Architektura MuratorTechnikaWieżowce Vertical Forest w Mediolanie

Wieżowce Vertical Forest w Mediolanie

Zespół dwóch punktowców mieszkalnych powstał w centrum Mediolanu, jednego z najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Projekt odpowiada na postulat dogęszczenia śródmieścia i zwiększania bioróżnorodności oraz ma być inspiracją dla rozwiązań obniżających emisję dwutlenku węgla. Charakterystycznym elementem obiektów są rozległe balkony o wysięgu dochodzącym do 3,35 m, na których posadzono łącznie ponad 16,5 tys. roślin, w tym 730 drzew o wysokości od 3 do 6 metrów.

Wieżowce Vertical Forest w Mediolanie
Wieżowce Vertical Forest (projekt: Boeri Studio) są częścią projektu rewitalizacji historycznej części Mediolanu. W oddali ukończony w 2013 roku wieżowiec Solaria autorstwa pracowani Arquitectonica oraz Caputo Partnership; fot. Paolo Rosselli, dzięki uprzejmości Boeri Studio
Wieżowce Vertical ForestMediolan, Włochy
AutorzyBoeri Studio
Zielona fasada:Emanuela Borio, Laura Gatti
Architektura wnętrzCoima Image s.r.l.; Antonio Citterio & Partners
Architektura krajobrazuLand s.r.l.
Infrastruktura:Alpina s.p.a.
KonstrukcjaArup Italia s.r.l.
Generalny wykonawcaZH General Construction Company S.p.A. (2008-2012); COLOMBO COSTRUZIONI S.p.A. (2013-2014)
InwestorHines Italia
Powierzchnia całkowita40000.0 m²
Projekt (data)2006-2008
Data realizacji (początek)2008
Data realizacji (koniec)2014

Bosco Verticale to zespół dwóch punktowców mieszkalnych o wysokości 112 i 80 m zlokalizowany w Mediolanie, jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Projekt odpowiada na postulat dogęszczenia centrum i zwiększania bioróżnorodności oraz ma być inspiracją dla rozwiązań obniżających emisję dwutlenku węgla.

Roślinność nie tylko osłania przed wiatrem i bezpośrednim nasłonecznieniem oraz stanowi barierę akustyczną, ale też reguluje wilgotność, oczyszcza powietrze z pyłów i jest schronieniem dla ptaków i owadów. Budynki mieszczą 113 lokali o zróżnicowanej wielkości, a ich charakterystycznym elementem są rozległe balkony o wysięgu dochodzącym do 3,35 m, na których posadzono różnorodną zieleń.

Wieżowce Vertical Forest w Mediolanie
Budynki wykonano w żelbetowej konstrukcji ramowej, sprężanej; fot. Peri

Konstrukcja

Do 27 piętra w żelbetowych donicach, których konstrukcję zintegrowano z konstrukcją balkonów, posadzono łącznie 730 drzew o wysokości od 3 do 6 m, 5000 krzewów oraz 11 000 innych roślin wieloletnich, które w naturalnych warunkach pokryłyby hektar powierzchni zielonej. Donice wyposażono w stalowe cięgna, do których można mocować rosnące drzewa. Substrat wegetacyjny roślin oddzielono od powierzchni żelbetu za pomocą geowłóknin i folii, w obrębie których gromadzi się powietrze. Bryłę korzeniową każdego drzewa zamknięto w stalowej klatce mocowanej do żelbetowej konstrukcji donic, co zapobiegać ma ich przewracaniu się pod wpływem porywistych wiatrów.

Rośliny podlewane są wodą deszczową zbieraną i rozprowadzaną przez system zasilany energią elektryczną pochodzącą z paneli fotowoltaicznych zamontowanych na budynku. Dobór poszczególnych gatunków poprzedzono dwuletnimi obserwacjami lokalnego klimatu i analizami miejskich warunków wegetacji (najistotniejsze to odporność na niskie temperatury, przeciągi i siłę wiatru, którego prędkość w tym regionie Włoch dochodzi do 160 km/h). Badając statykę konstrukcji, projektanci musieli ponadto uwzględnić ruchy pni i gałęzi, które mogłyby na nią oddziaływać pod wpływem silnych podmuchów. Warunki aerodynamiczne analizowano w kontekście istniejącej i planowanej zabudowy Puorta Nuova, intensywnie rozwijającej się dzielnicy miasta – w najbliższym sąsiedztwie powstanie m.in. zespół trzech biurowców projektowanych przez Zahę Hadid, Daniela Libeskinda i Aratę Isozakiego. Model obu budynków przebadano w tunelu aerodynamicznym przy prędkości 190km/h.

Wieżowce Vertical Forest w Mediolanie
W wieżowcach zlokalizowano łącznie 113 apartamentów (w tym dwupoziomowe penthouse'y) z rozległymi balkonami z widokiem na Mediolan; fot. Paolo Rosselli, dzięki uprzejmości Boeri Studio
Budynki Varso 1 i 2 w Warszawie Obiekty Varso 1 i Varso 2 autorstwa biura HRA Architekci wraz z wieżą projektu Foster + Partners i ogólnodostępnymi pasażami tworzyć będą nową miastotwórczą przestrzeń w samym centrum stolicy.
eVolo Skyscraper 2021 Amerykański magazyn eVolo ogłosił kolejną edycję międzynarodowego konkursu na innowacyjne wieżowce. Zgłoszenia do 26 stycznia 2021 roku.
Najwyższe budynki w Polsce. Przegląd 10 polskich najwyższych wieżowców Rywalizacja jest immanentnie wpisana w naturę człowieka i w większość wytworów jego wyobraźni. Nie omija to także architektury, w której projektanci ustawiają sobie coraz to wyższe poprzeczki. I tym dosłowniej należy to traktować, gdy bierzemy pod uwagę wznoszone wieżowce. Jak w 2021 roku będzie wyglądał pejzaż stworzony z najwyższych polskich budynków? Szybowanie ku niebu w wykonaniu dziesięciu wysokościowców rozpoczniemy od ostatniej lokaty.
Poznańska Ściana Zachodnia – wyniki konkursu Skyline Challenge Władze Poznania wraz z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, politechniką i Uniwersytetem Artystycznym rozstrzygnęły ideowy konkurs na projekt lokalizacji wieżowców w centrum miasta.
Wieżowiec w miejscu Kolmeksu Pracownia Grupa 5 Architekci projektuje ponad 100-metrowy wieżowiec na warszawskiej Woli. Budynek planowany jest na działce po biurowcu Kolmex, vis-à-vis Muzeum Powstania Warszawskiego.
International Highrise Award 2018 Najlepszym wieżowcem świata jest biurowiec Torre Reforma w mieście Meksyk zaprojektowany przez Benjamina Romano. Na początku listopada ogłoszone zostały wyniki International Highrise Award 2018 - nagrody przyznawanej najbardziej innowacyjnym budynkom wysokim.