Architektura MuratorTechnikaRozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie

Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie

Jednym z wyzwań podczas modernizacji i rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie było wykonanie pierwszej w Polsce dociskowej ściany żelbetowej, która stanowiła zabezpieczenie obudowy wykopu, a także pełni funkcję fundamentu obiektu – pisze Romuald Loegler.

Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie
Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie, proj. Atelier Loegler; fot. Atelier Loegler

Tarasy Hakena, dziś Wały Chrobrego, to widokowy taras o długości 500 m, położony na skarpie wzdłuż Odry, jedno z największych i najbardziej udanych miejskich założeń urbanistycznych w Europie, zrealizowanych na początku XX wieku według koncepcji Wilhelma Meyera-Schwartau. Cechuje je architektoniczna różnorodność – od historyzmu przez neoromantyzm aż po modernizm. Mieszczą się tu m.in. takie obiekty jak Gmach Rejencji i Dyrekcji Ceł z 1905 roku (obecna Akademia Morska) czy budynek Muzeum Miejskiego i Teatru Współczesnego z lat 1908-1913.

W przedłużeniu panoramy tarasów skarpa odrzańska gości perełkę modernizmu, budynek dawnej siedziby berlińskiej masonerii, dziś Teatru Polskiego, według projektu Adolfa Thesmachera. Dzięki inicjatywie i zaangażowaniu dyrektora teatru Adama Opatowicza aktualnie realizowany jest nowy budynek, którego ideowym przesłaniem było zbudowanie relacji pomiędzy przeszłością miejsca a jego przyszłością. Założenia konkursowe stawiały wymóg koegzystencji nowego ze starym, dając równocześnie duży margines elastyczności w sposobie formowania elementów programu i przestrzennych relacji. W projekcie jest ona jednoznaczna: minimum ingerencji w historyczny kontekst oznacza dyskretną, organiczną synergię projektowanego budynku wpisanego w ziemne uformowanie wałów. Zamierzony efekt reurbanizacji miejsca budynku to scenograficzny charakter nowo kreowanego urbanistycznego pejzażu – echo Tarasów Hakena.

Tagi:
Westival Sztuka Architektury 2022 Jedenastego maja rozpoczyna się w Szczecinie Westival Sztuka Architektury 2022. Głównym wydarzeniem tegorocznej edycji jest wystawa „Młoda Polska”, na której zobaczymy jedenaście młodych pracowni architektonicznych wytypowanych przez kuratora Piotra Śmierzewskiego.
Morskie Centrum Nauki / Szczecin Nietypowym elementem budynku jest sferyczne planetarium zlokalizowane w centralnej części holu. Monolityczna konstrukcja została wsparta na dwóch podciągach żelbetowych, dzięki czemu sprawia wrażenie lewitującej kuli. O wyzwaniach związanych z realizacją Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie pisze Piotr Płaskowicki.
Teatr Letni / Szczecin Ze względu na mocno zdegradowaną konstrukcję nie wszystkie historyczne elementy budynku udało się zachować. Pozostawiono m.in. żelbetowy łuk, betonowe kaskady i rzeźby, natomiast zadaszenia i proscenium zaprojektowano od nowa – o wyzwaniach związanych z realizacją piszą Przemysław Kołodziej i Andrzej Kowal.
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie projektu Płaskowicki & Partnerzy Dobiega końca budowa Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie według konkursowego projektu biura Płaskowicki & Partnerzy z 2011 roku. Nowa placówka na Łasztowni ma zostać oddana do użytku już w przyszłym roku [ZDJĘCIA Z BUDOWY].
Dom Kultury Krzemień / Szczecin Budynek – niewątpliwie współczesny i nowoczesny – bardziej inspiruje i otwiera przed użytkownikami możliwości, niż epatuje swoim wyrazem. O nowej realizacji pracowni Grid architekci pisze Marek Sietnicki.
Aula Kopernikańska PUM / Szczecin Aula Kopernikańska PUM ukończona w roku 1972 jest nieodkrytym skarbem architektury czasów PRL. O szczecińskiej realizacji Mariana Rąbka pisze Tomasz Sachanowicz.