Architektura MuratorTechnikaEksperymentalny pawilon z włókien węglowych i membrany ETFE

Eksperymentalny pawilon z włókien węglowych i membrany ETFE

Inspiracją dla konstrukcji pawilonu była sieć tworzona przez podwodnego pająka. Naturalne zjawisko przetransponowano następnie na technologiczny proces produkcji. Przy powierzchni około 40m2 i kubaturze wynoszącej około 130 m3 pawilon waży zaledwie 260 kg. Za koncepcję i realizację odpowiadają dwa instytuty Uniwersytetu w Stuttgarcie.

Eksperymentalny pawilon ICD/ITKE 2014-2015 w Stuttgarcie
Eksperymentalny pawilon ICD/ITKE 2014-2015 przy Kelperstr. w Stuttgarcie. © ICD/ITKE
Keplerstr. 11-17, 70174 Stuttgart, Niemcy
Powierzchnia:40 m2
Kubatura130.0 m³
Rozpiętość:7,5 m
Wysokość: 4,1 m
Waga:260 kg
Data realizacji (koniec):czerwiec 2015

Pawilon ICD/ITKE 2014-2015 to kolejny z serii eksperymentalnych, tymczasowych obiektów zaprojektowanych przez badaczy z Instytutu Projektowania Komputacyjnego oraz Instytutu Konstrukcji Nośnych i Projektowania Konstrukcyjnego Uniwersytetu w Stuttgarcie. Tym razem za inspirację posłużyła sieć tworzona przez żyjącego pod wodą pająka Topika (Agyroneda aquatica). Zaobserwowane w naturze zjawisko zostało przetransformowane na technologiczny proces produkcji.

Pod membraną ETFE utrzymywaną w górze przez powietrze pod ciśnieniem, umieszczono robota wytwarzającego konstrukcję z włókien węglowych. Za sprawą nowoczesnego procesu produkcji, powstaje elastyczna rama, stopniowo wzmacniana od wewnątrz. Tak skonstruowany pawilon posiada unikalne właściwości architektoniczne. Przy powierzchni około 40m2 i kubaturze wynoszącej około 130 m3 waży zaledwie 260 kg (około 6,5 kg na m2).

Zespoły badawcze prowadzone przez prof. Achima Mengesa z Instytutu Projektowania Komputacyjnego i prof. Jan Knippersa z Instytutu Konstrukcji Nośnych i Projektowania Konstrukcyjnego Uniwersytetu w Stuttgarcie, odpowiadają również za projekty pawilonów powstałych w latach 2013-2014 oraz 2012-2013. Za każdym razem wykorzystano w nich innowacyjne metody produkcji oraz nowoczesne rozwiązania materiałowe.

Dom Kereta - konstrukcja najwęższego domu Dom Etgara Kereta - izraelskiego pisarza polskiego pochodzenia, zrealizowany na działce liczącej w najszerwszym miejscu 152 cm ma być kwintesencją architektury rozumianej jako odpowiedź na kontekst i jego ograniczenia, oraz ćwiczeniem z samodyscypliny - mówi Jakub Szczęsny autor najwęższego na świecie budynku.
Spacer nad ziemią. Instalacja In Orbit Tomasa Saraceno Zaprojektowana przez argentyńskiego artystę Tomasa Saraceno instalacja pozwala na spacer wśród sferycznych obiektów 25 metrów nad powierzchnią ziemi.
Inspiracje biologiczne w architekturze. Materiały z drukarki 3D reagujące na zmiany klimatu Naukowcy z Institute for Computational Design z uniwersytetu w Stuttgarcie opracowali system inspirowanych naturą, higroskopijnych materiałów reagujących na pogodę. Produkowane z wykorzystaniem druku 3D tworzywo odpowiada na zmiany klimatyczne poprzez zaprogramowaną zmianę kształtu.
Co to jest architektura? Wykład zatytułowany „RADICALS” wygłosi Gianni Pettena, jeden z najwybitniejszych architektów włoskich. Wraz z Archizoom, Superstudio i UFO, jest założycielem ruchu Architettura Radicale i od końca lat 60-tych prowadzi aktywną działalność na polu teorii i praktyki architektury eksperymentalnej, usilnie domagając się ”radykalnej reformy całej dyscypliny architektury”