemnym domu?


Dom na pustyni
Zamieszkać na pustyni – co może skłonić do wyboru nieprzyjaznego otoczenia? Uroda pustych przestrzeni? Krajobrazy? Dom zaprojektowany przez Stevena Holla stoi na pustkowiu, ale z pewnością nie jest kryjówką. Metalowa, lśniąca bryła wygląda jak czubek lodowej góry, zanurzonej w kamienistym gruncie Nowego Meksyku. Budynek zmontowany jest z 37 aluminiowych, wypolerowanych paneli, odbijających światło. Przez środek domu przebiega otwarty z obu korytarz, któremu Turbulence House zawdzięcza nazwę – wiatr huczy w ciasnym przejściu. Dom zaopatrzony został w system paneli słonecznych, zasilających go w energię, a także zbiornik na wodę.


Parasol nad dachem
Pioneertown w Kalifornii – sama nazwa miejscowości kojarzy się z prostym życiem i praktycznymi rozwiązaniami. Dom zaprojektowany przez architekta Lloyda Russella dla jednego z mieszkańców miasta jest realizacją takiego właśnie prostego pomysłu. Projektant zdecydował się na osłonięcie domu i obszernego tarasy dodatkowym zadaszeniem. Zewnętrzny dach odbija część promieni słonecznych, część ciepła pochłania. Dzięki temu ukryty w cieniu pawilon nie nagrzewa się nawet w słoneczne dni. Otwarta bryła ułatwia naturalną wentylację. 

A może najlepszym domem na upał będzie dom na wodzie? Zobacz galerię.

Architektura w Polsce: wakacyjny przewodnik po architekturze Czy architektura w Polsce może być atrakcyjna dla zagranicznego turysty? Czy sami jesteśmy ciekawi tego, co ją wyróżnia i jakie XX-wieczne realizacje trafiły już do kanonu? Co zobaczyć w Polsce podczas wakacji? Prezentujemy nasz subiektywny przewodnik po architekturze w Polsce. Zaplanuj z nami Grand Tour po polskiej architekturze!
Skromność i spokój. Rainer Mahlamäki o Muzeum Historii Żydów Polskich Celem architekta jest zaprojektowanie takiego budynku, który będzie sprawiał wrażenie, jakby w danej lokalizacji stał od zawsze, i zaprojektowanie takich przestrzeni, które przetrwają zmieniające się w czasie mody.
Jak powstawało Muzeum Historii Żydów Polskich Wraz z budynkiem Muzeum Historii Żydów Polskich zyskaliśmy poetycki i pełen dramaturgii symbol, ikonę architektury już nie o lokalnym, ale o europejskim zasięgu.
Makieta w XX wieku Niemiecki krytyk Oliver Elser o XX-wiecznych trendach i tendencjach w modelowaniu
Garaż ze spiralnymi rampami przy Woronicza. Pierwszy wielopoziomowy garaż w Warszawie Wielopoziomowy garaż przy ulicy Woronicza w Warszawie z 1958 roku to pierwsza tak nowoczesna realizacja zaplecza motoryzacji w Polsce.
Obserwatorium na Śnieżce O unikalności obserwatorium na Śnieżce decydują awangardowa forma, kojarząca się z UFO, i wyjątkowa, bardzo komplikująca realizację, lokalizacja - 1602 metry n.p.m. O obserwatorium na Śnieżce w cyklu Pierwsze w Polsce pisze Łukasz Wojciechowski.