Architektura MuratorTechnikaNiestandardowe rozwiązania elewacyjne

Niestandardowe rozwiązania elewacyjne

Elewacja nie tylko zabezpiecza ściany przed wpływem czynników atmosferycznych i mechanicznych, ale zwykle kształtuje też ostateczny wygląd budynku. Powinna więc być trwała, estetyczna i funkcjonalna.

Niestandardowe rozwiązania elewacyjne
StoBrick – okładzina z prawdziwego klinkieru; fot. serwis prasowy Sto

Deska na elewacji

Drewno nigdy nie wychodzi z mody, jednak bardzo często jego niedostateczne zabezpieczenie powoduje niszczenie desek i nieestetyczny wygląd elewacji. W ofercie Sto znajdziemy fornir elewacyjny o wyglądzie deski, który bardzo ciężko odróżnić od tej tradycyjnej drewnianej, dzięki fakturze, wyrazistemu rysunkowi słojów i naturalnej kolorystyce. Zastosowanie materiałów bezcementowych sprawia, że okładzinę StoCleyer W można bez ryzyka stosować nawet na nierównych oraz obłych powierzchniach bez nadmiernego obciążenia konstrukcji.

Co więcej deski StoCleyer W są niezwykle odporne na działanie warunków atmosferycznych, a zastosowanie odpowiednich powłok systemowych Sto sprawia, że zyskują one także odporność na korozję biologiczną.

Niestandardowe rozwiązania elewacyjne
Fornir elewacyjny o wyglądzie deski; fot. serwis prasowy Sto

Ponadczasowe elewacje ceglane

Efekt oryginalnej cegły na elewacji uzyskamy dzięki płytkom StoBrick.  Produkowane z gliny, o charakterze ręcznie formowanych, do złudzenia przypominają prawdziwą cegłę na elewacji.

Płytki StoBrick doskonale nadają się również do dekoracyjnego wykończenia fragmentów elewacji otynkowanych lub wykończonych fornirem elewacyjnym. Dostępne są w wielu kolorach, w standardowym rozmiarze oraz w tak zwanym długim formacie, co znacząco może uwydatnić charakter całego budynku.

Niestandardowe rozwiązania elewacyjne
StoBrick – okładzina z prawdziwego klinkieru; fot. serwis prasowy Sto

Mozaika szklana

Mozaika szklana może kojarzyć się z wykończeniem ścian wewnątrz budynku. Nic bardziej mylnego. StoGlass Mosaic to doskonałe rozwiązanie do urozmaicenia bryły na zewnątrz, nada elewacji niepowtarzalny charakter, a jednocześnie spełni wymagania odnośnie funkcjonalności. Niewielkie płytki szklane występują w aż 40 kolorach, dzięki czemu dopasować je można do nawet najbardziej wymagającej architektury. Co więcej, występują w różnych rozmiarach i grubościach, umożliwiając wykonanie fasetowanych elewacji szklanych.

Niestandardowe rozwiązania elewacyjne
Okładzina StoGlass Mosaic; fot. serwis prasowy Sto

Ryfle na elewacji

Fornir ryflowany swoje zastosowanie znajdzie jako element dekoracyjny nie tylko przy nowoczesnych i minimalistycznych budynkach, ale także w tych tradycyjnych lub odnawianych, dzięki czemu nabiorą świeżego powiewu.  Ryfle dynamicznie zmieniają charakter i wygląd budynku. Wszystko w zależności od tego, jak padają promienie słońca i gdzie znajduje się cień.

Okładzina StoEcoshape 20000 jest dostępna w kilku unikalnych, zastrzeżonych wzorach, w pełnej kolorystyce systemu StoColor, dzięki wykończeniu farbami elewacyjnymi Sto. Została wykonana z bardzo elastycznej, bezcementowej masy wzmocnionej włóknami. Dodatkowo, jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne, rysy, a także działanie czynników atmosferycznych, zapewniając elewacji trwałość na lata.

Niestandardowe rozwiązania elewacyjne
Fornir elewacyjny ryflowany; fot. serwis prasowy Sto
Tagi:
AimS to linia produktów elewacyjnych firmy STO, dzięki którym architekci i wykonawcy nie muszą już wybierać pomiędzy ekologicznością a funkcjonalnością materiałów. Ich spoiwo, które wcześniej wytwarzane było z ropopochodnych olejów mineralnych, teraz aż w 30% bazuje na naturalnym surowcu – oleju sosnowym z kory drzew iglastych (znanym głównie ze swoich leczniczych właściwości). Produkty są bardzo trwałe, odporne na zabrudzenia i skażenia mikrobiologiczne.
Londyński The Forge z systemem Aluprof Deweloperzy, architekci i firmy budowlane łączą siły w przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu i tworzą budynki, które minimalizują emisję dwutlenku węgla. Przykładem jest The Forge, biurowiec zlokalizowany w londyńskiej dzielnicy Bankside.
Szkło przeciwsłoneczne: ochrona środowiska i komfort użytkownika Dostępne obecnie materiały budowlane oraz wykończeniowe są w stanie w zauważalny sposób ograniczyć negatywny wpływ budynku na środowisko w całym cyklu jego życia. Jednym z przykładów może być nowoczesne, wysokoselektywne szkło przeciwsłoneczne. Współczesne przeszklenia na fasadach nie tylko podnoszą walory architektoniczne projektu. Charakteryzuje się też wysokimi parametrami użytkowymi, jeśli chodzi o przepuszczalność światła czy ochronę wnętrz przed przegrzaniem.
Dziecięce Centrum Nauki Muzeiko w Sofii: unikalne rozwiązania z zastosowaniem indywidualnych dekorów W projekcie Dziecięcego Centrum Nauki w Sofii nowojorska pracownia Skolnick zdecydowała się nawiązać do górzystego krajobrazu Bułgarii. Do stworzenia charakterystycznej formy budynku wykorzystała m.in. wykonane na indywidualne zamówienie dekory Max Compact Exterior.
EQUITONE [tectiva] to seria barwionego w masie elewacyjnego materiału z włókno-cementu, wyróżniająca się piaskowaną powierzchnią nadającą fasadom naturalny wygląd. Można go stosować także we wnętrzach. Marka wprowadziła na rynek nowy odcień płyt – TE85 grafitowy. Mają one taką samą stabilność koloru jak pozostałe dostępne odcienie, a dodatkowo pokryte są przezroczystą powłoką hydrofobową.
Teatr Wielki w Kantonie Charakterystyczna fasada, nawiązująca formą do tkaniny z chińskim haftem, została wykonana z trójkątnych paneli z perforowanej i pełnej blachy aluminiowej. O realizacji Steven Chilton Architects pisze Radosław Stach.