Architektura MuratorTechnikaWarsztatWielofunkcyjna hala w Zagrzebiu

Wielofunkcyjna hala w Zagrzebiu

Arena Zagreb chorwackiego biura UPI-2M to wielofunkcyjna hala widowiskowo-sportowa nagrodzona w kategorii Konstrukcja na Światowym Festiwalu Architektury w Barcelonie w 2009 roku. Żelbetową, monolityczną konstrukcję widowni i kondygnacji użytkowych otoczono szkieletem 86 prefabrykowanych, sprężonych pylonów o łukowatym kształcie, których wysokość wynosi od 26,5 do 38,8 m przejmujących obciążenia trybun i stalowego zadaszenia

Wielofunkcyjna hala w Zagrzebiu
Wielofunkcyjna hala – Arena ZagrebZagrzeb, Chorwacja
AutorzyUPI-2M
Współpraca autorskaUrbane Tehnike ltd
KonstrukcjaUPI-2M
InwestorLanište d.o.o.
Powierzchnia całkowita90340.0 m²
Projekt2007
Data realizacji (koniec)2008

Arena Zagreb służy różnym dyscyplinom sportowym jak również wydarzeniom takim jak koncerty, wystawy, targi. Powstała w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w ciągu 18 miesięcy (projekt i realizacja), w tym montaż stalowego zadaszenia trwał 5 miesięcy.

Pylony stanowiące oparcie dla konstrukcji dachu wykonano na placu budowy – takie rozwiązanie wybrano ze względu na ich niekorzystny schemat statyczny (wspornik pionowy o wysokości 15 m obciążony na swobodnym końcu siłą 2000 kN), krzywoliniowy przekrój podłużny i owalny przekrój poprzeczny, oraz dużą wysokość (do 39 m) i ciężar (do 220 t).

Konstrukcja zadaszenia składa się z 21 głównych wiązarów w rozstawie około 5 m i rozpiętości dochodzącej do ok. 104 m. Ich pas dolny stanowią poligonalne łuki z profili HEB 450 podwieszone poprzez układ wieszaków do pasa górnego zakotwionego w topach pylonów. Końce łuków oparto na żelbetowej konstrukcji trybun. Pas górny jest ocynkowaną liną o średnicy 66 mm, utworzoną ze splotu galwanizowanych drutów dodatkowo oplecionych dwoma warstwami drutu i pokrytą warstwą przeciwkorozyjną z proszku cynkowego. Wieszaki są prętami pełnymi o średnicy 34 mm wykonanymi ze stali. Sztywność poziomą konstrukcji dachu zapewnia układ stężeń stalowych wykonanych z profili prostokątnych o przekrojach 160 x 160 x 8 mm i 200 x 200 x 8 mm.

Wielofunkcyjna hala – Arena Zagreb
Zagrzeb, Chorwacja
Autor: UPI-2M
Współpraca: Urbane Tehnike ltd
Konstrukcja: UPI-2M
Inwestor: Lanište d.o.o.
Akustyka: University of Zagreb, Faculty of Electrical and Computer Engineering
Powierzchnia całkowita: 90 340 m2
Projekt: 2007
Realizacja: 2008
Koszt inwestycji: 87 000 000 EUR

Zdjęcia: Vanja Solin, Davor Konjikusic

Czytaj więcej>> „A-m” 12/10