Architektura MuratorTechnikaIce Cubes w Xinxiang

Ice Cubes w Xinxiang

Nieregularny układ sześcianów sprawia, że nawet w obrębie jednego modułu każda z kondygnacji wymagała zastosowania innego układu belek stropowych. O technicznych aspektach realizacji Centrum Turystyki Kulturowej Ice Cubes w Xinxiang projektu Zone of Utopia i Mathieu Forest Architecte pisze Wiktor Kowalski.

Ice Cubes w Xinxiang
Centrum Turystyki Kulturowej Ice Cubes w Xinxiang, proj. Zone of Utopia + Mathieu Forest Architecte; fot. ArchExist

Xinxiang jest miastem w prowincji Henan, zlokalizowanej na południe od Żółtej Rzeki, w centralnej części starożytnych Chin. Dzięki położeniu na tym samym równoleżniku co Cypr charakteryzuje się krótkimi, łagodnymi zimami oraz ciepłymi latami. Taka lokalizacja przez wiele stuleci sprzyjała rolnictwu, rybołówstwu oraz rozwojowi przemysłu tekstylnemu za sprawą upraw bawełny. Niestety z uwagi na skażenie rzek i wód gruntowych przez przemysł ciężki w połowie XX wieku, rybołówstwo oraz rolnictwo odgrywają w regionie już mniejsze znaczenie. Obok przemysłu tekstylnego Xinxiang słynie obecnie z przemysłu lekkiego – znajdują się tu m.in. zakłady produkcji klimatyzatorów, zamrażarek i wytwórnie czynników chłodniczych. Za ich sprawą w mieście ma niebawem pojawić się kryty stok narciarski, a już teraz powstaje dzielnica turystyczna poświęcona sportom zimowym. Jej ikoną stanie się Centrum Turystyki Kulturowej Xinxiang przyciągające wielu gości z miasta i okolicznych regionów, którzy pozbawieni byli możliwości korzystania z uroków sportów zimowych.

Aby podkreślić unikatowy charakter dzielnicy, budynkowi nadano formę dziewięciu kostek lodu leżących obok siebie lub nakładających się jedna na drugą. Celem zaangażowanych w projekt architektów Qianga Zou i Mathieu Foresta nie było stworzenie klasycznego budynku, lecz rzeźby, która stanie się dominantą urbanistyczną definiującą funkcję całej dzielnicy wypoczynkowej. Pozornie prosta forma obiektu ukazuje swoją subtelność i złożoność w miarę zbliżania się do niej – faktura szklanych fasad imituje półprzezroczyste kryształy lodu, które filtrują światło oraz obraz wnętrza, rozbudzając ciekawość odwiedzających.

Szkło w architekturze: szklane domy nowej generacji Całoszklane, dwukondygnacyjne nadbudowy, wygięte esowato szklane kurtyny, przezroczyste cegły i zalaminowane w przeziernych fasadach ogniwa fotowoltaiczne –Grzegorz Stiasny omawia innowacyjne, współczesne przykłady zastosowania szkła w architekturze i realizacje, które najlepiej oddają poetykę tego materiału – lekkość, przejrzystość, dematerializację.
Szkło w architekturze Jak twierdzi architekt François Roche, szkło jest zarówno tworzywem, jak i ideologią, a jego znaczenie w architekturze nieustannie wzrasta. Dzięki hartowaniu, wplataniu włókien propylenowych i stalowych, laminowaniu, zespalaniu czy tworzeniu komór termicznych nabiera wyjątkowych właściwości
Tagi:
Ruciane Park: domki na Mazurach od Archas Design W czerwcu tego roku nad jeziorem Guzianka Wielka otwarto kameralny ośrodek wypoczynkowy Ruciane Park. Zespół nowoczesnych domków letniskowych powstał według projektu pracowni Archas Design w miejscu podupadającego kompleksu z czasów PRL.
Inny punkt widzenia: architektura czasu wolnego Według popularnego w latach 50. żartu, najpiękniejszy widok Warszawy roztacza się z 30. piętra Pałacu Kultury, bo to jedyne miejsce w stolicy, z którego go nie widać. Dziś, w czasach bezprecedensowego rozwoju masowej turystyki, ten stary bon mot nabiera nowego znaczenia, tyle że odnosi się do coraz większej liczby obiektów stawianych w rejonach najcenniejszych krajobrazowo w celu podziwiania walorów otoczenia. Czy ingerencja w naturalny krajobraz zawsze musi pociągać za sobą jego degradację? Prezentujemy kilka odważnych realizacji, które zdają się podążać inną drogą.
Wizjonerzy i Zakopane Tatry od zawsze inspirowały i skłaniały do do tworzenia utopijnych projektów. Zakopiańskie fascynacje polskich artystów, ale również architektów pokazuje prezentowana w warszawskiej Królikarni wystawa Relacja Warszawa – Zakopane. Podczas towarzyszącego jej wykładu historyczka sztuki Alicja Gzowska odpowie na fundamentalne pytanie: Czy „kombinat wypoczynkowy” da się wpisać w górski krajobraz?
Architektura turystycznych szlaków Polska przeżywa turystyczny boom. Zbudowane w ciągu ostatnich lat wieże widokowe, piesze kładki, kolejki linowe, a nawet przeznaczone dla turystów toalety liczą się w dziesiątki, jeśli nie setki. W naszym urlopowym przewodniku szlakiem najciekawszych obiektów służących turystyce i rekreacji Tomasz Żylski zastanawia się, na ile i w jaki sposób tego rodzaju interwencje zmieniają naturalny, a często również podlegający ochronie krajobraz. Jaka jest architektura takich konstrukcji? Czy wydobywa walory najpiękniejszych zakątków polski, czy może raczej je niszczy.
20 najciekawszych obiektów służących turystyce i rekreacji – subiektywny przewodnik „Architektury-murator” W ciągu ostatnich lat na budowę i modernizację szeroko rozumianej infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej wydaliśmy miliardy złotych. Pieniądze te przeznaczono nie tylko na realizację nowych ośrodków sportowych i kulturalnych, ale też ścieżek rowerowych, tras narciarskich czy centrów wystawienniczych. Publikujemy 20 najciekawszych obiektów służących turystyce i rekreacji stanowiących przykłady pozytywnych interwencji w naturalny i miejski krajobraz.
Turystyka – plany na przyszłość Publikujemy najciekawsze projekty obiektów służących turystyce, które mają szansę powstać w najbliższym czasie. Większość ma zostać sfinansowana z nowych środków unijnych na lata 2014-2020.