Masdar Headquarters

Pierwszy na świecie budynek o dodatnim bilansie energetycznym, czyli wytwarzającym więcej energii niż jej zużywającym, został zaprojektowany przy wykorzystaniu oprogramowania Autodesk, zgodnie z koncepcją BIM

Masdar Headquarters
Masdar Headquarters nocą. © Adrian Smith + Gordon Gill Architecture

Dzięki temu obiekt przewyższy wymagania certyfikatu projektowania zrównoważonego LEED Platinum™. Ten przełomowy budynek, zlokalizowany w pobliżu Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stanowi część o wiele większego projektu Masdar City — inwestycji o zerowym poziomie odpadów i emisji dwutlenku węgla, która będzie pokazem zaawansowanych technologii energetycznych i gospodarki odpadami. Ukończone Masdar City zapewni Abu Zabi pozycję światowego lidera w dziedzinie badań i rozwoju technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Nad projektem pracuje zespół składający się z projektantów Adrian Smith + Gordon Gill Architecture (AS+GG), konstruktorów z Thornton Tomasetti oraz inżynierów z zakresu konstrukcji mechanicznych, instalacji elektrycznych i instalacji wodno-kanalizacyjnych (MEP) z Environmental Systems Design (ESD). Do realizacji projektu wykorzystano różne rozwiązania Autodesk dedykowane BIM, w tym: Autodesk® Revit® Architecture, Autodesk® Revit® Structure i Autodesk® Revit® MEP oraz aplikacje uzupełniające Autodesk® Ecotect® Analysis i Autodesk® Navisworks® Manage. BIM został wykorzystany głównie do tworzenia dokumentacji, koordynacji projektu oraz eliminowania jego rozbieżności.

Modelowanie informacji o budynku (BIM) umożliwiło architektom także dużo szybszą racjonalizację skomplikowanej geometrii budynku, niż było to możliwe poprzednio przy użyciu tradycyjnego podejścia 2D. Często wiązało się to z nanoszeniem coraz to nowych poprawek przez różnych członków zespołu, zanim mógł powstać projekt nadający się do realizacji. „W ramach BIM dzieje się to samo, ale w dużej mierze jednocześnie” — powiedział Gordon Gill, AIA, partner projektowy w pracowni AS+GG. „Rozwiązania Autodesk dedykowane BIM dostarczają cennych informacji i znacząco usprawniają proces decyzyjny. Teraz możemy przeprowadzić rozmowę konferencyjną, przedstawić model i niemal natychmiast podejmować decyzje dotyczące aspektów ekologicznych oraz kosztów w projekcie”.

Czytaj też: Programy dla architektów. Przegląd najnowszych programów i aplikacji architektonicznych 2020 |

BIM oraz oprogramowanie Autodesk® Revit® pomogły udoskonalić koordynację i współpracę pomiędzy członkami zespołu. „Z punktu widzenia koordynacji, narzędzia Autodesk zapewniają ogromne korzyści pod względem efektywności projektowania” — powiedział Gill.

Parametryczny charakter rozwiązań Autodesk dedykowanych BIM pomógł zespołowi śledzić w czasie rzeczywistym wpływ zmian dokonywanych w projekcie na jego koszty. „Dzięki temu przygotowaliśmy bardziej trafne modele kosztowe i budżetowe” — powiedział Robert Forest, AIA, OAA, RIBA, LEED AP, partner zarządzający w AS+GG. Koncepcja BIM umożliwiła także zespołowi sprawdzanie takich pozycji, jak poziomy recyklingu oraz szarej energii, wyznaczanie celów emisji dwutlenku węgla dla poszczególnych elementów projektu, porównywanie opcji oraz weryfikację decyzji.

Zrównoważony rozwój to podstawowa zasada w AS+GG. „BIM umożliwił nam ocenę różnych ekologicznych aspektów projektu w szerszym zakresie, niż byłoby to możliwe przy innym podejściu” — powiedział Forest. „Zrównoważony rozwój polega na efektywności, współpracy i integracji procesów. BIM pomógł nam to wszystko osiągnąć”.

Budowa Masdar Headquarters już się rozpoczęła. Gotowy budynek będzie zintegrowany z Masdar City i będzie stanowić dodatni czynnik energetyczny ze względu na około 103-procentowy bilans energii. W ośmiokondygnacyjnym budynku Masdar Headquarters o powierzchni 89 558 m2 mieścić się będą lokale biurowe i handlowe, ocienione ogrody publiczne, sala modlitw oraz bezpośrednie przejścia do systemów komunikacji miejskiej. Obiekt będzie zużywać o 70 procent mniej wody niż porównywalne budynki. Wśród licznych proekologicznych elementów konstrukcyjnych, znajdzie się 7 akrowe zadaszenie, które zapewni cień, a jednocześnie będzie stanowić armaturę jednego z największych na świecie zestawów paneli słonecznych.

Charakterystycznym elementem architektonicznym budynku jest zestaw 11 stożków wspierających potężną kratownicę dachu. Umożliwią one także naturalną wentylację i chłodzenie, kierując ciepłe powietrze na poziom dachu, gdzie rozwieje je wiatr. Stożki umożliwią także oświetlanie budynku światłem naturalnym oraz stworzą atrakcyjne, wewnętrzne dziedzińce przypominające oazy.

Informacje o BIM
BIM to zintegrowany proces do badania kluczowych właściwości fizycznych oraz funkcjonalności budynku w postaci cyfrowej - zanim zostanie on zbudowany, umożliwiając tym samym dostarczanie projektów szybciej, oszczędniej i przy minimalnym wpływie na środowisko. Skoordynowane i dokładne informacje są używane w całym procesie, co pozwala na konstruowanie nowatorskich budowli, dokładną wizualizację ich wyglądu, symulowanie ich wyglądu i zachowania się w realnym świecie, oszacowanie kosztów oraz stworzenie dokładniejszej dokumentacji.

Informacje o Autodesk
Autodesk, Inc. jest jednym z liderów na rynku oprogramowania do projektowania 3D, konstruowania i rozrywki. Klienci z branży przemysłowej, architektonicznej, budowlanej, konstrukcyjnej oraz sektorów mediów i rozrywki – w tym ostatnich 15 laureatów Oskara za najlepsze efekty wizualne – używają programów Autodesk do projektowania, wizualizacji i symulacji swoich pomysłów. Od wprowadzenia na rynek programu AutoCAD w 1982 roku firma Autodesk nieustannie rozwija swoją ofertę nowoczesnego oprogramowania na rynki całego świata. Dodatkowe informacje o firmie Autodesk można uzyskać z witryny www.autodesk.com, www.autodesk.pl