Jak na przestrzeni ostatnich 30 lat zmieniały się polskie poddasza

i

Autor: Archiwum Architektury

Jak na przestrzeni ostatnich 30 lat zmieniały się polskie poddasza

2021-05-24 14:12 Materiał sponsorowany

Kiedyś niedocenianie i traktowane tylko jako strych, dzisiaj poddasza uznawane są za wyjątkowo atrakcyjną przestrzeń, dzięki którym można powiększyć część mieszkalną i zyskać dodatkowy komfort.

„Awans” poddaszy był możliwy za sprawą okien dachowych, które doprowadziły pod dach światło i świeże powietrze. Jedną z firm, która przyczyniła się mody na domy z poddaszem, była firma VELUX, która 30 lat temu, jako pierwsza, zaproponowała Polakom wysokiej jakości okna połaciowe. Firma VELUX rozpoczęła działalności w Polsce w 1990 roku, który był okresem przełomu w budownictwie. Po latach życia w małych i ciasnych mieszkaniach z wielkiej płyty, wiele osób decydowało się na zakup działki na przedmieściach i budowę wymarzonego domu. Olbrzymią popularnością cieszyły się wtedy domy z poddaszem, które otwierały przed inwestorami nowe możliwości aranżacyjne. Budynek można było wyraźnie podzielić na dwie strefy – dzienną na parterze i nocną na wyższym poziomie. Po szarym okresie PRL-u największym uznaniem inwestorów cieszyły się domy o skomplikowanych dachach, wyróżniające się od typowych dla tamtego okresu tzw. kostek.

Jak na przestrzeni ostatnich 30 lat zmieniały się polskie poddasza

i

Autor: Archiwum Architektury

Na poddasze dotarło światło i świeże powietrze

Zanim pojawiły się okna dachowe, doświetlenie poddasza było możliwe poprzez lukarny lub wole oko. Ich montaż był jednak czasochłonny - wymagał ingerencji w konstrukcję dachu, co wiązało się z dodatkowymi kosztami, na które nie każdy inwestor mógł sobie pozwolić. Tę sytuację zmieniło wprowadzenie przez firmę VELUX okien dachowych i zaawansowanych produktów do ich montażu. Instalacja okien połaciowych nie wiązała się ze zmianami kształtu dachu i była dużo szybsza. Na poddasze dotarło światło i świeże powietrze, a Polacy docenili przestrzeń pod dachem, gdzie najczęściej urządzali pokoje dzieci, sypialnie oraz łazienki.  Wraz z rozwojem technologii i materiałów budowalnych, Polacy coraz częściej wybierali nowoczesne i proste konstrukcje, przykryte dachem dwuspadowym. Niezwykle istotna stała się także kwestia energooszczędności. Inwestorzy poszukiwali rozwiązań pozwalających obniżyć koszty energii oraz pomagających stworzyć zdrowsze warunki mieszkania. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, firma VELUX stale unowocześniała swoje produkty, poprawiając ich jakość i energooszczędność. Obecnie użytkownicy mogą wybierać spośród okien z górnym lub dolnym systemem otwierania, a także otwieranych elektrycznie w systemie VELUX INTEGRA®. W zależności od potrzeb mogą zdecydować się na okna drewniane lub odporne na wilgoć drewniano-poliuretanowe. Polacy docenili także możliwość łączenia okien w zestawy, które pozwalają na tworzenie atrakcyjnych przeszkleń i doprowadzenie do wnętrza jeszcze więcej światła i świeżego powietrza.Przed 30 lat obecności w Polsce, firma VELUX wprowadziła rozwiązania, które na trwale zmieniły architekturę i możliwości aranżacyjne poddaszy. Jako pierwsza zaproponowała klientom balkon dachowy, który od daty swojej premiery, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Dzięki unikalnej konstrukcji po otwarciu przekształca się w niewielki balkon - górną jego część można uchylić do kąta 45 stopni i zatrzymać w dowolnej pozycji, zaś dolna ma wbudowane wysuwane barierki. W 2017 roku firma VELUX wprowadziła do podstawowej oferty wysokiej jakości energooszczędne okna trzyszybowe, które - dzięki atrakcyjnym cenom - stały się dostępne dla szerokiego grona klientów.

Jak na przestrzeni ostatnich 30 lat zmieniały się polskie poddasza

i

Autor: Archiwum Architektury

Od produktu do komfortowych i nowoczesnych rozwiązań

Rozwiązania firmy VELUX znacząco poprawiły także komfort termiczny na poddaszu. Wysokiej jakości i idealnie dopasowane żaluzje i rolety wewnętrzne i zewnętrzne umożliwiły regulację ilości światła i doskonałą ochronę przed upałem.   Najwyższy komfort użytkowania poddasza zapewniło wprowadzenie nowoczesnego systemy VELUX ACTIVE with NETATMO, który bazując na aktualnej pogodzie oraz danych z czujników powietrza i temperatury, samodzielnie zarządza roletami i oknami VELUX. Inteligentne czujniki wewnętrzne mierzą temperaturę i wilgotność powietrza oraz stężenie CO2 i na tej podstawie otwierają lub zamykają okna dachowe. Dodatkowo, system chroni dom przed przegrzaniem. Jeśli wyczuje, że robi się w nim zbyt ciepło, automatycznie zasłoni elektrycznie sterowane rolety czy markizy VELUX INTEGRA®.Okna dachowe, postrzegane początkowo jako produkt, którego zadaniem było jedynie dostarczenie światła dziennego i umożliwienie wietrzenia, stały się  nowoczesnymi i energooszczędnymi rozwiązaniami, które zapewniają domownikom komfortowe i zdrowe życie na poddaszu przez długie lata.

Czytaj też: VELUX ArchiTips |

Jak na przestrzeni ostatnich 30 lat zmieniały się polskie poddasza

i

Autor: Archiwum Architektury