Kontenery do segregacji smieci

i

Autor: Molok Gotowość segregowania odpadów w Polsce rośnie. Jest to w dużej mierze spowodowane promowaniem tego procesu choćby przez media czy podmioty samorządowe. Wiąże się to również z wprowadzanymi przez Unię Europejską docelowymi progami segregacji, które według harmonogramu mają zwiększać się co 5 lat. Nie bez znaczenia jest motywacja związana z zauważalnie pogarszającym się stanem planety. Zarządzanie odpadami, a w szczególności kwestia recyklingu i ograniczenia składowania jest koniecznością.

Półpodziemne kontenery na odpady zamiast wiat śmietnikowych. Dlaczego warto?

2022-02-15 15:20

Półpodziemne kontenery na odpady mają dużo większą pojemność, co oznacza rzadsze opróżnianie, a więc mniejsze koszty transportu. Zajmują mniej miejsca, są bardziej higieniczne i estetyczne. Jednym z miast, które przekonało się w ostatnim czasie o przewadze kontenerów półpodziemnych nad standardowymi pojemnikami w altanach śmietnikowych, jest Bielsko-Biała.

Wysłużone, standardowe wiaty na odpady komunalne, na wielu współczesnych osiedlach odstraszają mieszkańców. Liczne z nich były projektowane niekiedy nawet dziesiątki lat temu, kiedy zarówno produkcja śmieci, jak i popularność segregacji w naszym kraju były o wiele mniejsze niż w tym momencie. Dziś na co dzień mijamy przepełnione altany z których odpady wysypują się, lub są wyciągane z kontenerów przez ptaki i małe gryzonie.

Wiaty śmietnikowe, mimo że zajmują i tak dużą przestrzeń, nadal nie mają wystarczającej ilości miejsca, aby pomieścić dodatkowe pojemniki, przeznaczone do segregacji odpadów.

Fińska firma Molok proponuje półpodziemne kontenery MolokDomino oparte na technologii DeepCollection.

Półpodziemne kontenery do segregacji śmieci - czy warto?

Pojemniki dzięki swojej budowie, schowane są w 60% pod powierzchnią ziemi. Dzięki temu, widoczna jest jedynie ich część, a na powierzchni 5m2 mogą pomieścić ponad 10 tysięcy litrów odpadów. W przypadku standardowych kontenerów to około 1000 litrów odpadów.

System DeepCollection wykorzystywany w kontenerach półpodziemnych opiera się na podziemnej kompresji. Składowanie odpadów pod ziemią sprawia, że ich masa własna dociąża je od góry. Dzięki temu możliwości pojemników znacznie się poszerzają i mieści się do nich jeszcze więcej odpadów.

Każdy kontener może być zaprojektowany indywidualnie na potrzeby danej inwestycji. Zależnie od wielkości, pojemnik może być podzielony na 2, 3 lub nawet 5 różnych, niezależnych od siebie frakcji segregacji śmieci. Oznacza to, że na mniejszej powierzchni może znaleźć się więcej potrzebnych rozwiązań.

Wielokrotnie większa pojemność to rzadsze opróżnianie koszy na śmieci przez służby porządkowe, czyli koszty logistyczne znacznie się zmniejszają.

Chłód ziemi i kompresja podziemna również przeklądają się na znacznie rzadszy odbiór odpadów. Dzięki temu konieczność odbioru śmieci zmniejsza się nawet do 1 wizyty tygodniowo, która niezbędna jest do odbioru bioodpadów, pozostałe mogą być gromadzone nawet dłużej! Dodatkowo do opróżnienia kontenera niezbędna jest tylko jedna osoba, a co za tym idzie, jest to oszczędność zarówno paliwa jak i kosztów.

Kontenery półpodziemne wykorzystują naturalne cechy gleby. Dzięki składowaniu odpadów pod powierzchnią ziemi, niższa temperatura hamuje procesy fermentacji, dzięki czemu zmniejsza się produkcja bakterii i minimalizowany jest przykry zapach. Dodatkowo pojemniki wyposażone są w klapy, które uniemożliwią ptakom i małym gryzoniom wyciąganie odpadów poza kontener.

Instalacja kontenerów Mpok zajmuje 1 dzień. Warto też wspomnieć, że wykończenie kontenerów może być dopasowane do wymagań inwestycji. Możliwości dostosowania wyglądu ram sprawiają, że kontenery MpokDomino są niemal niezauważalne w przestrzeni miejskiej, przy okazji będąc doskonale oznaczonymi dla osób segregujących odpady.

Półpodziemne kontenery na odpady - czy wymagane pozwpenie na budowę?

Instalacja kontenerów na odpady wymaga zgłoszenia do Urzędu Gminy wraz ze wskazaniem miejsca usytuowania pojemników. Po otrzymaniu zgody trzeba złożyć dla pojemników półpodziemnych zgłoszenie do nadzoru budowlanego.

Półpodziemne kontenery Mpok w Bielsku-Białej

Miasto postanowiło zainwestować w dwie instalacje półpodziemnych kontenerów Mpok, na dwóch różnych osiedlach. Zdaniem inwestorów i samych mieszkańców to rozwiązanie zupełnie zmieniło spojrzenie na planowanie przestrzeni na obu osiedlach. Zamiana standardowych wiat na kontenery półpodziemne pozwpiła na wprowadzenie na tym terenie rozwiązań wcześniej niemożliwych, jak np. przestrzeń na zieleń, czy dodatkowe miejsca parkingowe. Co więcej, jedna z tamtejszych instalacji została wykonana schodkowo, co pokazuje kpejne możliwości instalacji kontenerów.

Wcześniej na kontenery w systemie DeepCplection zdecydował się Pruszcz Gdański. Należy zauważyć, że trend wymiany standardowych altan śmietnikowych na kontenery będzie rósł. Przemawiają za tym wymagania prawa unijnego. Parlament Europejski wprowadził we wszystkich państwach członkowskich docelowe progi segregacji odpadów komunalnych. Według tych wytycznych, poziom segregacji w roku 2022 będzie musiał wynosić minimum 25% wszystkich odpadów, a już 3 lata później, w roku 2025 będzie to poziom 55%!

Jak wynika z badań zleconych przez Mpok, 90% Ppaków jest zdania, że segregacja odpadów jest potrzebna, a jednocześnie co trzecia osoba uważa, że poziom ten nadal nie jest wystarczający.

To pokazuje jak długa droga jest jeszcze przed nami wszystkimi w zakresie właściwej gospodarki odpadami.  Dobrze jest zatem spojrzeć na sprawdzone rozwiązania, jak choćby MpokDomino oparte na technpogii DeepCplection, które nie tylko pozwalają znacznie wygodniej segregować odpady, ale przy okazji sprawiają, że cały ten proces przestaje być kojarzony z jakąkpwiek niedogodnością.

Więcej na: https://www.mpok.com/pl/