Architektura MuratorTechnikaPrototypowy dom TECLA

Prototypowy dom TECLA

Dzięki zastosowaniu lokalnego materiału budynek jest projektem o prawie zerowym śladzie węglowym, a technologia druku 3D dodatkowo pozwala ograniczyć ilość odpadów – o prototypowym domu TECLA projektu biura Mario Cucinella Architects pisze Wiktor Kowalski.

Prototypowy dom TECLA
Prototypowy dom TECLA, proj. Mario Cucinella Architects; fot. Iago Corazza

TECLA to powstały w 2021 roku w miejscowości Massa Lombarda we Włoszech (prowincja Rawenna) eksperymentalny projekt domu łączący przyjazne dla środowiska materiały z technologią druku 3D. Pomimo niewielkich rozmiarów, ok. 60 m², obiekt ten może mieć zaskakująco duży wpływ na przyszłość architektury i budownictwa, które w dobie kryzysu klimatycznego wymagają zredefiniowania. Jego nazwa, będącą połączeniem dwóch słów: technologia oraz glina, jest kluczem do zrozumienia, czemu budynek pretenduje do miana przełomowych. Inicjatorem i autorem projektu jest pracownia Mario Cucinella Architects (MCA) oraz firma World’s Advanced Saving Project (WASP), która projektuje i produkuje drukarki 3D. Ten pionierski projekt to dopiero pierwszy z wielu obiektów, mających stworzyć ekologiczne siedlisko zbudowane przy użyciu wielu współpracujących ze sobą drukarek 3D.

Technologia opracowana przez WASP czerpie inspirację z osy garncarza – domy budowane są z ziemi znalezionej na miejscu, a w tym wypadku z gliny. TECLA jest pierwszym domem, który w całości został wydrukowany w technologii 3D przy użyciu tego lokalnie pozyskiwanego biodegradowalnego i w pełni nadającego się do recyklingu naturalnego materiału. Według słów Massimo Morettiego (założyciela WASP) TECLA jest przykładem tego, że piękny, zdrowy i zrównoważony dom może zostać wybudowany z pomocą automatyki stosując lokalne surowce, po wcześniejszym zidentyfikowaniu ich parametrów. Glina stanowi mieszaninę iłu, pyłu piaszczystego oraz piasku, który zawierać może także kamienie, żwir czy pospółkę.

Pierwszy drukowany most [WIDEO] Pierwszy na świecie drukowany 3D z pomocą robotów most powstał w Holandii i właśnie zdobył nagrodę publiczności podczas Dutch Design Week.
Fabryka druku 3D w Bielanach Wrocławskich - największy obiekt tego typu w Europie Nowy obiekt, łączący funkcję biurowca i budynku produkcyjnego, to obecnie największą fabryką druku 3D w Europie. Za jego projekt odpowiada pracownia Horn Architekci.
Wydrukuj sobie miasto! Innowacja po holendersku Projekt Wydrukuj sobie miasto! to pomysł młodego rotterdamskiego studia badawczo-projektowego ΤHE NEW RAW - Foteini Setaki, Panos Sakkas. Architekci proszą mieszkańców o zbiórkę plastikowych odpadów, które następnie przetwarzają z pomocą druku 3D w miejskie meble.
Druk 3D czyni różnicę. Wystawa Wystawa Making a Difference / A Difference in Making pokazuje pionierskie przedmioty powstałe dzięki drukowi 3D – dzieła sztuki, wzornictwo przemysłowe i konstrukcje inżynieryjne.
Inspiracje biologiczne w architekturze. Materiały z drukarki 3D reagujące na zmiany klimatu Naukowcy z Institute for Computational Design z uniwersytetu w Stuttgarcie opracowali system inspirowanych naturą, higroskopijnych materiałów reagujących na pogodę. Produkowane z wykorzystaniem druku 3D tworzywo odpowiada na zmiany klimatyczne poprzez zaprogramowaną zmianę kształtu.