Wieżowiec Aqua Tower

Falujące balkony powiększające przestrzeń mieszkań jednocześnie zacieniające wnętrza oraz dodatkowo zmniejszające siłę wiatru oddziaływującą na konstrukcję to jedne z ciekawszych zagadnień technicznych w chicagowskim wieżowcu Aqua Tower autorstwa biura Studio Gang Architects.

"Chodząc" po Berlinie
Aqua TowerChicago, Illinois, USA
AutorzyStudio Gang Architects
Współpraca autorskaLoewenberg Architects LLC
Architektura krajobrazuWolff Landscape Architecture
KonstrukcjaMagnusson Klemencic Associates
Generalny wykonawcaJames McHugh Construction Company
InwestorMagellan Development Group
Powierzchnia całkowita176516.0 m²
Projekt2007
Data realizacji (koniec)2010

Architektura poprzez technikę. Wieżowiec Aqua Tower w Chicago
(autorzy: Studio Gang Architects)
W dziale Technika prezentujemy najnowsze, znaczące realizacje architektoniczne powstałe dzięki wykorzystaniu współczesnych zdobyczy techniki i inżynierii.
W lipcu – 82-piętrwoy wieżowiec Aqua Tower w centrum Chicago, w którym oprócz mieszkań, znalazł się hotel i funkcje usługowe. Na dachu dwukondygnacyjnego podium zaplanowano tereny rekreacyjne. Charakterystycznym elementem bryły są falujące balkony, powiększające przestrzeń lokali, a jednocześnie zacieniające wnętrza. Dzięki zaprojektowaniu układu ścian stężających w sposób angażujący wszystkie słupy konstrukcji można było zrezygnować z kosztownego systemu tłumika masowego, który zapobiega drganiom wywołanym naporem wiatru.

Autor tekstu: Maciej Lewandowski, na podstawie materiałów od biur Studio Gang Architects


Charakterystycznym elementem bryły są falujące balkony, zlokalizowane tak, by roztaczały się z nich widoki w kierunku najważniejszych atrakcji krajobrazowych Chicago. Największy wysięg balkonów to 3,7 m, ich długości są skorelowane z rozstawem słupów obwodowych, a płytom stropowym dodatkowej sztywności nadają nadciągi i stężające belki krawędziowe. Ściany północna i południowa mają większą sztywność, dlatego zlokalizowano na nich dłuższe balkony.

Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu układu ścian stężających w sposób angażujący wszystkie słupy konstrukcji oraz zwiększeniu grubości ścian w dolnych partiach budynku z 762 mm do 914 mm można było zrezygnować z montażu kosztownego systemu tłumika masowego tłumiącego drgania wywołane naporem wiatru. Siła wiatru oddziaływująca na konstrukcję jest dodatkowo zmniejszona dzięki krzywoliniowemu i nieregularnemu kształtowi balkonów.

Budynek został zaprojektowany z myślą o certyfikacji LEED na poziomie podstawowym – samego uzyskania certyfikatu. W związku z zastosowaniem balkonów, które rozdzielają poszczególne kondygnacje, elewację budynku tworzą typowe elementy okienne zamiast ściany kurtynowej – powszechnie występującej na wysokościowcach, a znacznie droższej w budowie i eksploatacji od okien.

Aqua Tower
Chicago, Illinois, USA
Autor: Studio Gang Architects
Współpraca: Loewenberg Architects LLC
Konstrukcja: Magnusson Klemencic Associates
Główny wykonawca: James McHugh Construction Company
Architektura krajobrazu: Wolff Landscape Architecture
Konsultant ds. energooszczędności: Khatib and Associates
Inwestor: Magellan Development Group
Powierzchnia całkowita: 176 516 m2
Projekt: 2007
Realizacja: 2010
Koszt inwestycji: 350 000 000 USD