Architektura MuratorTechnikaWarsztatMuzeum Historii w Ningbo

Muzeum Historii w Ningbo

Elewacje z odzyskiwanych materiałów takich jak cegła, kamień czy dachówka oraz żelbetowa konstrukcja szkieletowa wykonana na bambusowych szalunkach to jedne z ciekawszych zagadnień technicznych w nowym budynku muzeum autorstwa chińskiego biura Amateur Architecture Studio.

Muzeum Historii w Ningbo
Fot.: fot. Qian Lu / Amateur Architect Studio
Muzeum HistoryczneNingbo, Chiny
AutorzyWang Shu & Lu Wenyu Amateur Architecture Studio
KonstrukcjaShentu Tuanbing, Chen Yongbing
Powierzchnia całkowita30000.0 m²
Projekt2003-2005
Data realizacji (koniec)2008

Architektura poprzez technikę. Muzeum historyczne w Ningbo
(autor: Wang Shu & Lu Wenyu Amateur Architecture Studio)
W dziale Technika prezentujemy najnowsze, znaczące realizacje architektoniczne powstałe dzięki wykorzystaniu współczesnych zdobyczy techniki i inżynierii. W styczniu – muzeum historyczne w Ningbo w Chinach, dawnym portowym mieście przekształconym podczas ostatniej dekady we współczesną metropolię o szerokich ulicach i wielkomiejskiej, rozproszonej zabudowie. Na elewacjach obiektu zastosowano ponad 20 różnych rodzajów materiałów – m.in. cegłę, dachówkę i kamień pochodzące z rozebranych wiejskich domów stojących w tej okolicy. Połączono w ten sposób tradycyjną technikę budowania lokalnej, ubogiej ludności z nowoczesną technologią.
Autor tekstu: Maciej Lewandowski, na podstawie materiałów od biura Amateur Architecture Studio


Bryła budynku w przyziemiu jest zwarta, przepruta jedynie otworami wejściowymi. Po przejściu niskim, trzydziestometrowej długości tunelem, zwiedzający wchodzą do rozświetlonego atrium, w którym zaczynają się główne trasy komunikacyjne klatek schodowych i przejść. Na górnych kondygnacjach bryła została rozczłonkowana, a pomiędzy utworzonymi częściami powstały kameralne wnętrza przypominające doliny. Tworzą one taras na dachu stanowiący „szczyt góry”, dostępny poprzez szerokie zewnętrzne schody z holu bocznego, dostępnego niezależnym wejściem.

Żelbetową konstrukcję szkieletową wykonywano w szalunkach bambusowych, a na elewacjach zastosowano ponad dwadzieścia różnych rodzajów materiałów budowlanych. Ponieważ zewnętrzne ściany muzeum mają po 24 metrów wysokości, konstrukcję elewacji stanowi żelbetowa kratownica zawieszona na konstrukcji budynku. Jej pola wypełniano materiałem odzyskanym (najstarsza ze znalezionych cegieł ma 1500 lat i pochodzi z czasów dynastii Tang).

Muzeum Historyczne
Ningbo, Chiny
Autor: Wang Shu & Lu Wenyu Amateur Architecture Studio
Konstrukcja: Shentu Tuanbing, Chen Yongbing
Powierzchnia całkowita: 30 000 m2
Projekt: 2003-2005
Realizacja: 2008
Nie podano kosztów inwestycji