Architektura MuratorTechnikaWarsztatMetropol Parasol – drewniany pawilon w Sewilli. Zobacz film!!

Metropol Parasol – drewniany pawilon w Sewilli. Zobacz film!!

Metropol Parasol autorstwa pracowni J. MAYER H. Architects to budowla powstała w ramach projektu rekompozycji sewilskiego Plaza de la Encarnación. Wysoka na 28 metrów drewniana konstrukcja tworzy ażurowe zadaszenie o rozmiarach 75 x 150 metrów nad wyniesioną posadzką placu

Metropol Parasol
Metropol Parasol – drewniany pawilon Sewilla, Hiszpania
AutorzyJ. MAYER H. Architects
KonstrukcjaArup, Berlin Konstrukcja drewniana:Finnforest, Aichach
Generalny wykonawcaWykonawca: Sacyr S.A.U., Madryt
Inwestormiasto Sewilla
Powierzchnia użytkowa5000.0 m²
Powierzchnia całkowita18000.0 m²
Data realizacji (początek)2005
Data realizacji (koniec)2011
Koszt inwestycji90 000 000 EUR

W obrębie zadaszenia zlokalizowano taras widokowy i restaurację, a pod powierzchnią placu umieszczono funkcje usługowe oraz muzeum archeologiczne z ekspozycją ruin zabudowy z czasów rzymskich. Natomiast na powierzchni placu przywrócono targ, który funkcjonował w tym miejscu od połowy XIX wieku aż do lat 70. XX wieku, kiedy to został zastąpiony przez parking.

Wypracowana na etapie konkursu koncepcja zadaszenia zakładała klasyczny podział pomiędzy okładziną elewacyjną a ukrytą pod nią konstrukcją. W poszukiwaniu rozwiązań integrujących obie te części rozważano między innymi zastosowanie dwukrzywiznowych, dwuściennych i perforowanych membran stalowych, opierając się na modelach obrazujących budowę piany. Ostatecznie zaproponowano układ pionowych, cienkich, drewnianych tarcz, których pokrój odpowiada założonym przez architektów kształtom „parasoli”. Rozważano dwie możliwości układu tarcz na rzucie. Pierwsza – radialna, z tarczami zorientowanymi zgodnie z układem sił w zadaszeniu, była optymalna pod względem statycznym, dlatego jej zaletą była oszczędność materiału. Jednak problem stanowiła zmienna geometria połączeń między elementami drewnianymi i związane z nią utrudnienia wykonawcze. Dlatego zdecydowano się na drugie rozwiązanie – układ ortogonalny, z tarczami zorientowanymi równolegle do okalających plac ulic i pierzei. Pozwoliło to ujednolicić budowę węzłów i lepiej nawiązać do kontekstu urbanistycznego.

Biorąc pod uwagę liczne połączenia występujące w konstrukcji oczywistym rozwiązaniem wydawało się wykonanie jej ze spawanych elementów stalowych. Jednak wysokie tarcze stalowe musiałyby być bardzo grube ze względu na możliwość ich wichrowania. Zdecydowano się na zastosowanie drewna. Ze względów statycznych elementy drewniane są grubsze od stalowych, lecz mimo to dużo od nich lżejsze. Długości elementów określono w granicach 1,5-16,5 m, a szerokość – w granicach 68-311 mm. Ich wysokość dochodzi natomiast do 3 metrów, przy czym największy element znajduje się w trzonie i ma wymiary 16,5 x 3,5 x 0,14 m. Użyto około 3400 elementów o łącznej objętości 3500 m3. Wybrany materiał to panele Kerto-Q sklejane z fornirów o grubości 3 mm w naprzemiennym układzie słojów.

Na potrzeby projektu opracowano specjalny węzeł stalowy pozwalający łączyć stykające się ze sobą pod kątem prostym tarcze. Węzeł składa się z prętów wklejonych w łączone ze sobą elementy drewniane oraz zawiasu ze sworzniem. Jest lekki, jego budowa umożliwia przemieszczenia elementów konstrukcji między sobą i kompensację tolerancji wymiarowych, odpowiada też zmiennej geometrii punktów węzłowych (2700 różnych węzłów poddanych różnym naprężeniom).

Metropol Parasol – drewniany pawilon
Sewilla, Hiszpania
Autorzy: J. MAYER H. Architects
Konstrukcja: Arup, Berlin
Konstrukcja drewniana:Finnforest, Aichach
Inwestor: miasto Sewilla
Wykonawca: Sacyr S.A.U., Madryt
Powierzchnia terenu: 18 000 m2
Powierzchnia budynku: 5000 m2
Projekt: 2004-2005
Realizacja: 2005-2011
Koszt inwestycji: 90 000 000 EUR

Czytaj więcej „Architektura-murator” 07/2011

Film Metropol Parasol Jurgena Mayera H. w Sewilli autorstwa Katarzyny Baron i Tomka Barona jest kolejnym dokumentem poświęconym współczesnej architekturze zespołu filmowego Para films&pictures www.para-image.net.

Metropol Parasol Na historyczny plan projektanci z J. MAYER H. Architects nałożyli geometryczny raster nawiązujący do układu ogrodów hiszpańskich. Nowa ikona Sewilli zgłębia potencjał Plaza de la Encarnacion stając się ośrodkiem miejskim na miarę XXI wieku.