Architektura MuratorTechnikaStadion w Bordeaux

Stadion w Bordeaux

Obiekt powstał w związku z przygotowaniami Francji do mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2016 roku. Jego architektura nawiązuje do miejskiego centrum wystawienniczego Bordeaux Exhibition Centre położonego nad zalewem w płaskim, otwartym krajobrazie. Głównymi elementami stalowej konstrukcji nośnej są 644 słupy o przekroju okrągłym i wysokości dochodzącej do 37 m. Na słupach oparto prostokątne w rzucie, płaskie zadaszenie o spadku 7° w kierunku pola gry i jednolitym białym suficie wykończonym panelami akustycznymi.

stadion w bordeaux7
Lekkości nadają bryle otaczające cały budynek smukłe kolumny podtrzymujące zadaszenie. Fot. Francis Vigouroux. Zdjęcie dzięki uprzejmości Herzog & De Meuron
Stadion Matmut-AtlantiqueBordeaux, Francja
AutorzyHerzog & de Meuron
Współpraca autorskaGroupe 6
Architektura krajobrazuMichel Desvigne Paysagiste
KonstrukcjaCabinet Jaillet-Rouby; Structures Ile de France
Konsultant d/s akustyki:IdB Acoustique
Konsultant d/s oświetlenia:Agence ON
Generalny wykonawcaSOGEA Sud-Ouest Hydraulique; Castel & Fromaget; GTM Bâtiment Aquitaine (Contractor Group Representative); GTM TP GC; Razel-Bec; SEG Fayat
InwestorADIM Sud-Ouest (Vinci Construction); CPI SOMIFA (Fayat Group)
Powierzchnia terenu186910.0 m²
Powierzchnia całkowita77090.0 m²
Liczba miejsc na trybunach:42 115
Projekt (data)2010-2012
Data realizacji (początek)2013
Data realizacji (koniec)2015
Koszt inwestycji183 000 000 EUR

Matmut Atlantique to wielofunkcyjny obiekt sportowo- rozrywkowy zbudowany w Bordeaux na południu Francji w związku z przygotowaniami tego kraju do mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2016 roku. Mieści ponad 42 000 widzów i umożliwia organizację nie tylko imprez sportowych, ale też koncertów czy pokazów. Architektura budynku nawiązuje do miejskiego centrum wystawienniczego Bordeaux Exhibition Centre położonego nad zalewem w płaskim, otwartym krajobrazie. Charakterystyczny rysunek słupów na elewacji, podpierających płaski dach, ma z kolei przywodzić na myśl rysunek okolicznych drzew i ścieżek. Geometria widowni zapewnia optymalną widoczność. Trybuny podzielono na górną i dolną, a miejsca rozplanowano na czterech zadaszonych sektorach. W obrębie przyziemia zlokalizowano loże dla VIP-ów na 4400 miejsc, a dodatkowo 980 miejsc podzielonych na 14 boksów oraz strefę dla dziennikarzy na 366 miejsc.

stadion w bordeaux12
Wnętrze stadionu utrzymano w ascetycznej stylistyce. Architekci starali się ukryć wszystkie elementy konstrukcyjne (konstrukcję zadaszenia przekryto siatką w białym kolorze). Fot. Francis Vigouroux. Zdjęcie dzięki uprzejmości Herzog & De Meuron

