Architektura MuratorTechnikaSkyliner: wieżowiec przyszłości z fasadami WICTEC marki WICONA

Skyliner: wieżowiec przyszłości z fasadami WICTEC marki WICONA

Skyliner, flagowa inwestycja Grupy Karimpol projektu APA Wojciechowski, to jeden z najbardziej imponujących obiektów architektonicznych w Polsce, zarówno pod względem wysokości, jak i zastosowanych technologii. Wysokościowiec został zrealizowany w oparciu o rozwiązania i technologie spełniające wymagania zrównoważonego budownictwa. Marka WICONA dostarczyła fasady elementowe WICTEC.

Skyliner: wieżowiec przyszłości z fasadami WICTEC marki WICONA

Blisko 200-metrowy Skyliner jest siódmy na liście najwyższych budynków w Polsce. Na 42 kondygnacjach oferuje 49 000 m² powierzchni biurowej i retailowej do wynajęcia. Na Najniższe poziomy budynku przeznaczone są na lokale usługowe, handlowe oraz gastronomiczne. Na 165 metrach wysokości położony jest dwupoziomowy Skybar z niezwykłymi widokami na Warszawy. Spektakularne lobby Skylinera mierzy aż 16 metrów i jest jednocześnie najwyższym lobby biurowym w Polsce. Wieżowiec jest obsługiwany przez 21 szybkich wind (o prędkości do 7 m/s), wyposażonych w inteligentny system obsługi bezdotykowej, umożliwiający komfortowy transport. Skiliner jest flagową inwestycją Grupy Karimpol.

Naszym głównym założeniem było stworzenie ponadczasowego pod względem formy i funkcji obiektu. Budynek jest świetnie zoptymalizowany pod kątem transportu wewnętrznego, a także technologii wspomagających komfort użytkowników. To przyjazna dla użytkowników przestrzeń z pięknymi widokami na panoramę miasta. Kluczowe były dla nas również aspekty środowiskowe. Budynek powstał w oparciu o certyfikowane komponenty, których produkcja i eksploatacja wpisana jest w ramy zrównoważonego budownictwa, a ich ingerencja w środowisko jest marginalna. Jesteśmy przekonani, że Skyliner jest architektoniczną wizytówką biznesowej Warszawy – Szymon Zduńczyk, Dyrektor Techniczny w Karimpol Polska.

Za projekt architektoniczny Skylinera odpowiada pracownia APA Wojciechowski. Generalnym wykonawcą biurowca jest Warbud S.A. Wieżowiec jest elegancki i smukły. Jego estetyka jest nawiązaniem do uniwersalnej klasyki w najczystszym wydaniu. Dzięki temu będzie dobrze wyglądał nie tylko po pięciu, ale i po dwudziestu latach. Efekt wizualny udało się osiągnąć dzięki zastosowanym systemom fasadowym.

Skyliner: wieżowiec przyszłości z fasadami WICTEC marki WICONA

Fasady elementowe WICTEC

Ważnym aspektem w czasie realizacji projektu było maksymalne skrócenie czasu realizacji, który zaplanowano na 3 lata (od 2017 do 2020 roku). Ze względu na szybki czas realizacji, wybrano rozwiązanie w postaci fasad elementowych, stanowiących gotowy  półfabrykat konstrukcji, składany modułowo bez konieczności stosowania rusztowań. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych systemów słupowo-ryglowych, a mimo wyższej ceny rekompensują koszty transportu oddzielnych elementów (rygli, tafli szklanych) oraz dodatkowych rusztowań czy wysięgników. Fasady te dostarczane są w postaci modułów montowanych od wewnątrz.

System WICTEC wykorzystany do budowy Skylinera oferuje zarówno estetyczną elastyczność, jak i wysoki poziom funkcjonalności. Umożliwia zoptymalizowanie wydajności energetycznej, izolacji akustycznej i bezpieczeństwa
– mówi Hubert Wiśniewski, country menager w WICONA Polska. Zgodny z normą EN13830 dla ścian osłonowych WICTEC jest w pełni przetestowany pod względem odporności na warunki atmosferyczne, posiada właściwości ognioodporne. Dzięki łatwej dostępności różnorodnych typów profili, można go dostosować do niemal każdego stylu architektonicznego.

