Architektura MuratorTechnikaWarsztat architekta. Programy, technologie – bezpłatne e-wydanie już dostępne!

Warsztat architekta. Programy, technologie – bezpłatne e-wydanie już dostępne!

Wykorzystanie dronów, internet rzeczy oraz techniki związane z wirtualną rzeczywistością czy BIM to tylko niektóre zagadnienia wspomagające pracę architektów omówione w bezpłatnym, trzecim już dodatku do kwietniowej Architektury-murator. Oprócz przekrojowych artykułów na temat nowoczesnych narzędzi projektowych, w numerze także praktyczny przegląd oprogramowania dla architektów.

Warsztat architekta. Programy i technologie  – bezpłatne e-wydanie już dostępne!

Niniejsza publikacja pokazuje, jak ogromne możliwości twórcze daje architektom nieustannie zmieniająca się technologia. Rozwój technologii cyfrowych w kontekście nowych metod projektowania architektonicznego i szans stwarzanych wszystkim profesjom związanym z projektowaniem technicznym omówiła Maria Helenowska-Peschke. Na zagadnieniach związanych z architekturą parametryczną skupił się Kacper Radziszewski, który ukazał możliwości modelowania trójwymiarowych skomplikowanych form z wykorzystaniem metod zapisu projektu w formie algorytmu określającego relacje pomiędzy parametrami obiektu. Autor ten podzielił się również swoimi rozważaniami na temat nowoczesnych metod fabrykacji, które dzięki zaprogramowaniu sekwencji ruchów narzędzi pozwalają na precyzyjne i zautomatyzowane wytwarzanie obiektów. Jak wygląda BIM w praktyce, czyli korzyści i ograniczenia wynikające z wykorzystania wielowymiarowego modelu BIM w odniesieniu do obecnej sytuacji rynkowej oraz działalności projektowej i budowlanej w Polsce opisał Jakub Kulig.

Michał Olchowa przybliżył technologię skanowania laserowego w trzech wymiarach coraz częściej stosowaną jako metodę dokumentowania rzeczywistości i narzędzie przydatne w procesie projektowania oraz inwentaryzacji architektonicznych. Natomiast zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych (dronów) podczas opracowywania realistycznego modelu środowiska otaczającego daną inwestycję opisał Artur Malczewski. Uwagę na coraz szerzej stosowaną technologię internetu rzeczy (Internet of Things) zwrócił Krzysztof Barański, pokazując możliwości wykorzystania koncepcji urządzeń mogących łączyć się ze sobą za pomocą sieci bezprzewodowych i przekazywać wzajemnie informacje m.in. w celu optymalizacji procesów budowlanych W świat wirtualnej rzeczywistości wprowadził czytelników Piotr Greiner, który zaprezentował Virtual Reality jako metodę komunikacji z odbiorcą koncepcji architektonicznej, dająca możliwość doświadczenia, jak dana osoba będzie się czuła w zaprojektowanej przestrzeni.

Bezpłatne e-wydanie dodatku do "Architektury-murator" dostępne pod tym linkiem: http://pliki.wydawnictwo.murator.pl/ksiazeczki/WA_ProgramyTechnologie2018/

Pobierz „Warsztat architekta. Fasady” Nowe rozwiązania elewacyjne, systemy ETICS, fasady zielone, a także przegląd drewnianych elewacji z Polski i ze świata. Pobierz najnowszy numer naszego specjalnego dodatku „Warsztat architekta. Fasady”.  
Warsztat architekta. Programy, technologie – sprawdź bezpłatne e-wydanie W jaki sposób korzystać z narzędzi dostępnych w nieustannie rozwijającym się technologicznie świecie i jak skutecznie implementować je w praktyce architektonicznej piszemy w czwartej już edycji publikacji „Warsztat architekta. Programy, technologie”. Oprócz przekrojowych artykułów w numerze nie zabrakło przeglądu najnowszego oprogramowania  wspierającego pracę architekta.
„Warsztat architekta” PREFABRYKACJA. Pobierz bezpłatne e-wydanie! W najnowszym numerze naszego specjalnego dodatku „Warsztat architekta”  m.in. najciekawsze polskie oraz zagraniczne realizacje, w których zastosowano technologię prefabrykacji oraz prezentacja eksperymentalnej jednostki NEST, powstałej na terenie kampusu instytutów badawczych w Dübendorfie wraz z przeglądem innowacyjnych materiałów, specjalnie stworzonych do budowy jednego z modułów.
„Warsztat architekta. Fasady” – już dostępny on-line Najciekawsze rozwiązania i systemy fasadowe dla architektów w nowej edycji bezpłatnego dodatku do „A-m”.
Apartamentowiec Skarbnica w Koneserze Na pierwszych dwóch kondygnacjach nowego budynku wycięte zostały szerokie na 14 m prześwity bramowe, aby wizualnie wydobyć zabytkową strażnicę zakładową umiejscowioną na dziedzińcu – o realizacji kolejnego z obiektów mieszkalnych na terenie dawnej wytwórni wódek Koneser na warszawskiej Pradze pisze jego współautor Grzegorz Stiasny.
Bastion Świętej Barbary na Jasnej Górze W kazamatach pochodzącego z XVII wieku bastionu Świętej Barbary architekci zaprojektowali zupełnie nową przestrzeń – kaplicę Golgoty Wschodu. Aby uzyskać odpowiednią strefę ekspozycyjną, zdecydowali się poszerzyć wnętrza o niezbadane dotąd podziemia obiektu – o realizacji nowej przestrzeni kontemplacyjnej, upamiętniającej Polaków, którzy zginęli za wschodnimi granicami naszego kraju po 17 września 1939 roku pisze Marek Skwara.