Architektura MuratorTechnikaNajdziwniejsze hotele na świecie: od domku na drzewie do ekskluzywnego kamieniołomu

Najdziwniejsze hotele na świecie: od domku na drzewie do ekskluzywnego kamieniołomu

W epoce standarycacji najlepsze hotele na świecie to zazwyczaj obiekty wyjątkowe - przedstawiamy wybór nietypowych realizacji i projektów architektonicznych - hotele z całego świata, niewielkie i olbrzymie, zawsze wyjątkowe

Najlepsze hotele na świecie
Niezliczone hotele na całym świecie oferują podobny standard: niemal jednakowe meble, takie same śniadania, obsługę w uniformach zacierających indywidualne cechy... Na szczęście coraz bardziej cenione są miejsca wyjątkowe, niepodobne do innych, często pozwalające na doświadczanie otoczenia w pełniejszy sposób. Czasem hotele takie same stają się atrakcją turystyczną i celem podróży.

W moim pokoju jest zimno!
Cóż, musi być zimno... Ściany, podłoga, meble, nawet szklanki i talerze zrobione są z lodu. Zainstalowanie kaloryferów czy klimatyzacji w pokojach nie wchodzi w grę; temperatura utrzymywana jest zwykle na poziomie –5 stopni Celsjusza. Kiedy przekroczy ) stopni – cały hotel zacznie się topić. Moda na lodowe hotele przyszła oczywiście z Północy. Ice Hotel w szwedzkim Jukkasjärvi to prawdziwy pałac Królowej Śniegu; każdej wiosny rozpuszcza się, zimą jest odbudowywany w trochę innej formie.

Kamienna wieża dla wspinaczy
Młody architekt i dizajner z Wielkopolski, Hugon Kowalski (www.ugo.com.pl) znany jest ze swoich śmiałych projektów. Niedawno pisaliśmy o jego koncepcji budynku mieszkalnego połączonego z sortownią śmieci wyróżnionego pierwszą nagrodą w międzynarodowym konkursie Archiprix International/Hunter Douglas Award 2013. W dorobku architekta znajduje się też koncepcja hotelu dla wspinaczy. Koncepcja zakłada wzniesienie w Barcelonie sztucznej, stumetrowej góry-wieży. Hotel Barcelona Rock ma zostać wzniesiony z potężnych, czterometrowych bloków lokalnego kamienia. Obiekt o powierzchni 1200 metrów kwadratowych mieścić ma 50 pokoi, spa, siłownię, kino, sklepy i pub. Wizualizacje prezentują możliwość nocowania na skalnych półkach na zewnętrz. W krótkim czasie skała porosnąć ma roślinami, stając się domem dla ptaków i enklawą natury w centrum miasta.

Niezwykłe hotele
Domek na drzewie? Wieżowiec – siostra warszawskiego Pałacu Kultury? Rura kanalizacyjna? Współczesne hotele oferują najbardziej zróżnicowane możliwości noclegu...