Konstrukcja

Z względu na luźne i ściśliwe grunty, fundamentowanie stadionu rozwiązano w oparciu o 945 pali wierconych na średnią głębokość 22 m. Konstrukcję wznoszono za pomocą sześciu żurawi mocowanych na stałe i siódmego, za pomocą którego ustawiano prefabrykowane trybuny. Na placu budowy zorganizowano też produkcję betonu w celu uzyskania odpowiednich parametrów mieszanki do wykonywania elementów in-situ i prefabrykowanych elementów konstrukcji. Trybuny mają żelbetowe siedziska – ponad 3600 stopni prefabrykowano na miejscu, łącznie wykonano 24 km siedzisk. Górną trybunę wzniesiono na konstrukcji stalowej, podobnie jak zadaszenie. Głównymi elementami stalowej konstrukcji nośnej są 644 słupy o przekroju okrągłym i wysokości dochodzącej do 37 m. Na słupach oparto prostokątne w rzucie, płaskie zadaszenie o spadku 7° w kierunku pola gry i jednolitym białym suficie wykończonym panelami akustycznymi. Zadaszenie pokryto blachą stalową zabezpieczoną powłoką aluminiowo-cynkową. Budynek wyposażono ponadto w panele fotowoltaiczne i system odzyskiwania deszczówki do nawadniania murawy. Tę zrealizowano w systemie hybrydowym AirFibr, czyli naturalnej trawy zakorzenionej w substracie składającym się z włókien sztucznych, drobnego piasku i granulowanego korka.

Siedziba firmy Helvetia projektu Herzog & de Meuron – kalejdoskop szarości Fasady nowego skrzydła siedziby firmy Helvetia w St. Gallen autorstwa pracowni Herzog & de Meuron zwracają uwagę nieregularnością różnorodnie nachylonych powierzchni okiennych. Tę subtelną kompozycję podkreślają zewnętrzne rolety z innowacyjnej tkaniny Soltis Horizon 86 od Serge Ferrari.
Filharmonia w Hamburgu Konstrukcja filharmonii w Hamburgu została wzniesiona na murach powstałego w połowie lat 60. i funkcjonującego do lat 90. ceglanego spichlerza, w którym przechowywano herbatę, kakao i tytoń. Oparto ją na ponad 1700 palach, z czego wykorzystano 1100 istniejących. W celu silniejszego powiązania wnętrza filharmonii w Hamburgu z otoczeniem, projektanci położyli szczególny nacisk na rozrzeźbienie elewacji, zarówno jako całości, jak i w rozwiązaniach szczegółowych. Szklaną fasadę o powierzchni 16 000 m² wykonano z 1100 zestawów szklanych, w większości przypadków o niepowtarzalnej geometrii. Wybrane moduły są wybrzuszone lub wgłębione.
Filharmonia nad Łabą – wkrótce otwarcie! [ZDJĘCIA] Po niemal 10 latach budowy zakończono realizację Filharmonii nad Łabą w Hamburgu. Jeden z najsłynniejszych budynków współczesnych Niemiec powstał według projektu szwajcarskiego biura Herzog & de Meuron. Uroczyste otwarcie odbędzie się 11 i 12 stycznia 2017 roku.
Herzog & de Meuron. Complete Works Cztery wydane do tej pory tomy przedstawiają dorobek szwajcarskiego duetu od początków ich działalności w roku 1978, aż do przełomu XX i XXI wieku, gdy założona przez nich pracownia stała się jednym z najbardziej wpływowych biur świata. Oprócz prezentacji projektów znajdziemy tu opisy, teksty krytyczne, a nawet manifesty teoretyczne Jacquesa Herzoga – recenzja Bartosza i Michała Haduchów.
Rozbudowa Tate Modern w Londynie Nowe skrzydło dobudowano do głównej siedziby muzeum mieszczącej się w dawnej elektrowni Bankside Power Stadion. Elewacja obiektu jest dwuwarstwowa – zasadniczą warstwę stanowią ściany żelbetowe, w których okna wykonano w technologii ściany kurtynowej. Całą konstrukcję okrywa warstwa z cegieł. Ze względu na nietypową formę – elewacje mają pięć różnych stopni nachylenia – szczególnym wyzwaniem był projekt fasady szklanej. Wykorzystano 1700 pakietów w 60 typach różniących się wysokościami.
Centrum wystawowe w Bazylei projektu Herzog & de Meuron Najciekawsze zagadnienie techniczne: fasada z posrkęcanych pasów półmatowej, anodowanej blachy aluminiowej o grubości trzech milimetrów, która pozprasza przedostające się do środka światło.