Eksperymentalny pawilon z włókien węglowych i membrany ETFE
Inspiracją dla konstrukcji pawilonu była sieć tworzona przez podwodnego pająka. Naturalne zjawisko przetransponowano następnie na technologiczny proces produkcji. Przy powierzchni około 40m2 i kubaturze wynoszącej około 130 m3 pawilon waży zaledwie 260 kg. Za koncepcję i realizację odpowiadają dwa instytuty Uniwersytetu w Stuttgarcie.
Pawilon ICD/ITKE 2014-2015 to kolejny z serii eksperymentalnych, tymczasowych obiektów zaprojektowanych przez badaczy z Instytutu Projektowania Komputacyjnego oraz Instytutu Konstrukcji Nośnych i Projektowania Konstrukcyjnego Uniwersytetu w Stuttgarcie. Tym razem za inspirację posłużyła sieć tworzona przez żyjącego pod wodą pająka Topika (Agyroneda aquatica). Zaobserwowane w naturze zjawisko zostało przetransformowane na technologiczny proces produkcji.
Pod membraną ETFE utrzymywaną w górze przez powietrze pod ciśnieniem, umieszczono robota wytwarzającego konstrukcję z włókien węglowych. Za sprawą nowoczesnego procesu produkcji, powstaje elastyczna rama, stopniowo wzmacniana od wewnątrz. Tak skonstruowany pawilon posiada unikalne właściwości architektoniczne. Przy powierzchni około 40m2 i kubaturze wynoszącej około 130 m3 waży zaledwie 260 kg (około 6,5 kg na m2).
Zespoły badawcze prowadzone przez prof. Achima Mengesa z Instytutu Projektowania Komputacyjnego i prof. Jan Knippersa z Instytutu Konstrukcji Nośnych i Projektowania Konstrukcyjnego Uniwersytetu w Stuttgarcie, odpowiadają również za projekty pawilonów powstałych w latach 2013-2014 oraz 2012-2013. Za każdym razem wykorzystano w nich innowacyjne metody produkcji oraz nowoczesne rozwiązania materiałowe.
Dom Etgara Kereta - izraelskiego pisarza polskiego pochodzenia, zrealizowany na działce liczącej w najszerwszym miejscu 152 cm ma być kwintesencją architektury rozumianej jako odpowiedź na kontekst i jego ograniczenia, oraz ćwiczeniem z samodyscypliny - mówi Jakub Szczęsny autor najwęższego na świecie budynku.
Naukowcy z Institute for Computational Design z uniwersytetu w Stuttgarcie opracowali system inspirowanych naturą, higroskopijnych materiałów reagujących na pogodę. Produkowane z wykorzystaniem druku 3D tworzywo odpowiada na zmiany klimatyczne poprzez zaprogramowaną zmianę kształtu.
Wykład zatytułowany „RADICALS” wygłosi Gianni Pettena, jeden z najwybitniejszych architektów włoskich. Wraz z Archizoom, Superstudio i UFO, jest założycielem ruchu Architettura Radicale i od końca lat 60-tych prowadzi aktywną działalność na polu teorii i praktyki architektury eksperymentalnej, usilnie domagając się ”radykalnej reformy całej dyscypliny architektury”