Architektura MuratorTechnikaKampus LPP Fashion Lab / Gdańsk

Kampus LPP Fashion Lab / Gdańsk

Ponieważ budynek powstaje na terenie leżącym w dawnej delcie Wisły, każde wejście wyposażono w specjalne szyny do montażu wodoszczelnych przegród, w razie wystąpienia zagrożenia powodziowego. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Maria Mermer z biura JEMS Architekci.

Kampus LPP Fashion Lab / Gdańsk
Kampus LPP Fashion Lab w Gdańsku, proj. JEMS Architekci; fot. Maria Mermer / JEMS Architekci

Pierwszy raz przyjechaliśmy na ulicę Łąkową w Gdańsku w grudniu 2014 roku. Zaproszono nas do udziału w konkursie inwestorskim na projekt kampusu biurowego spółki LPP. Dynamicznie rozwijająca się polska firma potrzebowała więcej przestrzeni na rozwój marek odzieżowych. Nowe budynki miały powstawać etapami na sąsiednim dużym terenie – m.in. inspirować do działania, ułatwiać komunikację między działami i integrować pracowników.

Konkursowa działka przy ulicy Łąkowej znajduje się pomiędzy budynkiem dawnej fabryki Gdańskiego Monopolu Tytoniowego – obecnie siedziby centrali firmy LPP – a budynkiem dawnej Królewskiej Fabryki Karabinów. Projektowana zabudowa miała uzupełnić pierzeję ulicy i wzbogacić otoczenie o architekturę dobrej jakości, zgodną z duchem miejsca. Trwały tam właśnie prace polegające na wyburzeniu nienadających się do adaptacji budynków usługowo-biurowych z lat 80. oraz na remoncie ulicy Łąkowej.

Ulica ta jest położona w centrum Dolnego Miasta – części dzielnicy Śródmieście, na wschodnim brzegu Motławy. Dawniej na tym terenie były podmokłe łąki i lasy łęgowe. Po przekopaniu koryta rzeki wzniesiono na południu fortyfikacje bastionowe. W XIX wieku nastąpił intensywny rozwój dzielnicy. Pomiędzy bastionami a Motławą powstały liczne zakłady przemysłowe, zaś dzielnica zyskała miano Miasta Fabryk. Dziś wzdłuż zachowanych fortyfikacji położony jest malowniczy park, który sąsiaduje z terenem inwestycji.

W lutym 2015 roku po rozstrzygnięciu konkursu rozpoczęliśmy prace nad projektem koncepcyjnym. Idea kampusu odzwierciedla potrzebę stworzenia integracyjnej przestrzeni łączącej pracowników, do dynamicznej wymiany informacji pomiędzy działami. W koncepcji konkursowej każdy z budynków był zorganizowany wokół wewnętrznego patio, które miało służyć integracji. W dalszych pracach koncepcja ta, wobec ograniczonej wielkości kondygnacji, okazała się nadmiernie kolidować z wymogami daleko posuniętej elastyczności. Strefą integracji pozostał zewnętrzny zielony dziedziniec, wokół którego rozlokowano cztery obiekty biurowe, skomunikowane ze sobą łącznikami na wyższych kondygnacjach. Poszukiwaliśmy formy budynków o charakterze przemysłowym z wysokimi kondygnacjami i dużymi oknami dobrze doświetlającymi wnętrze. Ich industrialny charakter wpisywał się dobrze w otoczenie Dolnego Miasta. Całość będzie realizowana w kilku etapach, których zakończenie planowane jest na 2027 rok.

Autor: Maria Mermer
Osiedle Lizbońska: rusza budowa osiedla Jemsów w ramach specustawy mieszkaniowej Na granicy Saskiej Kępy i Gocławia wkrótce ruszy budowa osiedla Lizbońska projektu biura JEMS Architekci. Będzie to kolejny warszawski zespół realizowany w trybie specustawy mieszkaniowej.
Gmach Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie: modernizacja według JEMS Architekci Budynek Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie powstał w latach 30. według projektu Rudolfa Świerczyńskiego. Z okazji 100-lecia powołania placówki przejdzie gruntowną modernizację. Nad jej koncepcją pracuje biuro JEMS Architekci.
Półwysep Drewnica: ruszają konsultacje zagospodarowania nabrzeża według JEMS Architekci Spółka Stocznia Centrum Gdańsk, do której należy część terenów postoczniowych na półwyspie Drewnica, zaprasza do dyskusji na temat zagospodarowania tego miejsca. Konsultacje dotyczyć będą projektu opracowanego przez biuro JEMS Architekci, a przeprowadzi je niezależne stowarzyszenie Inicjatywa Miasto.
LPP Fashion Lab / Gdańsk Charakter architektury nawiązuje do przemysłowej przeszłości tej części gdańskiego Dolnego Miasta i wywodzi się z zabudowy typu halowego – o nowej realizacji JEMS Architekci pisze Piotr Śmierzewski.
Nowy Rynek w Poznaniu z dominantą projektu Jemsów Trwa realizacja kolejnego budynku wielofunkcyjnego kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu. Nowy obiekt według projektu biura JEMS Architekci będzie głównym elementem identyfikującym cały zespół w przestrzeni miasta.
Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów W miejscu dawnej fabryki perfum na poznańskim Łazarzu powstaje nowe wielofunkcyjne założenie. Kompleks pod nazwą Perfumiarnia pomieści nie tylko mieszkania i biura, ale także aparthotel i przestrzeń wystawienniczo-konferencyjną. Za projekt zabudowy wielorodzinnej odpowiada pracownia JEMS Architekci.