Kampus LPP Fashion Lab / Gdańsk

i

Autor: Archiwum Architektury Kampus LPP Fashion Lab w Gdańsku, proj. JEMS Architekci; fot. Maria Mermer / JEMS Architekci

Kampus LPP Fashion Lab / Gdańsk

2021-04-29 19:32

Ponieważ budynek powstaje na terenie leżącym w dawnej delcie Wisły, każde wejście wyposażono w specjalne szyny do montażu wodoszczelnych przegród, w razie wystąpienia zagrożenia powodziowego. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Maria Mermer z biura JEMS Architekci.

Pierwszy raz przyjechaliśmy na ulicę Łąkową w Gdańsku w grudniu 2014 roku. Zaproszono nas do udziału w konkursie inwestorskim na projekt kampusu biurowego spółki LPP. Dynamicznie rozwijająca się polska firma potrzebowała więcej przestrzeni na rozwój marek odzieżowych. Nowe budynki miały powstawać etapami na sąsiednim dużym terenie – m.in. inspirować do działania, ułatwiać komunikację między działami i integrować pracowników.Konkursowa działka przy ulicy Łąkowej znajduje się pomiędzy budynkiem dawnej fabryki Gdańskiego Monopolu Tytoniowego – obecnie siedziby centrali firmy LPP – a budynkiem dawnej Królewskiej Fabryki Karabinów. Projektowana zabudowa miała uzupełnić pierzeję ulicy i wzbogacić otoczenie o architekturę dobrej jakości, zgodną z duchem miejsca. Trwały tam właśnie prace polegające na wyburzeniu nienadających się do adaptacji budynków usługowo-biurowych z lat 80. oraz na remoncie ulicy Łąkowej.Ulica ta jest położona w centrum Dolnego Miasta – części dzielnicy Śródmieście, na wschodnim brzegu Motławy. Dawniej na tym terenie były podmokłe łąki i lasy łęgowe. Po przekopaniu koryta rzeki wzniesiono na południu fortyfikacje bastionowe. W XIX wieku nastąpił intensywny rozwój dzielnicy. Pomiędzy bastionami a Motławą powstały liczne zakłady przemysłowe, zaś dzielnica zyskała miano Miasta Fabryk. Dziś wzdłuż zachowanych fortyfikacji położony jest malowniczy park, który sąsiaduje z terenem inwestycji.W lutym 2015 roku po rozstrzygnięciu konkursu rozpoczęliśmy prace nad projektem koncepcyjnym. Idea kampusu odzwierciedla potrzebę stworzenia integracyjnej przestrzeni łączącej pracowników, do dynamicznej wymiany informacji pomiędzy działami. W koncepcji konkursowej każdy z budynków był zorganizowany wokół wewnętrznego patio, które miało służyć integracji. W dalszych pracach koncepcja ta, wobec ograniczonej wielkości kondygnacji, okazała się nadmiernie kolidować z wymogami daleko posuniętej elastyczności. Strefą integracji pozostał zewnętrzny zielony dziedziniec, wokół którego rozlokowano cztery obiekty biurowe, skomunikowane ze sobą łącznikami na wyższych kondygnacjach. Poszukiwaliśmy formy budynków o charakterze przemysłowym z wysokimi kondygnacjami i dużymi oknami dobrze doświetlającymi wnętrze. Ich industrialny charakter wpisywał się dobrze w otoczenie Dolnego Miasta. Całość będzie realizowana w kilku etapach, których zakończenie planowane jest na 2027 rok.

KUP DOSTĘP