Sliding House

Ikoniczna forma tego wiejskiego domu autorstwa brytyjskiego biura de Rijke Marsh Morgan Architects - skrywa zaskakujący mechanizm, który pozwala jego mieszkańcom na zmianę geometrii budynku w zależności od potrzeb i warunków pogodowych.

Sliding House
Sliding HouseSuffolk, Wielka Brytania
Autorzyde Rijke Marsh Morgan Architects, Londyn, Wielka Brytania
KonstrukcjaMichael Hadi Associates & Rutger Snoek, Londyn, Wielka Brytania
Inwestorprywatny
Powierzchnia całkowita200.0 m²
Projekt2006
Data realizacji (koniec)2009

Architektura poprzez technikę. Dom jednorodzinny z ruchomą fasadą
(autorzy: de Rijke Marsh Morgan - dRMM)
W dziale Technika prezentujemy najnowsze, znaczące realizacje architektoniczne powstałe dzięki wykorzystaniu współczesnych zdobyczy techniki i inżynierii. We wrześniu ("A-m" 9/2009) – dom jednorodzinny z ruchomą fasadą autorstwa angielskiego biura de Rijke Marsh Morgan (dRMM), której zasilany energią słoneczną mechanizm pozwala mieszkańcom na zmianę geometrii budynku w zależności od potrzeb i warunków pogodowych, odsłaniając lub zasłaniając poszczególne jego części (fot. Alex de Rijke).


Budynek tworzą trzy zasadnicze segmenty: dom (dł. 16 m), garaż (5 m) i aneks dla gości (7 m). Ruchoma fasada przesuwana jest po specjalnych szynach, odsłaniająca lub osłaniająca poszczególne części domu. Trzy segmenty mogą zostać opasane jednym wspólnym opakowaniem – przesuwnym zadaszeniem o długości 16 m i wadze 20 t, na konstrukcji stalowo-drewnianej, z dodatkowym ociepleniem i okładziną z modrzewia, poruszaną za pomocą silników elektrycznych na szynach ukrytych w żelbetowym ruszcie opartym na palach zapuszczonych w grunt. Maksymalna prędkość zadaszenia to 2,68 m/s, a maksymalny czas przesuwu wynosi 6 minut. W okresie chłodnym przesuwne zadaszenie zatrzymuje ciepło wewnątrz, wspomagane pompą ciepła (zasilaną przez turbinę wiatrową) uzupełniającą ewentualne niedobory energii. Tę zasadę można również odwrócić, wykorzystując zadaszenie do zacieniania, a pompę ciepła – do schładzania.


Współczesna architektura brytyjska: biblioteka w Birmingham W 2013 roku w Birmingham otwarta została największa publiczna biblioteka w Wielkiej Brytanii. W miejskiej przestrzeni pojawiła się potężna bryła obiektu o elewacjach pokrytych wzorem ze splecionych pierścieni. Jak współczesna architektura wpisała się w otoczenie?
Kwiat przyszłości. Wiatrak w Cheshire 14-metrowa stalowa konstrukcja wiatraku powstała w ramach konkursu na rewitalizację terenów poprzemysłowych w Cheshire w Anglii według projektu Tonkina Liu - GALERIA ZDJĘĆ!