Architektura MuratorTechnikaNowoczesna izolacja w systemie ETICS

Nowoczesna izolacja w systemie ETICS

W świetle aktualnie zachodzących zmian dotyczących wymagań izolacyjnych stawianych przegrodom budowlanym, często pojawiającym się tematem jest dobór odpowiednich technologii i materiałów. Płyty Kingspan Kooltherm K5 Izolacja Ścian pozwalają skutecznie ocieplić budynek energooszczędny lub nawet pasywny warstwą izolatora o grubości zaledwie kilkunastu centymetrów.

Nowoczesna izolacja ścian w systemie ETICS

Współczynnik przenikania ciepła dla ścian budynków, które uzyskają pozwolenie na budowę wynosi obecnie U (max) 0,23 =  W/m2 · K. Kolejne jego obniżenie do poziomu 0,020 W/m2 · K nastąpi w roku 2021, a w przypadku budynków użyteczności publicznej już w 2019 roku. Zagadnienie jest jeszcze bardziej istotne przy projektowaniu obiektów energooszczędnych oraz pasywnych. Aby spełnić rosnące wymagania stosuje się coraz grubsze warstwy izolacji termicznej, aczkolwiek w wielu przypadkach staje się to trudne lub nie jest możliwe. Przykładem są tu ograniczenia związane z wielkością działki, odległością od innych budynków lub pasa drogowego. W sytuacji obiektu budowanego na małej działce zachowanie minimalnej wymaganej prawem odległości ściany od granicy działki mierzonej z uwzględnieniem grubości izolacji ściany staje się wyzwaniem. Jeszcze większym wyzwaniom muszą stawić czoła inwestorzy decydujący się na termorenowację istniejących już obiektów.

Nowoczesna izolacja ścian w systemie ETICS

Najbardziej przyszłościowym rozwiązaniem jest stosowanie nowoczesnych, wysokoefektywnych termoizolacji. Przykładem jest tu płyta z pianki rezolowej Kooltherm K5 Izolacja Ścian. Płyty z pianki rezolowej posiadają najniższą wartość współczynnika przewodzenia ciepła spośród dostępnych na rynku termoizolacji dedykowanych dla ścian, λ=0,020 W/(mK). Wobec powyższego materiał izoluje nawet o 100% lepiej niż tradycyjne materiały izolacyjne. Kooltherm przez ostatnich kilka lat z powodzeniem zdobywa rynek krajowy jako materiał od lat sprawdzony i doceniany m.in. na rynku niemieckim. Płyty Kingspan Kooltherm K5 Izolacja Ścian pozwalają ocieplić skutecznie budynek energooszczędny lub nawet pasywny warstwą kilkunastu zamiast kilkudziesięciu centymetrów tradycyjnych izolatorów. Na podstawie opracowania Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska dodatkowa powierzchnia uzyskana przez zamianę tradycyjnych izolacji ścian na płyty rezolowe wynieść może nawet 3% powierzchni użytkowej budynku, co można łatwo przemnożyć przez cenę 1 m2 . Uzyskana dodatkowa powierzchnia zrekompensuje nakłady na dobrą izolację, a w przypadku obiektów budowanych na wynajem zwiększy zyskowność inwestycji. Rozwiązanie to szczególnie cenione jest w centrach miast. Grubość izolacji ścian ma bezpośrednie przełożenie na ilość światła wpadającego do pomieszczeń, zmniejsza ona także kąt widzenia przez okno.

Nowoczesna izolacja ścian w systemie ETICS

Powszechną praktyką podczas prowadzenia prac termomodernizacyjnych jest ocieplenie zewnętrznych ościeży okiennych, tzw. węgarków, warstwą zaledwie 2-3 cm płyty EPS, co powoduje powstanie potężnych mostków termicznych, w efekcie których gruba warstwa izolacji zewnętrznej traci swoją skuteczność tym bardziej im gęściej rozmieszczone są okna. Najjaskrawiej uwidacznia się to w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym. Zastosowanie w tym przypadku płyt Kingspan Kooltherm K5 Izolacja Ścian ma zdecydowany wpływ na późniejsze zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania budynku. Loggie i balkony po ociepleniu budynku tradycyjnymi materiałami ku rozczarowaniu ich użytkowników tracą swoją wcześniejszą funkcjonalność, bo ich wymiary ulegają zmniejszeniu. Ponieważ najczęściej prace te nie idą w parze z wymianą okien, pojawia się mało eleganckie, skośne odsunięcie termoizolacji od okna. Podobnie jest z ocieplaniem wystających płyt balkonowych (częsta przyczyna kondensacji pary wodnej na wewnętrznej stronie ścian i sufitów), gdzie ze względów estetycznych ocieplenie zarówno od dołu i od góry jest bardzo trudne przy użyciu dotychczasowych materiałów.

Nowoczesna izolacja ścian w systemie ETICS

Kolejnym aspektem termorenowacji ścian jest niewielki okap dachu, który często ogranicza możliwość zastosowania grubego ocieplenia. Dzięki Kingspan Kooltherm K5 Izolacja Ścian istnieje możliwość uniknięcia przedłużania okapu dachu. Podsumowując, zastosowanie się do wymogów stawianych przez przepisy prawa budowlanego narzuca nam konieczność poszukiwania nowych technologii. Nie zawsze nowe oznacza sprawdzone, ale w przypadku płyt Kooltherm oferowanych przez Kingspan Insulation mamy do czynienia z technologią od lat stosowaną w Europie i mającą liczne referencje w Polsce. Najważniejszą konkluzją powinno być spojrzenie na termoizolację przez pryzmat korzyści związanych z późniejszymi kosztami ogrzewania i komfortem użytkowania.

Innowacje dla zabytków: Kingspan Kooltherm K17 Izolacja wewnętrzna Jednym z najistotniejszych elementów prac konserwatorskich jest zapewnienie zabytkowym obiektom oryginalnego wyglądu elewacji. Jak to zrobić, by spełnić jednocześnie wyśrubowane normy izolacji termicznej? Z pomocą przychodzą systemowe rozwiązania Kingspan Insulation.