Warsztat architekta. Programy i technologie  – bezpłatne e-wydanie już dostępne!

i

Autor: Archiwum Architektury

Warsztat architekta. Programy, technologie – bezpłatne e-wydanie już dostępne!

2018-05-14 17:50

Wykorzystanie dronów, internet rzeczy oraz techniki związane z wirtualną rzeczywistością czy BIM to tylko niektóre zagadnienia wspomagające pracę architektów omówione w bezpłatnym, trzecim już dodatku do kwietniowej Architektury-murator. Oprócz przekrojowych artykułów na temat nowoczesnych narzędzi projektowych, w numerze także praktyczny przegląd oprogramowania dla architektów.

Niniejsza publikacja pokazuje, jak ogromne możliwości twórcze daje architektom nieustannie zmieniająca się technologia. Rozwój technologii cyfrowych w kontekście nowych metod projektowania architektonicznego i szans stwarzanych wszystkim profesjom związanym z projektowaniem technicznym omówiła Maria Helenowska-Peschke. Na zagadnieniach związanych z architekturą parametryczną skupił się Kacper Radziszewski, który ukazał możliwości modelowania trójwymiarowych skomplikowanych form z wykorzystaniem metod zapisu projektu w formie algorytmu określającego relacje pomiędzy parametrami obiektu. Autor ten podzielił się również swoimi rozważaniami na temat nowoczesnych metod fabrykacji, które dzięki zaprogramowaniu sekwencji ruchów narzędzi pozwalają na precyzyjne i zautomatyzowane wytwarzanie obiektów. Jak wygląda BIM w praktyce, czyli korzyści i ograniczenia wynikające z wykorzystania wielowymiarowego modelu BIM w odniesieniu do obecnej sytuacji rynkowej oraz działalności projektowej i budowlanej w Polsce opisał Jakub Kulig.

Michał Olchowa przybliżył technologię skanowania laserowego w trzech wymiarach coraz częściej stosowaną jako metodę dokumentowania rzeczywistości i narzędzie przydatne w procesie projektowania oraz inwentaryzacji architektonicznych. Natomiast zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych (dronów) podczas opracowywania realistycznego modelu środowiska otaczającego daną inwestycję opisał Artur Malczewski. Uwagę na coraz szerzej stosowaną technologię internetu rzeczy (Internet of Things) zwrócił Krzysztof Barański, pokazując możliwości wykorzystania koncepcji urządzeń mogących łączyć się ze sobą za pomocą sieci bezprzewodowych i przekazywać wzajemnie informacje m.in. w celu optymalizacji procesów budowlanych W świat wirtualnej rzeczywistości wprowadził czytelników Piotr Greiner, który zaprezentował Virtual Reality jako metodę komunikacji z odbiorcą koncepcji architektonicznej, dająca możliwość doświadczenia, jak dana osoba będzie się czuła w zaprojektowanej przestrzeni.

Bezpłatne e-wydanie dodatku do "Architektury-murator" dostępne pod tym linkiem: http://pliki.wydawnictwo.murator.pl/ksiazeczki/WA_ProgramyTechnologie2018/