Architektura MuratorTechnikaWarsztatO realizacji Ogrodów Ulricha w Warszawie

O realizacji Ogrodów Ulricha w Warszawie

Intencją projektową było zachowanie czystości architektonicznej klasycznej formy szklarni, dlatego większość infrastruktury technicznej zlokalizowano w części podziemnej. O realizacji Ogrodów Urlicha w Warszawie autorstwa  WXCA pisze Monika Lemańska.

O realizacji Ogrodów Ulricha w Warszawie
Ogrody Ulricha w Warszawie, proj. WXCA; fot. Monika Lemańska, WXCA

Początki historii Zakładów Ogrodniczych C. Ulrich sięgają XIX wieku. W 1805 roku Jan Bogumił Ulrich założył pierwszy w Warszawie ogród handlowy, ówcześnie zlokalizowany na ul. Ceglanej (dziś ul. Pereca na Woli). Kiedy firmę przejął jego syn Jan Christian Ulrich, wprowadził do niej wiele innowacji. W 1876 roku zakład przeniesiono do podwarszawskiej wsi Górce (obecnie ul. Górczewska).

Rodzina ogrodników-wizjonerów zbudowała żelazne szklarnie, w których hodowała rzadkie, egzotyczne warzywa, owoce czy też kwiaty, jeszcze przed wynalezieniem żarówki elektrycznej, w czasach, kiedy po Warszawie jeździły tramwaje konne. Jan Christian założył także ogród pokazowy (zachowana do dzisiaj zabytkowa część parku).

Ogrody Ulricha to wyjątkowa opowieść o innowacyjności, przedsiębiorczości i edukacji. Pomysłodawcą oraz inwestorem ich adaptacji jest firma Ingka Centres Polska, która postanowiła odświeżyć pamięć o historii Ulrichów i stworzyć miejsce spotkań dla mieszkańców Warszawy. Kompleks składa się z dwóch szklarni połączonych częścią podziemną, dwóch parków, placu, willi i drewnianego budynku gospodarczego.

Inwestycja została podzielona między dwie pracownie architektoniczne – WXCA z Warszawy zaprojektowało adaptację szklarni i terenów zewnętrznych, a LAB 3 z Poznania – willę i drewnianą chatę.

Projektując, zdecydowaliśmy się na podwyższenie historycznych naw szklarni i połączenie ich w dwie jednoprzestrzenne kubatury, co umożliwiło adaptację do nowej funkcji – miejsca spotkań. Szklarnia A została przeznaczona pod salę zabaw dla dzieci, szklarnia B – food hall.

Wewnętrzna stalowa konstrukcja stanowi szkielet, na którym oparliśmy zadaszenie o geometrii odzwierciedlającej oryginalną formę. Pierwotne nawy przykryliśmy nowym szkleniem, a dotychczasowe pasaże pomiędzy nimi wróciły w widoku „piątej elewacji” pod postacią zielonego dachu. Część podziemną zaadaptowaliśmy na potrzeby łazienek i zaplecza budynku, zaś oryginalne piwnice rozbudowaliśmy o pomieszczenia i kanały techniczne.

Tagi:
WXCA z nagrodą w międzynarodowym konkursie na zespół kulturalny w Incheon w Korei Południowej Projekt warszawskiej pracowni WXCA zajął III miejsce w międzynarodowym konkursie architektoniczno-urbanistycznym na zespół kulturalny w mieście Incheon w Korei Południowej. Polscy architekci zaproponowali budynek w formie zatopionego w zieleni mostu.
Ogrody Ulricha: nowa wielofunkcyjna przestrzeń na warszawskiej Woli Otwarto Ogrody Ulricha według projektu pracowni WXCA. „Zależało nam, by przywrócić pamięć o pierwotnej funkcji tego miejsca. We wnętrzach zaprojektowaliśmy zespół oranżerii z odpowiednią temperaturą i wilgotnością, w których – tak jak kiedyś – będą rosły egzotyczne rośliny” – mówi Marta Sękulska-Wrońska, współprowadząca biuro.
Dom dla nastoletnich matek od WXCA coraz bliżej realizacji Na warszawskim Ursynowie powstać ma dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek według projektu WXCA. Inicjatorzy przedsięwzięcia dysponują już pozwoleniem na budowę, wciąż zbierają jednak fundusze na realizację.
Srebrny medal Międzynarodowego Biura Wystaw dla polskiego pawilonu na Expo 2020 Dubai Expo 2020 Dubai dobiegło końca. Na zakończenie imprezy Międzynarodowe Biuro Wystaw  tradycyjnie przyznało medale dla najlepszych pawilonów narodowych. Polska zdobyła srebrny medal za aranżację wystawy w kategorii obiektów średniej wielkości.
Budowa Muzeum Historii Polski Głównym wyzwaniem projektu był materiał elewacyjny. Do wykończenia budynku wykorzystano m.in. płyty z reliefami, które wykonano z użyciem wieloosiowego frezowania, cięcia CNC i obróbki waterjet. O realizacji Muzeum Historii Polski w Warszawie piszą Katarzyna Billik, Krzysztof Budzisz i Paweł Grodzicki.
Pałac Radziwiłłów w Wilnie według WXCA Architekci z pracowni WXCA proponują rozbudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie o nową, bardzo oszczędną w wyrazie bryłę i wykreowanie atrakcyjnej zielonej przestrzeni, która stanowiłaby miejsce spontanicznych spotkań mieszkańców miasta ze sztuką.