Skyliner: wieżowiec przyszłości z fasadami WICTEC marki WICONA

System WICTEC powstaje w technologii ETC Intelligence®. To nowoczesne rozwiązanie pozwala na zmniejszenie ilości izolacji termicznej stosowanej w profilach, bez obniżania parametrów izolacyjności termicznej produktu. Ponad to wysokowydajna izolacja termiczna zmniejsza również zapotrzebowanie obiektów na energię, co korzystnie wpływa na środowisko i poprawia komfort – dodaje Hubert Wiśniewski.

Skyliner jest niewątpliwie synonimem budowli przyszłości, a to za sprawą połączenia najnowszych trendów technologicznych z nowoczesną architekturą miejską. To doskonały przykład, że fasady elementowe są przyszłością w dziedzinie wznoszenia coraz wyższych i bardziej skomplikowanych budynków pod względem nie tylko technicznym ale także organizacyjnym. Nasz system WICTEC został zaprojektowany tak, aby sprostać rosnącym wymaganiom inżynierów i projektantów. Jako lider w tym zakresie dostarczamy rozwiązania najwyższej jakości, które gwarantują wspaniałą estetykę jak i wysoką wytrzymałość konstrukcji – podsumowuje Hubert Wiśniewski.

Zdjęcia: Grupa Karimpol

Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.
Najwyższe budynki w Polsce. Przegląd 10 polskich najwyższych wieżowców Rywalizacja jest immanentnie wpisana w naturę człowieka i w większość wytworów jego wyobraźni. Nie omija to także architektury, w której projektanci ustawiają sobie coraz to wyższe poprzeczki. I tym dosłowniej należy to traktować, gdy bierzemy pod uwagę wznoszone wieżowce. Jak w 2021 roku będzie wyglądał pejzaż stworzony z najwyższych polskich budynków? Szybowanie ku niebu w wykonaniu dziesięciu wysokościowców rozpoczniemy od ostatniej lokaty.
Skyliner: zwiedzanie obiektu i wykład pracowni APA Wojciechowski Virtus Studio zaprasza na wykład Michała Sadowskiego z pracowni APA Wojciechowski. Spotkanie połączone będzie ze zwiedzaniem 195-metrowego Skylinera na warszawskiej Woli.
Osiedle Neo Natolin w Warszawie projektu APA Wojciechowski Architekci Trwa budowa osiedla Neo Natolin na warszawskim Wilanowie. Zespół według projektu biura APA Wojciechowski Architekci docelowo będzie się składał z 300 domów w zabudowie bliźniaczej.
W nowym formacie: biurowiec Format w gdańskiej Oliwie Biurowiec Format w Gdańsku składa się z dwóch, niejako przenikających się brył. Projektanci z APA Wojciechowski Architekci decydowali, że każda z części będzie miała elewacje w innym kolorze: czekoladowym i jasnobeżowym. To nawiązanie do pobliskiej fabryki  czekolady „Bałtyk” i historycznych budynków stacji Gdańsk Oliwa.
Osiedle Portowo w Poznaniu: zespół mieszkaniowy nad Wartą projektu APA Wojciechowski Osiedle Portowo w Poznaniu zaplanowano na terenie historycznej Stoczni Rzecznej nad Wartą. W ramach inwestycji powstanie w sumie 47 budynków oferujących blisko 1800 mieszkań.
Elektrownia Powiśle z MIPIM Award 2021! Przebudowa i modernizacja Elektrowni Powiśle w Warszawie według projektu biura APA Wojciechowski Architekci zdobyła główną nagrodę w MIPIM Awards 2021 w kategorii Best Mixed-Use Development. MIPIM Awards, nazywane często oskarami branży nieruchomości, przyznawane są od przeszło 30 lat podczas Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji MIPIM w Cannes.
Solidna komercyjna architektura: o Skylinerze Łukasz Pancewicz Jeśli trwałość, elastyczność i energooszczędność są najważniejszymi kryteriami współczesnej architektury biurowej, nowy warszawski wieżowiec spełnia je wszystkie. O nowej realizacji biura APA Wojciechowski pisze Łukasz Pancewicz.